Födelse- och doplängder år 1681 - 1690 för VÅNGA socken


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Ä R   1 6 8 1                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

JOEN          2 feb   Halvard Ebbesson i Stensätter

ELIN         27 feb   Per i Fivelsdal

MARIA        27 feb   Lars i Nybygget

ANDERS       17 apr   Nils i Ödesrödja

MARIA        24 apr   Joen i Suggebo

KERSTIN       8 maj   Joen Tursson på Torlundaskogen

barn (dödf.se dödl)   Olof i Tolskepp

MÄNS         12 jun   Per Månsson i Balderums Norrgård

JOEN         12 jun   Lars i Torp

BRITA        24 jun   Påvel i Hundekulla

ANNA          7 aug   Joen i Lada

barn (dödf.se dödl)   Håkan hos Korphyttan

INGEBORG     28 aug   Jöns Finnvidsson på Korphytteskogen

JOHAN         4 sep I
                    I Per i Torlunda
LISBETA       4 sep I

ELIAS        11 sep   Hans i Rökstorp

ERIK         18 sep   Jöns Nilsson på Torlundaskogen

ANDERS       25 sep   Nils i Gettorp

ELIN         25 sep   Anders i Björke

JOHANNA       9 okt   Jöns Persson i Kolstad

MARIA        14 okt   Per Nilsson i Balderum

KERSTIN      14 okt   Anders Gudmundsson skomakare

OLOF          3 nov   Jöns i Tolskepp

ANNA          3 nov   Per Ebbesson i Gettorp

JOSEF         6 nov   Johan i Olskeppetorp

MÄNS          6 nov   Ture i Torlunda

ELIN         10 nov   Per Svensson i Gettorp

PER          13 nov   Joen i Mariedal

NILS         27 nov   Bengt i Sätra

MARGARETA     4 dec   Joen i Olskeppetorp

LARS         26 dec   Per i Balderums Norrgård



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1681)

   12 maj "begrofz itt dödfödt barn Olofz i Tolskiep."

   14 aug "begrofz et dödfödt barn Håkans hos Korphyttan."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Ä R   1 6 8 2                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

ANNA         22 jan   Olof Månsson den yngre i Restad

OLOF         29 jan   Anders Joensson i Stensätter

OLOF          5 feb   Olof i Horkesätter

JOEN         12 feb   Per skräddare

KERSTIN      19 feb   Per i Berga

NILS         26 feb   Erik i Käslinge

JOEN         26 feb   Bengt i Ruda

OLOF         19 mar   Lars i Ladugården

BOTIL        19 mar   Per i Sätra

barn (dödf.se dödl)   Olof Larsson i Restad

MÄRTEN       23 apr   Håkan Mårtensson i Tolskepp

ANDERS       23 apr   Per Mickelsson i Tolskepp

ANNA          1 maj   Påvel i Torp

ANNA          7 maj   Måns i Balderum

MARGARETA     7 maj   Nils Ingevaldsson i Boberg

NILS         14 maj   Måns Olofsson den yngre i Kolstad

NILS         14 maj   Påvel i Balderum

PER          11 jun   Sven sågare på Göstadskogen

ANNA         24 jun   Barbro i Bobergstorpet           (Oäkta)

BRITA        25 jun   Joen i Torp

ANDERS        9 jul   Israel Hansson i Sunkerstad

BRITA         9 jul   Olof i Tolskepp

HANS         25 jul   Alexander i Torp

BRITA        20 aug   Per Månsson i Kolstad

BENGT         3 sep   Joen i Suggebo

ANNA         16 sep   Måns i Älgdalen

KERSTIN      17 sep   Sven Olofsson i Rödja

barn (dödf.se dödl)   Hemming i Boberg

MARIA        24 sep   Joen skytt i Ladugården

PÄVEL         1 okt   Olof i Balderum

JOHAN        15 okt   Joen i Mariedal

ANNA         15 okt   Erland i Laggartorpet

SVEN         22 okt   Bengt skomakare i Rudatorpet

SVEN         30 nov   Johan i Örstorp

barn  (se dödlängd)   Bengt på Gettorpsskogen



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1682)

   25 mars begrovs "ett dödfödt barn Olof Larssons
   i Restadh."

   20 sept "begrofz Hämmingz barn i Bobärg blef dödfödt."

   3 dec "begrofz et litet barn Bengtz på Giettorpskogen
   som hade fådt nöddoop."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Ä R   1 6 8 3                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

ISAK         21 jan   Nils smed i Ladugården

ANDERS       28 jan   Jöns Finnvidsson på Korphytteskogen

HANS          4 feb   Anders i Järsätter

ELIN          4 feb   Per Torsson i Torstorp

barn         11 feb   Erik i Ladugården

KERSTIN      24 feb   Gertrud i Jogestorp

MARIA        25 mar   Anders skomakare i Rudatorpet

barn  (se dödlängd)   Nils i Ödesrödja

ANDERS       11 apr   Josef i Kilinge

HANS         11 apr   Joen i Olskeppetorp      (Se även 12 juni!)

MARIA        22 apr   Per i Fivelsdal

ELIN         22 apr   Joen i Lada

JOEN          6 maj   Vaste i Äskemålen

KARIN        17 maj   Per Andersson i Balderum

JOEN         29 maj   Sven Ebbesson i Tolskepp

NILS         12 jun   Joen i Olskeppetorp    (Oäkta - jämför 11 april)

INGRID        1 jul   Olof Larsson i Restad

JOHANNA       1 jul   Anders Börjesson i Lada

OLOF         29 jul   Lars Jonsson i Torp

SARA         12 aug   Per Jakobsson i Rödja

MARIA        12 aug   Per Nilsson i Balderum

JOEN         16 sep   Hans i Balderum

ANNA         28 sep   Bengt skomakare i Rudatorpet

OLOF          7 okt   Lars Olofsson i Torp

KERSTIN       7 okt   Lars skomakare på Torlundaskogen

OLOF         14 okt   Måns i Horkesätter

PER          17 okt   Joen Tursson i Torlunda

KERSTIN      21 okt   Olof i Hålan

KERSTIN      28 okt   Olof Persson på Hundekullaskogen

PER          28 okt   Olof i Hårkesätter

OLOF         11 nov   Per Olofsson i Berga

JÖNS         23 dec   Joen dräng på Grensholm

ELIN         30 dec   Bengt i Ruda



OBS    Två barn som döptes den 1 jan 1684 var troligen
       födda det här året, 1683.
       (Påvels son i Torp, Joen)
       (Per Mickelssons dotter i Tolskepp, Ingrid)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1683)

   11 april "begrofz et barn Nielses i Ödesrödia
   som intet fick doop."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Ä R   1 6 8 4                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

JOEN          1 jan   Påvel i Torp     (Född år 1683?)

INGRID        1 jan   Per Mickelsson i Tolskepp     (Född år 1683?)

FREDRIK      13 jan   Per skräddare

PER          13 jan   Påvel i Hundekulla

SARA         20 jan   Klement vid Balderumsmossen

NILS         27 jan   Per Larsson i Balderum

JOHAN        27 jan   Per i Torlunda

LARS         27 jan   Per Månsson i Kolstad

ANDERS        1 feb   Nils Larsson i Boberg

SVEN         17 feb   Johan i Olskeppetorp

MARGARETA    17 feb   Måns i Balderum

KARIN        24 feb   Måns i Stenstorp

BRITA        24 feb   Nils Olofsson i Torp

JOEN         23 mar   Hemming i Boberg

ISRAEL        2 apr   Lars Olofsson i Boberg

INGRID        2 apr   Per Svensson i Kolstad

MARIA         6 apr   Bengt i Tolskepp

HENRIK       20 apr   Noa i Örstorp

MÄNS         20 apr   Lars i Ladugården

INGEBORG     23 apr   Olof Månsson i Kolstad

MÄNS          8 maj   Joen Joensson i Torlunda

JOEN         29 jun   Per Torsson i Torstorp

KERSTIN      11 jul   Sven i Restad

LARS         27 jul   Erik i Käslinge

SARA         27 jul   Bengt ryttare i Bobergstorp

barn (dödf.se dödl)   Per Larsson i Tolskepp

BRITA        17 aug   Lars i Nybygget

KERSTIN      17 aug   Måns Olofsson i Kolstad

ELIN          7 sep   Olof i Käslinge

OLOF         29 sep   Hans Nilsson i Torp

ELIN          5 okt   Jöns Persson i Kolstad

KERSTIN      12 okt   Hans Torsson i Tolskepp

BRITA        19 okt   Nils i Berga

ANNA         28 okt   Anders i Tolskepp

KERSTIN       2 nov   Joen Håkansson i Berga

JOEN          8 nov   Tyres i Jogestorp

OLOF         16 nov   Nils i Ödesrödja

BOTIL        16 nov   Sven Jönsson i Tolskepp

HÄKAN        30 nov I
                    I Jöns Finnvidsson på Korphytteskogen
barn (dödf.se dödl) I





   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1684)

   10 aug "begrofz et dödfödt barn Pär Larssons
   i Tolskiep."

   30 nov "begrofz et dödfödt barn Jöns Finnewedssons
   på Korphytskogen."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Ä R   1 6 8 5                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

JÖNS         18 jan   Olof i Berga

barn (dödf.se dödl)   Håkan vid Bobergshyttan

BRITA         2 feb   Joen Tursson i Torlunda

GERTRUD      14 feb   Sven i Rödja

SVEN         14 feb   Alexander i Torp

LARS         22 feb   Håkan Larsson i Tolskepp

ANNA         22 feb   Per i Sätra

SAMUEL        1 mar   Hans i Rökstorp

ERIK         15 mar   Gösta i Herrfallet

INGEBORG     22 mar   Olof Svensson i Tolskepp

KARIN        22 mar   Anders Gudmundsson skomakare vid Jordebroviken

PÄVEL         5 apr   Israel i Sunkerstad

PER           5 apr   Olof på Torlunda Backen

SARA         13 apr   Joen skytt i Ladugården

JOHANNA       3 maj   Lars Joensson i Ruda

ANDERS        6 maj   Sven Andersson i Mektilstorp

SVEN         10 maj   Lars Olofsson i Torp

KARIN        21 maj   Håkan i Tolskepp

JOEN         24 maj   Vaste i Äskemålen

ERIK         24 maj   Lars Olofsson i Restad

PER          24 maj   Joen i Jungfrutorp

INGEBORG     30 aug   Joen Joensson i Torlunda

ANDERS       30 aug   Per Björnsson vid Grana        (Fel i doplängden,
                                                      hette Esbjörnsson)
ANNA          6 sep I
                    I Johan hos Korphyttan
barn (dödf.se dödl) I

barn (dödf.se dödl)   Olof i Balderumshagen

INGRID       23 sep   Olof Persson på Hundekullaskogen

MARIA        27 sep   Joen i Olskeppetorp

barn (dödf.se dödl)   Lars i Ladugården

MARIA         8 nov   Per skräddare



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1685)

   2 febr "begrofz et dödfödt barn Håkans
   vid Bobärgzhyttan."

   6 sept begrovs "ett dödfödt barn Jahans
   hos Korphyttan."

   15 sept begrovs "ett dödfödt barn Olofz
   i Balrumshagen."

   8 nov begrovs "ett dödfödt barn Larses
   i Lagården."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Ä R   1 6 8 6                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

BENGT         3 jan   Anders Hansson i Järsätter

ANDERS       17 jan   Påvel Hansson i Balderums Södergård

DANIEL       17 jan   Joen i Mariedal

NILS          7 feb   Påvel Ebbesson i Torp

NILS          7 feb   Per Svensson i Gettorp

OLOF         14 feb   Sven Andersson i Torp

NILS         28 feb   Nils Hansson i Balderums Södergård

MARIA        28 feb   Anders Börjesson i Lada

BRITA        14 mar   Per Månsson i Kolstad

JOHAN        14 mar   Per Månsson i Balderum

KERSTIN      14 mar   Per Ebbesson i Tolskepp

MARGARETA     7 mar   Israel Hansson i Sunkerstad

PER          21 mar   Måns Olofsson den yngre i Kolstad
                                                        (Dopnamn saknas
barn         28 mar   Lars Persson kolare i Skogeholm    men streck 
                                                         under "Lars")
BENGT         7 apr   Erland i Laggartorpet

KARIN         2 maj   Joen Olofsson i V Torp

PER           9 maj   Anders Persson kolare i Arlebrunn
                                                  på Grensholmsskogen
ANNA         24 maj   Lars Joensson i Torp

HANS         24 maj   Nils Olofsson i Torp

HÄKAN        30 maj   Joen Algotsson i Suggebo

SVEN         13 jun   Per Larsson i Tolskepp

KERSTIN      20 jun   Måns Larsson i Balderums Norrgård

ERIK         24 jun   Lars snickare i Björnstorp

INGRID       18 jul   Olof i Hårkesätter

JÖNS         15 aug   Hans Torsson i Restad

ISRAEL       15 aug   Jöns Finnvidsson på Korphytteskogen

JOEN         29 aug   Lars i Nybygget

KERSTIN      12 sep   Olof Svensson i Tolskepp

BRITA        19 sep   Håkan Jönsson i Tolskepp

JOEN         26 sep   Per Jonsson i Rödja

GRELS         3 okt   Klement Grelsson vid Mossen

MARGARETA    31 okt   Håkan Mårtensson i Tolskepp

INGRID        7 nov   Per Larsson i Balderums Norrgård

BRITA         7 nov   Per Olofsson den yngre i Berga

SARA          7 nov   Sven Jönsson i Tolskepp

ANDERS       14 nov   Joen Börjesson i Lada

OLOF         28 nov   Hemming i Boberg

CARL         12 dec   Vaste i Äskemålen

barn (dödf.se dödl)   Nils Hansson i Berga

OLOF         26 dec   Lars Månsson i Ladugården

KERSTIN      26 dec   Bengt skomakare i Rudatorpet



OBS    Ett barn som döptes den 2 jan 1687 var kanske
       fött det här året, 1686.
       (Måns dotter i Hårkesätter, Brita)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1686)

   26 dec "begrofz et dödfödt barn Niels Hanssons
   i Berga."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *  Alla datum avser *
F Ö D D A   Ä R   1 6 8 7                          *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

BRITA         2 jan   Måns i Hårkesätter    (Kanske född 1686?)

KARIN        23 jan   Per Olofsson i Berga

ANNA         24 jan   Jöns Persson i Kolstad

ELIN         30 jan   Per Svensson i Kolstad

MARGARETA    23 jan   Per Nilsson i Balderum

LISBETA       2 feb   Måns i Älgdalen

LARS          6 feb   Per Torsson i Torstorp

SVEN         24 feb   Anders skomakare i Vedlösen

INGEBORG      6 mar   Fredrik Persson hammarsmed i Orga

SVEN          6 mar   Olof Eriksson i Torlunda

NILS          6 mar   Sven sågare vid Göstadskogen

PER          20 mar   Joen Håkansson i Berga

ELIN         28 mar   Bengt i Ruda

KERSTIN      28 mar   Håkan Larsson i Tolskepp

MARGARETA     3 apr   Håkan Bengtsson i Sunkerstad

PER           3 apr   Nils Persson skomakare i Ödesrödja

MARGARETA    17 apr   Anders Ebbesson i Tolskepp

ELIN         24 apr   Daniel Månsson soldat i Käslinge

NILS         12 jun   Lars Olofsson i Torp

ANDERS       12 jun   Joen i Jungfrutorp

BENGT        31 jul   Nils Jonsson i Hundekulla

ELIN          7 aug   Olof Månsson den yngre i Restad

MARIA         4 sep   Sven Olofsson i L Rödja

HÄKAN        11 sep   Henrik Håkansson vid Korphyttan

HÄKAN         2 okt   Per Esbjörnsson på Korphytteskogen

LARS          9 okt   Påvel i Torp

MARIA        16 okt   Per Mickelsson i Tolskepp

MARIA         6 nov   Per Månsson i Kolstad

MARIA        13 nov   Olof Persson på Torlundabacken

KERSTIN      27 nov   Nils Hansson i Berga

INGEBORG     27 nov   Joen Jonsson i Torlunda

barn (dödf.se dödl)   Barbro Pädersdotter i Orga     (Oäkta)

NILS         11 dec   Per Jakobsson i St Rödja

KERSTIN      11 dec   Lars Jonsson i Ruda

SVEN         11 dec   Olof Persson vid Älsjön

INGRID       18 dec   Måns Olofsson den yngre i Kolstad

KERSTIN      21 dec   Lars Olofsson i Kolstad



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1687)

   4 dec "begrofz ett dödfödt barn oäckta
   Barbro Pädersdotters i Orga."


                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *       O B S       *
                                                   *    Fortfarande    *
F Ö D D A   Ä R   1 6 8 8                          *  avser alla datum *
                                                   *       dopdag      *
                                                   * * * * * * * * * * *

JÖNS         10 jan I
                    I Per Nilsson och Elin Jönsdotter i Balderum
barn (se dödlängd)  I         (Barnen var även födda 10 jan)

SVEN         25 jan   Anders Gudmundsson i Jordebroviken

dotter  (se dödl)     Per i Sätra

JOHAN         5 feb   Sven Olofsson skräddare vid Korphyttan

JOHAN         6 feb   Lars i Björketorpet

ABRAHAM       4 mar   Joen skytt i Ladugården
                                                   * * * * * * * * * * *
                                                   *   O B S * O B S   *
                                                   *  Från våren 1688  *
                                                   *  redovisas även   *
                                                   *   födelsedatum    *
                                                   * * * * * * * * * * *
          *** född ** döpt ***

KARIN         6 mar  11 mar   Lars Månsson i Nybygget

ANNA         10 mar  11 mar   Hans Torsson i Restad

KARIN        13 mar  18 mar   Per Larsson i Tolskepp

dotter (dödf.se dödlängden)   Anders Persson o Botil Larsdotter i Lagården

OLOF         29 mar   1 apr   Per Jonsson i Stora Rödja

MÄNS         16 apr  18 apr   Erik Månsson i Ladugården

BENGT        18 apr  22 apr   Alexander Olofsson i Ö Torp

dotter (dödf.se dödlängden)   Nils Holstensson och Karin Andersdotter
                                                                i Gettorp
ISRAEL        6 maj  13 maj   Josef Markusson i Kilinge

ELIN         31 maj   6 jun   Håkan i Sunkerstad

KATARINA      6 jun  10 jun   Johan Svensson vid Korphyttan

KERSTIN      18 jun  24 jun   Erik Svensson i Göstad

TURE         29 jun   1 jul   Joen Tursson i Grävlingehult

KERSTIN      17 jul  22 jul   Per Svensson i Örstorp

MARGARETA    22 aug  26 aug   Hans Larsson i Boberg

OLOF         28 aug   2 sep   Nils Olofsson i Östra Torp

OLOF          4 sep   9 sep   Sven Andersson i Mickelstorp

KATARINA     20 sep  23 sep   Nils Börjesson i Orga

MARGARETA    17 okt  21 okt   Tyres Persson i Viggesätter

JOEN         19 okt  21 okt   Lars Olofsson i V Torp

ANDERS        2 nov  11 nov   Olof Olofsson i Hårkesätter

KARIN        18 nov  25 nov   Anders Persson kolare i Arlebrunn

LARS         23 nov  25 nov   Håkan Jönsson i Tolskepp

ANNA         22 nov  25 nov   Sven Ebbesson i Tolskepp

MARGARETA    27 nov   2 dec   Sven gruvkarl vid Restadgruvan

KERSTIN      29 nov   2 dec   Joen Svensson den äldre i Olskeppetorp

barn (dödf.se dödlängden)     Sven Jonsson i Balderums Krongård

KARIN         ? dec  26 dec   Sven Andersson i Ö Torp  (Födelsedag saknas)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1688)

   10 jan "afled oc 15 begrofs H. Elin Jönsdotter i Ballrum
   hafwandes 2 nyfödda barn wid sin sida med sig i grafwen,
   sedan hon lefwat hade i 40 åhr, oc dät ena barnet fåt doop
   kallad Jöns."

   29 jan "begrofz ett barn Pärs i Sätra, en dotter som straxt
   effter födslen afled."

   26 mars "födde H. Botel Larsdotter, Anders Pärssons Hustru
   i Lagården sit första barn, hwilket dödt kom til wärlden
   oc begrofs d. 30 dito, dät war en dotter oc blef ifrån
   Moderlifwet buren til grafwen Job.10.19."

   22 april "födde Niels Hålstenssons hustru H. Karin Andersdotter
   i Giettorp et dödt pigebarn som begrofz d. 29 dito."

   9 dec "begrofz ett dödfödt barn Swän Jonssons i Balrums Cronogård,
   som föddes d. 30 Novembr."





F Ö D D A   Ä R   1 6 8 9


LARS         11 jan  20 jan   Anders Hansson i Järsätter

KERSTIN      30 jan   3 feb   Anders Ebbesson i Tolskepp

NILS          7 feb  10 feb   Joen Börjesson i Lada

OLOF          3 feb  10 feb   Anders Börjesson i Lada

NILS         28 feb  10 mar   Olof Larsson i Restad

SVEN         11 mar  17 mar   Olof Svensson i Tolskepp

MARIA        21 mar  24 mar   Hans Henriksson trädgårdsmästare i Jogestorp

PER          28 mar  30 mar I
                            I Hans Larsson i Balderum         (Se även
son (dödf)   28 mar         I                                dödlängden)

MALIN         2 apr   7 apr   Erland Erlandsson i Laggartorpet

LISBETA       9 apr  14 apr   Vaste Joensson i Äskemålen

ANDERS       28 apr   1 maj   Lars Andersson i Järsätter

ANDERS        3 maj   5 maj   Bengt Nilsson i Ö Torp

NILS         26 apr   5 maj   Lars Persson i Skoga

ANNA          6 maj   9 maj   Lars snickare i Björnstorpet

ANNA         29 maj   2 jun   Hans Nilsson i V Torp

ISRAEL        8 jun   9 jun   Joen Algotsson i Suggebo

ELIN          6 jun  16 jun   Olof Tyresson i Kolstad

barn (?)  (se dödlängden)     Sissela i Knaperhult       (Oäkta)

MARGARETA    17 jul  21 jul   Per Larsson i Balderum

NILS          ? Jul  21 jul   Vaste Larsson i Torp

KERSTIN      31 jul   4 aug   Anders Persson i Ladugården       (Notiserna
                                                                står i fel
NILS         20 jul  28 jul   Måns Larsson i Balderums Norrgård   ordning)

son  (se dödlängden)          Per Andersson klockare

KERSTIN       7 sep   7 sep I
                            I Sven Joensson vid Balderumsmossen
son  (dödf. se dödlängden)  I

KARIN        16 sep  20 sep   Erik Olofsson vid Göstads Såg

JÖNS         23 sep  29 sep   Sven Jönsson i Tolskepp

GERTRUD      20 sep  29  sep  Anders Månsson i Ruda

MARIA         1 okt   6 okt   Per Esbjörnsson vid Grana

LARS          8 okt  13 okt   Hemming Jonsson i Boberg

GRELS        16 okt  20 okt   Per Nilsson i Balderum

JOEN         18 nov  24 nov   Per Mickelsson i Tolskepp

son  (dödf. se dödlängden)    Anders Arvidsson i Örstorp

SVEN         28 nov   1 dec I
                            I Per Svensson i Kolstad
LARS         28 nov   1 dec I

ELISABET      9 dec  10 dec   Fredrik Persson hammarsmed oElisabet i Orga

ANNA          9 dec  15 dec   Joen Olofsson i V Torp

ANNA         10 dec  15 dec   Henrik Håkansson vid Korphyttan

OLOF         17 dec  22 dec   Nils Persson i Nybygget på Grensholms skog

OLOF         18 dec  22 dec   Påvel Ebbesson i Ö Torp

JÖNS         22 dec  29 dec   Nils i Herrfallet

LARS         25 dec  29 dec   Bengt skomakare



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1689)

   3 april "begrofz ett dödfödt piltebarn Hans Larssons
   i Ballrum."

   17 juli "begrofz itt oächta barn Sisslas i Knaperhult
   som tiänt hafwer på Ribbingsholm och då besufwen."
   (Troligen ett nyfött barn, eftersom det inte finns någon
   notis i födelselängden vare sig i Vånga eller Kullerstad.)

   29 aug "föddes oc 2 timmar effter födslen afsomnade
   Pär Andersson Klockares barn (son) oc begrofz d. 1 Septemb."

   8 sept "födde Swän Jonssons Hustru vid Ballrums Måsen, hijt
   til wärlden en Son uthan lijf, hwilken begrofz d. 15 dito."

   1 dec "begrofz Anders Arvidssons förstfödde Son i Örstorp,
   som d. 28 Novemb kom till verlden uthan lijf."





F Ö D D A   Ä R   1 6 9 0


INGEBORG      2 jan   6 jan   Håkan Bengtsson i Sunkerstad

JOHANNA  (se dödlängden)      Johan Börjesson i Olskeppetorp

KERSTIN      11 jan  12 jan   Anders Tursson i Ladugården

OLOF          6 jan  12 jan   Måns Olofsson i Kolstad

INGRID       15 jan  19 jan   Lars Olofsson i Kolstad

KARIN        19 jan  26 jan   Olof Persson vid Älsjön

MARGARETA     4 feb   9 feb   Påvel Hansson i Balderums Södergård

LARS          6 feb   9 feb   Anders Månsson i Vedlösen

barn (ofött, se dödlängden)   Per och Ingeborg Jönsdotter i Sätra

BRITA         5 mar   9 mar   Per Torsson i Torstorp

SAMUEL       17 mar  23 mar   Joen i Jungfrutorp

KARIN         3 apr   6 apr   Håkan Larsson i Tolskepp

JOHANNA       3 apr   6 apr   Olof Månsson den yngre i Restad

LARS         15 apr  18 apr   Joen Jonsson i Torlunda

BRITA        16 maj  18 maj   Olof Persson på Torlundabacken

MARIA        17 maj  18 maj   Måns Jönsson i Stenstorp

barn  (se dödlängden)         Halvard Ebbesson i Stensätter och     (Oäkta)
                                  Gertrud Nilsdotter i Jogestorp

ANNA         31 maj   1 jun   Klement Grelsson vid Balderums Mossen

HÄKAN        10 jun  15 jun   Jöns Håkansson vid Bobergshammaren

SVEN         18 jul  25 jul   Erik Svensson i Göstad

HANS         28 jul   3 aug   Nils Hansson i Jogestorp

HANS         13 aug  17 aug   Joen Olofsson i Granmyra

dotter (dödf se dödlängden)   Per Jonsson skomakare i Lenavik

ANNA         10 okt  19 okt   Alexander Olofsson i Ö Torp

ELIN         31 okt   2 nov   Lars Jonsson i V Torp

ANDERS        5 nov   9 nov   Hemming Andersson i Ö Torp

ELIN          9 nov  16 nov   Bengt Svensson i Rudatorpet

JOEN         10 nov  16 nov   Johan Svensson profoss på Korphyttan

JOHAN         7 nov  16 nov   Måns Johansson i Horkesätter

JOEN          6 dec  14 dec   Joen Tursson i Arlebrunn

ANNA         16 dec   ? dec   Nils Olofsson i Ö Torp     (Dopdag saknas)

MARIA        17 dec  21 dec   Nils Hansson i Berga



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1690)

   12 jan "begrofz Jahan Bergessons dotter i Olskiepetorp
   som föddes d. 10 dito oc straxt undfick nöddoop
   kalladt Jahanna oc lefde allenast effter födslen 1/2 Timma."

   28 febr "begrofs Pärs Hustru i Sätra, H. Ingebor Jönsdotter
   som blef död i barnsnöd, d. 20 Febr. barnet blef icke födt,
   oc war dätta hännes 8de barn. Har fört et meenlöst oc
   saktmodigt lefwerne uti 44 åhr."

   1 juni "begrofz et oächta Barn Hålfwård Äbbessons i Stensätter
   oc Giärtrudz Nielsdotter i Jogestorp som fick nöddoop oc blef
   dödt d. 28 Maii."

   17 aug "begrofz Pär Jonsson Skomakares i Lenawijk dödfödda barn,
   en dotter, som föddes d. 14 dito."


[ Upp ] - [ Hem ] - [ E-post ]

Till födda 1691 - 1700

Till Ragnas ingångssida