Doplängder åren 1659 - 1670 för VÅNGA socken




                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 5 9                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

KERSTIN      13 mar   Olof Persson i Boberg

KERSTIN      20 mar   Olof Månsson i Restad

INGRID        4 apr   Per Jonsson på Korphytteskogen

INGEBORG     10 apr   Daniel i Kilinge

ANNA         17 apr   Erik Bengtsson i Bobergstorp

ALEXANDER    24 apr   Olof Svensson i Torp

KERSTIN      24 apr   Crono Jon i Balderum (= Balderums Krongård)

KERSTIN      24 apr   Håkan i Balderum

barn (dödf.se dödl)   Måns i Balderums Norrgård

BOTIL         8 maj   Lars i Järsätter

PER          29 maj   Esbjörn i Ladugården

ELIN         10 jul   Anders Hemmingsson i Torp

KERSTIN      31 jul   Nils i Rödja

PER           7 aug   Jon i Stensätter

KERSTIN      21 aug   Per i Mariedal

SVEN         24 aug   Lars på Mantorpsskogen

GERTRUD      11 sep   Nils i Jogestorp

JON          14 sep   Olof i Fivelsdal

BRITA        14 sep   Olof Klementsson i Olskeppetorp

KERSTIN      16 okt   Per Hansson i Rökstorp

JOHANNA      16 okt   Lars Nilsson i Torp

RAGNHILD     23 okt   Anders i Björke

GABRIEL      23 okt   Anders skräddare i Sätra

VASTE         6 nov   Lars i Torp

SVEN          6 nov   Anders i Mektilstorp

KLEMENT      20 nov   Grels vid Balderumsmossen

TORSTEN      11 dec   Tyres i Torlunda

INGEGÄRD     21 dec   Jon i Göstad



OBS    Tre barn som döptes den 1 jan 1660 var troligen
       födda det här året, 1659.
       (Svens dotter i Tolskepp, Malin)
       (Jon Klockares son Vaste)
       (Jons son i Rödja, Per)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1659)

   27 april "begrofz ett dödfödt barn Månses i Norgården
   i Balrum."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 0                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

MALIN         1 jan   Sven i Tolskepp    (Född år 1659?)

VASTE         1 jan   Jon Klockare    (Född år 1659?)

PER           1 jan   Jon i Rödja    (Född år 1659?)

KERSTIN      15 jan   Olof Persson i Torp

SIGRID       29 jan   Per Nilsson i Torp

GERTRUD       5 feb   Nils i Olskeppetorp

ANDERS       19 feb   Per Nilsson på Göstadskogen

MARIA         4 mar   Hans i Restad

MARIA         4 mar   Sven skomakare

INGEBORG      4 mar   Jakob i Gettorp

ANNA         11 mar   Simon i Viggesätter

NILS         18 mar   Hans i Torlunda

SAMUEL        1 apr   Jon Olofsson i Ladugården

GÖSTA        10 apr   Ingevalds äldsta dotter (Kerstin) i Boberg

HANS         15 apr   Jon i Hundekulla

ANNA         15 apr   Olof i Gettorp

SIGRID       20 apr   Sten skräddare

NILS         13 maj   Per Gruvedräng

ELIN         20 maj   Olof i Horkesätter

ISRAEL       23 maj   Pastorn  (= Benedictus Retzius)    Sonen föddes
                                                          den 16 maj
ANNA          8 jul   Måns i Älgdalen

MÅNS          8 jul   Per hammarsmed i Orga

LARS         29 jul   Måns i Kolstad

KERSTIN      19 aug   Måns Nilsson i Kolstad

BENJAMIN      2 sep   Johan Noa i Örstorp

TYRES        16 sep   Per Tyresson i Rödja

MARIA         7 okt   Nils Persson i Käslinge

KARIN        14 okt   Anders Jönsson vid Gruvan

HANS          1 nov   Lars Hansson i Boberg

ANDERS       18 nov   Grels skomakare i Bobergstorp

ELIN         25 nov   Lars i Stenstorp

ANDERS       25 nov   Per i Mantorp

MARIA        16 dec   Nils i Ruda

KARIN        16 dec   Olof Larsson på Korphytteskogen

OLOF         30 dec   Per Henriksson på Hundekullaskogen



OBS    Två barn som döptes den 1 jan 1661 var troligen
       födda det här året, 1660.
       (Johans son i Turstorp, Samuel)
       (Tyres Nilssons dotter i Boberg, Anna)


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 1                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

SAMUEL        1 jan   Johan i Turstorp    (Född år 1660?)

ANNA          1 jan   Tyres Nilsson i Boberg    (Född år 1660?)

PER          26 jan   Sven i Örstorp

BOTIL         2 feb   Botvid i Ladugården

BRITA        24 feb   Sven i Trälsätter

SVEN         10 mar   Hans i Berga

NILS         10 mar   Jon i Hundekulla

KERSTIN       3 mar   Lars Nilsson i Torp

ELIN         17 mar   Vibjörn i Björke

LARS         30 mar   Anders i Torp

ANNA          7 apr   buten hos Korphyttan

MARIA        15 apr   Hans i Restad

JOHAN        17 apr   Anders skräddare i Olskeppetorp

LARS         21 apr   Anders på Göstadskogen

BRITA         5 maj   Håkan kolare på Korphytteskogen

INGEFRID     26 maj   Sven i Olskeppetorp

INGRID       14 jul   Per Mickelsson på Göstadskogen

ANDERS       25 jul I
                    I Sten skräddare
JÖNS (se dödlängd)  I

VASTE         4 aug   Olof Månsson i Restad

ISRAEL       11 aug   Daniel i Kilinge

MARIA        11 aug   Anders fiskare i Torlunda

JON          18 aug   Per Jönsson på Korphytteskogen

barn (dödf.se dödl) I
                    I Lars Svensson på Göstadskogen
barn (dödf.se dödl) I

INGRID       22 sep   Hans i Torlunda

PER          29 sep   Grels i Ödesrödja

MARIA        29 sep   Olof i Käslinge

ISRAEL        8 okt   Olof i Lada

barn (dödf.se dödl)   Per Svensson i Gettorp

VASTE        24 nov   Hans i Torp

MARIA         1 dec   Jon skomakare

MARIA         8 dec   Måns i Ruda



OBS    Ett barn som döptes den 1 jan 1662 var troligen
       fött det här året, 1661.
       (Håkans dotter i Balderum, Ingrid)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1661)

   25 juli "begrofz Sten Skräddares barn JÖNS, fick nöddop."

   15 sept "begrofz 2 dödfödde barn, Lars Swänssons
   på Giöstadskogen."

   27 okt "Peer Swänssons barn i Giettorp dödfödt begrofz,
   en Cronobagge."
   (Uttrycket "cronobagge" förekommer flera gånger i kyrkböckerna
   i Vånga. Det hänger troligen samman med regeln att brudkrona bara
   fick bäras av en brud som var oskuld. Att bryta mot detta var
   "cronobrott" som medförde böter till kyrkan. "Cronobagge" var
   därför sannolikt benämningen på ett barn som i hemlighet varit på
   väg när bruden olovligen bar krona.) 


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 2                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

INGRID        1 jan   Håkan i Balderum    (Född år 1661?)

KARIN        12 jan   Lars Jonsson i Torp

NILS         19 jan   Jöns i Tolskepp

INGEBORG      2 feb   Tyres i Torlunda

ANDERS       12 feb   Jon i Rödja

ELIN          5 mar   Jöns i Ladugården

SARA          9 mar   Per i Viggesätter

ANDERS        2 apr   Karin i Torlunda

MÅNS          6 apr   Nils i Jogestorp

GÖLIN         6 apr   Nils i Turstorp

ANNA          8 maj   Crono Jon i Balderum (= Balderums Krongård)

HEMMING      25 maj   Anders Hemmingsson i Torp

JOHAN         4 jun   Kerstin i Gettorp

KERSTIN      24 jun   Olof i Gettorp

LARS         25 jun   Olof i Sätra

LARS         18 jul   Per i Mariedal
                                                       (Beata föddes i
BEATA        20 jul I                                  början av juni och
                    I Pastorn  (= Benedictus Retzius)  fick då nöddop 
son  (se dödlängd)  I                                  som konfirmerades
                                                       i kyrkan 20 juli.)
LARS         27 jul   Sven skomakare

NILS         17 aug   Olof i Olskeppetorp

PÅVEL        31 aug   Per Nilsson i Torp

ELIN         14 sep   Nils Persson i Käslinge

VASTE        28 sep   Lars Nilsson i Torp

JON          28 sep   Olof i Granmyra

BARBRO       12 okt   Per hammarsmed i Orga

BRITA        28 okt   Måns i Älgdalen

KERSTIN      23 nov   Anders i Mektilstorp

ANDERS       15 dec   Nils i Ruda

ANDERS       28 dec   Lars i Jungfrutorp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1662)

   11 juni "begrofz Pastoris dödfödde Son."
   (Detta var alltså en tvilling till dottern Beata som först
   fick nöddop, vilket sedan konfirmerades i kyrkan 20 juli.)


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 3                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

SIGRID       10 jan   Per Nilsson på Göstadskogen

en son       25 jan   Anders hos Gruvan            (Dopnamn saknas)

SVEN         11 feb   Lars Svensson i Göstad

INGRID       15 feb   Hans i Restad

GERTRUD      15 feb   Grels skomakare

DANIEL        1 mar   Per gruvkarl

NILS         25 mar   Per Svensson vid Gruvan

HANS         26 apr   Per i Mantorp

INGEBORG      3 maj   Ingeborg i Rödja

HÅKAN        10 maj   Lars i Stenstorp

ANDERS       31 maj   Per Tyresson i L Rödja

ANNA         10 jul   Olof Larsson på Skogen

PÅVEL        12 jul   Tyres i Boberg

PER          25 jul   Jon skomakare

NILS                I
             13 sep I Jon Klockare
KERSTIN             I

MARIA        27 sep   Jon i Ladugården

MARIA        18 okt   Nils i Rödja

MARIA         4 nov   Nils Hansson i Sunkerstad

KERSTIN      22 nov   Måns Olofsson i Kolstad

ELIN         30 nov   Nils i Boberg

BENGT         6 dec   Per Henriksson på Skogen

ANDERS       20 dec   Per i Viggesätter

BRITA        20 dec   Olof i Kolstad



OBS    Ett barn som döptes den 1 jan 1664 var troligen
       fött detta år, 1663.
       (Daniels son i Kilinge, Sven)


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 4                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

SVEN          1 jan   Daniel i Kilinge    (Född år 1663?)

LARS          3 jan   Lars i Boberg

ANNA         17 jan   Nils Persson i Käslinge

LARS         17 jan   Hans i Torlunda

LARS         20 jan   Grels i Ödesrödja

son (se dödlängden)   Anders i Björke

ANDERS       14 feb   Arvid i Sunkerstad

MÅNS         21 feb   Lars Jonsson i Torp

MARIA        21 feb   Jöns i Viggesätter

KARIN        21 feb   Olof Börjesson i Lada

KERSTIN      13 mar   Måns i Älgdalen

ett barn     13 mar   Nils kolare på Grensholm    (Dopnamn saknas)

MARIA        27 mar   Anders i Torp

ANDERS       11 apr   Per Mickelsson

BRITA        17 apr   Hans i Berga

JÖNS          8 maj   Anders i Grensholmshagen

INGRID       30 maj   Olof Månsson i Restad

KERSTIN      19 jun   från Torlunda      (Oäkta. Inga föräldrar nämnda)

PER          10 jul   Mats bute hos Korphyttan

MARGARETA    22 jul   Nils i Olskeppetorp

GÖSTA         7 aug   Anders skräddare på Olskeppetorpsskogen

OLOF         21 aug   Jon i Rödja

ELIN         28 aug   Olof Ingevaldsson i Sunkerstad

JON          31 aug   Måns i Viggesätter

KARIN         2 okt   Måns i Ruda

PER          16 nov   Hans i Torp

ELIN         16 nov   Sven Olofsson i Boberg

HANS         20 nov   Per Henriksson på Skogen

JÖNS         18 dec   Lars Olofsson i Restad

ANNA         18 dec   Hans i Restad



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1664)

   14 febr "begrofz Anderses Son i Börke fick nöddöp
   oc blef straxt död."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 5                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

RAMBORG       6 jan   Halvard i Rödja

KARIN         8 jan   Olof i Granmyra

OLOF         15 jan   Tyres i Sunkerstad

ELIN         15 jan   Måns Svensson i Kolstad

INGEBORG     15 jan   Nils i Ruda

VASTE        22 jan   Håkan i Balderum

PÅVEL        29 jan   Olof i Gettorp

JOEN         29 jan   Nils i Jogestorp

TYRES         5 feb   Lars Nilsson i Torp

ANNA          5 feb   Per Nilsson i Torp

HENRIK        5 feb   Håkan Jonsson på Korphytteskogen

OLOF                I
             19 feb I Per i Mariedal
NILS                I

GERTRUD      12 mar   Per i Viggesätter

KERSTIN      19 mar   Anders i Björke

INGEBORG     27 mar   Per hammarsmed i Orga

INGEVALD      2 apr   Hans glasmästare i Boberg

NILS          7 maj   Sven skomakare

INGRID       15 maj   Lars Svensson på Göstadskogen

HANS         17 maj   Jon i Hundekulla

MARGARETA     2 maj   Anders Jönsson hos Gruvan

KERSTIN      11 jun   Lars på Äskemålsskogen

RAMBORG       2 jul   Lars i Stenstorp

OLOF         16 jul   Bengt i Gettorp

ELIN         30 jul   Nils i Göstad

HANS         20 aug   Per i Balderum

NILS         20 aug   Per på Gyllenberg

KARIN        27 aug   Lars Eriksson i Göstad

barn  (se dödlängd)   Joen Persson i Käslinge

VASTE         3 sep   Tyres i Boberg

HÅKAN        17 sep   Anders i Granmyra

ANDERS       24 sep   Hans i Järsätter

NILS         22 okt   Pastorn  (= Benedictus Retzius)    (Föddes 13 okt)

KERSTIN      29 okt   Per Svensson i Gettorp

OLOF          5 nov   Per i Mantorp

OLOF          5 nov   Håkan vid Hammaren

JOHANNA       5 nov   Israel i Balderum

INGEBORG     26 nov   Nils kolare under Grensholm

PER          10 dec   Måns i Älgdalen



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1665)

   28 aug "begrofz et barn Joen Pärssons i Käslinge som
   blef dödt i födzlen."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 6                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

HENRIK       21 jan   Mickel Finne på Skogen

INGEBORG     21 jan   Olof Månsson på Göstadskogen

KARIN        11 feb   Nils Persson i Käslinge

PER          11 feb   Olof Persson i Kolstad

ANNA         14 feb   Anders i Torp

INGEBORG     14 feb   Jon Nilsson i Stensätter

MARIA        16 apr   Olof i Lada

ANNA         16 apr   Kristiern i Rudatorpet

NILS         16 apr   Måns i Balderum

MARGARETA    18 apr   Per i Rödja

KERSTIN      20 maj   Hans laggare

KERSTIN      20 maj   Grels i Viggesätter

KARIN        30 maj   Per i Rökstorp

ELIN         17 jun   Per i Berga

KERSTIN      24 jun   Håkan kolare

NILS          2 jul   Jöns i Torp

RAMBORG      22 jul   Sven i Örstorp

PER          31 jul   Jöns Persson i Balderum

OLOF         12 aug   Nils i Örstorp

OLOF         24 aug   Arvid i Bobergstorpet

dotter       16 sep   Lars Jonsson i Torp         (Dopnamn saknas)

GABRIEL      30 sep   Lars hammarsmed i Orga

KERSTIN      14 okt   Hans i Torp

PER          14 okt   Jon i Käslinge

INGEVALD     17 okt   Olof i Sunkerstad

KARIN         7 nov   Nils Hansson i Balderum

MÅNS         11 nov   Hans i Restad

ELIN         25 nov   Lars i Jungfutorp

barn (dödf.se dödl)   Joen skomakare på Mantorpsskogen

ISRAEL       27 dec   Daniel i Kilinge

SVEN         27 dec   Per i Viggesätter



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1666)

   16 dec "begrofz ett dödfödt barn Joen Skomakares
   på Mantorpa skogh."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 7                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

NILS          3 feb   lille Per i Viggesätter
                                                (Dopnamn saknas, men streck
dotter        3 feb   Anders i Grensholmshagen  under dopvittnet Maria!
                                                Döptes nog till MARIA)
ANDERS  (se dödl.)    Måns i Viggesätter

INGRID       10 mar   Israel i Sunkerstad

NILS         17 mar   Lars Nilsson i Torp

JON          24 mar   Per Henriksson

NILS          8 apr   Per Nilsson i Torp

MARIA         8 apr   Sven vid Mossen

INGEBORG     14 apr   Anders i Torlunda

MARGARETA    17 apr   Anders Jonsson och Dordi Olofsdotter i Torp

INGEBORG     21 apr   Måns Olofsson i Kolstad

RAMBORG      12 maj   Lars Hansson i Boberg

BRITA        19 maj   Halvard i Rödja

ANDERS       27 maj   Nils i Boberg

OLOF          9 jun   Grels i Sätra

DORDI         9 jun   Håkan trädgårdsmästare till Wij, från Göstad

MARGARETA    16 jun   Måns i Älgdalen

LARS         28 jul   Anders i Björke                    (Dopnotiserna
                                                          står inte i
PER          23 jun   Per Mickelsson på Göstadskogen      tidsföljd)

son  (se dödlängd)  I
                    I Jöns Eriksson i Gettorp
son  (se dödlängd)  I

LARS          4 aug   Per Larsson i Balderum

LARS          5 aug   Måns i Trälsätter

KLEMENT      18 aug   Per i Fivelsdal

OLOF          1 sep   Per Olofsson i Balderum

ANNA         15 sep   Lars Olofsson i Boberg

JOHAN        15 sep   Joen i Rödja

KERSTIN      13 okt   Olof i Gettorp

barn (dödf.se dödl)   Måns i Kolstad

KARIN        20 okt   Lars på Äskemålsskogen

MARIA         5 nov   Per hammarsmed i Orga

JÖNS         10 nov   Håkan Jönsson på Korphytteskogen

ANNA         17 nov   Arvid hammarsmedsgesäll i Orga

barn  (se dödlängd) I
                    I Tyres i Boberg
barn  (se dödlängd) I



OBS    Ett barn som döptes den 1 jan 1668 var troligen
       fött detta år, 1667.
       (Nils Perssons dotter i Kilinge, Elin)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1667)

   10 mars "begrofz et barn Månses i Wijksätter Anders
   fik nöddoop."

   25 juli "begrofz Jöns Erikssons Hustru i Giettorp oc 2 
   hännes Söner blef död i barnsbörd."

   20 okt "begrofz et dödfödt barn Månses i Kolsta."

   20 nov "begrofwos 2 Barn Tyreses i Bobärg som
   fingo nöddoop."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 8                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

ELIN          1 jan   Nils Persson i Käslinge    (Född år 1667?)

ANNA          5 jan   Nils kolare hos Grensholm

KARL         16 jan   Bengt i Gettorp

LARS         19 jan   Håkan vid Hammaren

INGEVALD     19 jan   Nils Ingevaldsson i Boberg

PER          26 jan   Olof Persson i Kolstad

JOHAN         2 feb   Pastorn  (= Benedictus Retzius)  (Föddes 1 januari)

KERSTIN      23 feb   Sven skomakare

KERSTIN       4 mar   Anders Hemmingsson i Torp

INGEBORG      8 mar   Tyres i Sunkerstad

SVEN         15 mar   Anders gruvdräng

barn (dödf.se dödl)   Joen i Suggebo

KERSTIN      29 mar   Karin Eriksdotter i Torp        (oäkta)

ANDERS       29 mar   Lars i Stenstorp

ELIN         24 apr   Bengt i Gettorp

barn (se dödlängd)    Per i Mantorp

JOEN         10 maj   Mickel Finne på Skogen

ANNA         25 maj   Per Nilsson på Göstadskogen

GERTRUD      14 jun   Per Henriksson på Skogen

JOHANNA      17 jun I
                    I Hans glasmästare
BRITA        17 jun I

MARIA        21 jun   Håkan på Ladaskogen

OLOF         24 jun   Joen i Hundekulla

ANNA         25 jul   Anders i Hagen

KLEMENT      19 jul   Olof i Fivelsdal

SAMUEL       30 aug   Zachris i Kilinge

NILS         18 sep   Måns i Kolstad

barn (dödf.se dödl)   Tore i Jungfrutorp

KARIN        29 sep   Nils Larsson i Boberg

GERTRUD       4 okt   Olof i Lada

JÖNS          4 okt   Hans laggare

ANNA         28 okt   Hans i Restad

ANNA          1 nov   Joen skomakare i Vedlösen

PER          13 dec   Per i Berga

KERSTIN      28 dec   Påvel i Hundekulla



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1668)

   29 mars "begrofz et dödfödt barn Joens i Suggebo."

   26 april "begrofz Pärs barn i Mantorp fick nöddop."

   25 sept "begrofz et dödfödt barn Tores i Jungfrutorp."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 6 9                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

barn (dödf.se dödl)   Bengt i Sätra

KERSTIN       3 jan   Arvid i Bobergstorp

BRITA        13 jan   Per i Rödja

ANNA         17 jan   Per i Mariedal

MARGARETA    20 jan   Per i Fivelsdal

ANDERS       10 feb   Måns i Norra Balderum

ANDERS       21 mar   Joen Persson i Käslinge

INGRID       21 mar   Per i Viggesätter

barn (dödf.se dödl)   Anders i Björke

MARGARETA    12 apr   Tyres i Boberg

ANNA         21 apr   Olof Ingevaldsson i Sunkerstad

ELISABET      1 maj   Jöns i Gettorp

ANNA          9 maj   Lars Nilsson i Torp

JOHAN        20 jun   Hans i Ödesrödja

NILS          2 jul   Per i Mantorp

barn (dödf.se dödl)   Sven Nilsson skomakare

OLOF         23 jul   Måns i Trälsätter

KERSTIN      23 jul   Lars Jonsson i Torp

KERSTIN       8 aug   Lars i Rökstorp

KARIN        15 aug   Nils Hansson i Balderum

HANS         15 aug   Israel i Sunkerstad

HANS         22 aug   Per Nilsson i Torp

ELIN         29 aug   Jöns i Torp

ANDERS       10 sep   en främmande hustru    (Således från annan ort)

SVEN         12 sep   Per Svensson i Gettorp

INGRID       26 sep   Anders Hemmingsson i Torp

PER          29 sep   Per Persson i Kolstad

ANDERS        3 okt   Daniel i Kilinge

NILS         10 okt   Joen i Suggebo

ANNA         17 okt   Grels i Tolskepp

MARIA        14 nov   Lars Olofsson i Boberg

MARIA        12 dec   Måns i Älgdalen

LISBETA      27 dec   Bengt i Gettorp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1669)

   3 jan "begrofz et dödfödt barn Bengtz i Sätra."

   4 april "Et barn Anderses i Börke dödfödt begrofz."

   23 juli "begrofz et dödfödt barn Swän Nielsson Skomakares."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Å R   1 6 7 0                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

KERSTIN       6 jan   Per hammarsmed i Orga

OLOF          9 jan   Per Larsson i Balderum

GÖRAN         9 jan   Olof Persson i Kolstad

ANNA          9 jan   Sven i Torlunda

MARGARETA     9 feb   Per Olofsson i Balderum

BRITA        13 feb   Nils Persson i Käslinge

INGEBORG     20 feb   Bengt i Sätra

NILS         24 feb   Erik i Ladugården

ANNA         13 mar   Olof i Gettorp

barn (ofött,s.dödl)   Anders och hustru Karin i Björke

OLOF         27 mar   Håkan i Restad

HANS         24 apr   Påvel i Restad

KARIN        24 apr   Grels vid Mossen

SISSELA      24 apr   Per i Rökstorp

MARGARETA     8 maj   Lars Hansson i Boberg

ISRAEL       15 maj   Joen i Rödja

INGEBORG     15 maj   Olof Larsson i Restad

BRITA        25 maj   Anders Tursson på Backen

MÅNS         12 jun   Per gruvdräng

INGRID       19 jun   Håkan vid Hammaren

HOLSTEN      17 jul   Nils Olofsson i Boberg

ELIN         14 aug   Nils i Ruda

NILS         21 aug   Olof i Fivelsdal

MARGARETA    24 aug   Sven Nilsson skomakare

INGEBORG     28 aug   Lars på Äskemålsskogen

BRITA         4 sep   Per i Fivelsdal

JOEN         11 sep   Josef i Kilinge

ELIN         11 sep   Joen i Berga

RAMBORG      25 sep   Nils Ingevaldsson i Boberg

HÅKAN (se dödlängd)   Joen Håkansson i Kolstad     (Oklarheter, se
                                                     dödlängden!)
ANDERS        2 okt   Olof Bengtsson i Kolstad

BRITA         2 okt   Nils i Smedstorpet

HÅKAN         5 okt   Joen Håkansson i Berga

OLOF  (se dödlängd) I
                    I Lars Nilsson i Torp
MÅNS  (se dödlängd) I

JOEN         23 okt   Sven skomakare

OLOF         30 okt   Sven i Torlunda

PER          20 nov   Anders Jönsson hos Gruvan

PER          18 dec   Staffan Persson i Kylehult

ERIK         26 dec   Hans i Jogestorp             (När sonen dör i mars 1671
                                                    kallas han HENRIK)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1670)

   20 mars "begrofz Anderses Hustru i Börke H Karin
   död i barnsbörd, barnet blef intet födt."

   12 okt "begrofz Joen Håkanssons Son i Kolsta Håkan
   war 14 dagar gamal."
   (Sonen var således född i slutet av september och han var döpt.
   Det är egendomligt att han inte blivit införd i doplängden.
   Orsaken kan vara att prästen förväxlat denne Håkan med ett
   annat barn som föddes någon vecka senare och som också döptes
   till Håkan - och vars far också hette Joen Håkansson! Det
   barnet dog dock inte utan nådde vuxen ålder. Sannolikt är det
   alltså fråga om två olika barn.)

   19 okt "begrofwos Lars Nielssons Söner i Torp
   Olof oc Måns, fingo nöddoop oc lefde 1 timme."



[ Upp ] - [ Hem ] - [ E-post ]

Till födda 1671 - 1680

Till Ragnas ingångssida