Födelse- och doplängder åren 1691 - 1700 för VÅNGA socken



F Ö D D A   Å R   1 6 9 1


SVEN         16 jan  18 jan I
                            I Per Jonsson i Stora Rödja
BENGT        16 jan  18 jan I

HÅKAN        14 jan  18 jan   Sven Andersson i Ö Torp

KERSTIN      21 jan   1 feb   Anders Persson i Arlebrunn

HANS         27 jan   1 feb   Sven Hansson i Berga

ANNA         29 jan   2 feb   Lars Månsson i Nybygget

ANNA          1 mar   8 mar   Sven sågare vid Bobergs Såg

OLOF          3 mar   8 mar   Påvel Ebbesson i V Torp

BENGT        15 mar  22 mar   Håkan Bengtsson i Sunkerstad

MARIA        22 mar  25 mar   Nils Persson i Ödesrödja

NILS         23 mar  25 mar   Per Gudmundsson i Torp

ANDERS        ? mar  29 mar   Johan Börjesson i Olskeppetorp  (Födelsedatum
                                                               saknas för
LARS          ? mar  29 mar   Per Larsson i Tolskepp           dessa barn)

ANDERS       17 apr  17 apr   Anders Arvidsson i Örstorp

OLOF         16 apr  19 apr   Sven Olofsson i L Rödja

ELIN         15 apr  19 apr   Anders Gudmundsson i Torstorp

OLOF         10 apr  19 apr   Anders Ebbesson i Tolskepp

barn (dödf. se dödlängden)    Olof Nilsson i Boberg

INGEBORG      ? maj  10 maj   Tyres Persson i Jungfrutorp

KERSTIN      20 maj  24 maj   Olof Olofsson i Hårkesätter

KARIN         1 jun   7 jun   Sven Olofsson skräddare vid Korphyttan

KERSTIN       4 jul   5 jul   Bengt Nilsson i Tolskepp

BRITA        10 jul  19 jul   Bengt Andersson i Ruda

ANNA          ? jul  19 jul   Lars Olofsson i V Torp  (Födelsedatum saknas)

MARIA        20 jul  26 jul   Per Svensson i Örstorp

INGRID        1 aug   2 aug   Olof Tyrsson i Kolstad

JOSEF        10 aug  10 aug   Joen Börjesson i Lada

dotter  (dödf. se dödlängd)   Sven Jonsson i Balderums Krongård

MARGARETA    31 aug   6 sep I
                            I Lars Jonsson i Ruda
ANNA         31 aug   6 sep I

ANNA          2 sep     sep   Måns Persson hammarsmed i Orga

OLOF          5 sep  13 sep   Håkan Olofsson i Trälsätter

JOEN          3 sep  13 sep   Per Nilsson i Balderum

ANDERS       20 sep  27 sep   Nils Jönsson smed i Ladugården

OLOF          5 okt  11 okt   Jöns Håkansson vid Bobergshyttan

ANDERS        9 okt  11 okt   Olof Svensson i Tolskepp

BRITA        10 okt  18 okt   Per Olofsson i Mantorp

BRITA        23 okt  25 okt   Lars Hansson hammarsmedsgesäll

ANNA          4 nov   8 nov   Hans Larsson i Boberg

OLOF          7 nov  15 nov   Påvel Olofsson i V Torp

HÅKAN        13 nov  15 nov I
                            I Hans Håkansson i Torlunda
NILS         13 nov  15 nov I

KERSTIN      12 nov  15 nov   Anders Nilsson och Anna Persdotter i V Torp

AGNETA       20 nov  22 nov   Nils Börjesson hammarsmedsgesäll i Orga

KARIN         2 dec   6 dec   Sven Ebbesson i Tolskepp

ISRAEL       25 dec  27 dec   Bengt Svensson skomakare vid Stora gruvan



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1691)

   10 maj "begrofz Olof Nielssons döfödda barn i Bobärg,
   föddes d. 2 Maii."

   16 aug "föddes Swän Jonssons döda barn oc dotter
   i Cronegård Ballerum oc begrofz d. 23 dito."





F Ö D D A   Å R   1 6 9 2


MÅNS         22 jan  24 jan   Per Esbjörnsson vid Grana

SVEN         25 jan  31 jan   Henrik Håkansson vid Korphyttan

BRITA        13 feb  21 feb   Joen Svensson och Margareta Tyresdotter
                                                                  i Berga
MARIA        25 feb   6 mar   Nils Persson i Mosinroth (Dunderhult)

JOHANNA       9 mar  13 mar   Nils Jonsson i Hundekulla

PER          14 mar  19 mar   Lars snickare i Björnstorpet

PER          20 mar  28 mar   Klement Olofsson och Margareta Persdotter
                                                                i Balderum
MARGARETA     5 apr  10 apr   Anders Börjesson i Lada

ELIN          3 apr  10 apr   Nils Olofsson i Ö Torp

dotter (dödf.se dödlängden)   Sven Andersson i Mektilstorp

KERSTIN       7 maj  16 maj   Hans Henriksson trädgårdsmästare i Jogestorp

dotter (dödf.se dödlängden)   Olof Nilsson i Boberg

MARGARETA    18 maj  22 maj   Anders Persson i Ladugården

ANDERS        2 jun   5 jun   Olof Persson på Torlundabacken

JOEN         21 jun  24 jun   Joen Johansson i Kilinge

barn     (barnen blev       I
        inte framfödda      I Anders Tursson och Maria Bengtsdotter
barn    se dödlängden)      I                                 i Ladugården

KERSTIN       4 jul  10 jul   Joen Nilsson i Jogestorp

NILS         17 jul  24 jul   Anders Stensson i Käslinge

KARIN        26 jul  31 jul I
                            I Måns Larsson i Balderums Norrgård
INGRID       26 jul  31 jul I

SVEN         31 jul     aug   Per Olsson och Ingeborg Bengtsdotter i Sätra

SIGRID       20 aug  21 aug   Erik Olofsson sågare vid Göstad

KERSTIN      23 aug  28 aug   Bengt Nilsson i Ö Torp

HÅKAN         5 sep  11 sep I
                            I Nils Svensson och Johanna Larsdotter
BRITA         5 sep  11 sep I                                 i Tolskepp

KARIN         7 sep  11 sep   Olof Persson och Anna Nilsdotter i Torp

KERSTIN      13 aug  14 aug   Joen Jonsson i Torlunda

KERSTIN      17 sep  25 sep   Anders Månsson i Vedlösen

BRITA        21 sep  25 sep   Sven Hansson i Berga

BOTIL        18 okt  23 okt   Olof Persson vid Ålsjön

ANDERS       31 okt   1 nov   Lars Olofsson och Kerstin Andersdotter
                                                               i St Rödja
ANNA          6 nov  13 nov   Hemming Jonsson i Boberg

JOHANNA      14 nov  20 nov   Olof Tyrsson i Kolstad

MÅNS         13 dec  18 dec   Anders Månsson i Ruda

GUDMUND      22 dec  26 dec   Anders Gudmundsson i Torstorp

NILS         25 dec  28 dec   Per Jonsson i St Rödja



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1692)

   19 april "begrofz en dödföd dotter Swen Anderssons
   i Mektilstorp."

   16 maj "begrofz Olof Nielssons dödfödda dotter i Bobärgh."

   3 juli "begrofz Anders Turssons Hustru i Lagården,
   H. Maria Bängtzdotter, hwilken effter en häfftig barnsnöd
   af twillingar afsomnade d. 1 Julii oc barnen blefwo intet
   födde, sädan hon lefwat 3 åhr i ächtenskap oc hela hännes 
   ålder 39 åhr."





F Ö D D A   Å R   1 6 9 3


OLOF          2 jan   8 jan   Per Larsson Balderums Norrgård (Kyrkbyn)

KERSTIN       4 jan   8 jan   Måns Persson hammarsmed i Orga

KERSTIN       8 jan  15 jan   Joen Torstensson och Anna Jönsdotter på
                                                           Korphytteskogen
KARIN        11 feb  19 feb   Påvel Ebbesson i Torp

JOEN         17 mar  19 mar   Lars Jonsson i V Torp

MARIA        20 mar  26 mar   Anders Ebbesson i Tolskepp

VASTE         ? mar  25 mar   Påvel Olofsson i Gettorp

KERSTIN      27 mar   2 apr   Per Gudmundsson gruvkarl vid Stora gruvan

MARIA        27 mar   2 apr   Klement Olofsson i Balderums Mellangård
                                                                 (Kyrkbyn)
MARGARETA    29 mar   2 apr   Olof Månsson den yngre i Restad

ERIK          2 apr   7 apr   Lars Persson skomakare på Torpskogen

SVEN          2 apr   9 apr   Alexander Olofsson i Ö Torp

KERSTIN      15 maj  21 maj   Hans Persson och Ingrid Olofsdotter i Torp

MARINA        ? maj  28 maj I
                            I Johan Svensson profoss på Korphytteskogen
JOHANNA       ? maj  28 maj I                        (Födelsedatum saknas)

SVEN         17 jun  24 jun   Nils Hansson i Jogestorp

HANS         24 jun   2 jul   Nils Hansson i Berga

OLOF         25 jun   2 jul   Påvel Hansson i Balderums Södergård

ELIN         13 jun  18 jun   Karl Bengtsson och Johanna Arvidsdotter
                                                                 i Gettorp
KARIN        24 jul   ? jul   Nils Andersson och Kerstin 
                                  Håkansdotter i Björke   (dopdag saknas)

INGEBORG     21 jul  30 jul   Anders Persson i Jungfrutorp

barn (dödf. se dödlängden)    Erik Svensson och Brita Svensdotter i Göstad

son  (dödf. se dödlängden)    Sven Persson och Anna Jonsdotter i Lenavik

son  (dödf. se dödlängden)    Hemming Andersson och Elin Nilsdotter

KERSTIN       9 aug  20 aug   Bengt Andersson i Ruda

NILS         16 aug  20 aug   Per Larsson i Tolskepp

KERSTIN       2 sep  10 sep   Nils Olofsson i Ö Torp

MARIA         2 okt   8 okt   Anders Nilsson i V Torp

OLOF         29 sep   8 okt   Lars Olofsson o Ramborg Larsdotter i Kolstad

LARS          6 okt   ? okt   Holsten Larsson och Maria Svensdotter
                                     vid Bobergsmossen   (dopdag saknas)

son  (dödf. se dödlängden)    Tyres Larsson o Kerstin Zackrisdotter i Torp

KARIN        26 okt  29 okt   Olof Nilsson i Boberg

INGRID       28 okt   1 nov   Sven Andersson i Torp

ANNA         29 nov   3 dec   Olof Håkansson i Tolskepp

OLOF         26 dec  31 dec   Per Olofsson i Mantorp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1693)

   30 juli "begrofz et dödföd barn Erik Swänssons
   oc H. Brita Swänsdotter i Giösta."

   6 aug "begrofz en dödfödd Son Swän Pärssons
   oc H. Anna Jonsdotters i Lenawijk."

   6 aug "begrofz Hämming Anderssons oc H. Elin
   Nielsdotters dödfödde Son."

   22 okt "begrofz et dödfödt piltebarn Tyres Larssons
   oc H. Kierstin Zachrisdotters i Torp."





F Ö D D A   Å R   1 6 9 4


MARIA        14 jan  21 jan   Jöns Svensson och Elin Bengtsdotter
                                                          i Balderumshagen
PER          13 feb  18 feb   Hans Persson och Margareta Larsdotter
                                           i Balderums Mellangård (Kyrkbyn)
KARIN           feb  25 feb   Hans Torsson i Restad

OLOF         25 feb   4 mar   Jon Börjesson i Lada

JOHANNA       6 mar  11 mar   Jon Svensson i Berga

PER             mar  11 mar   Måns Persson hammarsmed i Orga

KARIN        28 mar   1 apr   Joen Larsson i Arlebrunn

MARGARETA    11 maj  17 maj   Lars Månsson i Nybygget

JOEN         27 maj   3 jun   Johan Börjesson i Olskeppetorp

EMERENTIA     4 jun  10 jun   Israelis Retzius o Anna Johansdotter Rydelia

BENGT   (se dödlängden)       Per Esbjörnsson

NILS         14 jul  15 jul   Hans Håkansson i Skoga

JON          15 jul  16 jul I
                            I Sven Persson och Anna Jönsdotter i Lenavik
KERSTIN      15 jul  16 jul I

BRITA        17 jul  22 jul   Lars Persson skomakare på Torps ägor

ANDERS       18 jul  22 jul   Nils Andersson i Björke

PER          17 aug  26 aug   Hans Persson i V Torp

son  (dödf. se dödlängden)    Jon Johansson i Kilinge

INGRID       24 aug  26 aug   Lars Olofsson i St Rödja

MÅNS          2 sep   9 sep   Anders Månsson och Kerstin Olofsdotter
                                                              i Trälsätter
NILS          6 sep   9 sep   Hemming Andersson i Ö Torp

JOHAN        15 sep  16 sep   Per Nilsson i Balderums Mellangård

MARIA        16 sep  23 sep   Hans Larsson i Boberg

NILS         26 sep  30 sep   Tyres Larsson i V Torp

INGEBORG     14 okt  21 okt   Sven Andersson i Mektilstorp

HEMMING      16 okt  21 okt   Lars Olofsson i V Torp

INGEBORG      7 nov  11 nov   Olof Persson i Ålsjön



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1694)

   9 juli "blef Pär Äsbiörnssons lille Son som fick nöddoop oc
   kallades Bängt död, oc begrofz d. 15 dito alenast 1 dag gammal."

   19 aug "begrofz Jon Jahanssons döfödde Son i Kilinge."





F Ö D D A   Å R   1 6 9 5


LARS          ? jan  13 jan   Per Jonsson i St Rödja   (Födelsedag saknas)

PER          17 jan  27 jan   Påvel Ebbesson i Ö Torp

ELIN          6 feb  10 feb   Lars Jonsson i Ruda

ANNA          9 feb  11 feb I
                            I Sven Olofsson skräddare vid Korphyttan
MÅNS         10 feb  11 feb I

ANNA         12 feb  22 feb   Per Persson i Smedstorpet

LARS         27 feb   3 mar   Måns Larsson och Brita Halvardsdotter i
                                                                  Tolskepp
SVEN         23 feb   3 mar   Påvel Olofsson i Gettorp

HÅKAN         7 mar  10 mar I
                            I Henrik Håkansson vid Korphyttan
MARIA         7 mar  10 mar I

OLOF         10 mar  11 mar   Håkan Bengtsson och Johanna Olofsdotter i
                                                                 Sunkerstad
HANS          3 mar  17 mar   Olof Persson på Torlundabacken

KERSTIN      12 mar  17 mar   Håkan Olofsson i Trälsätter

BÖRJE        17 mar  20 mar   Anders Börjesson i Lada

DANIEL       25 mar  27 mar   Jöns Håkansson vid Bobergshyttan

BRITA        23 mar   7 apr   Erik Månsson och Ingrid Håkansdotter
                                                                i Torlunda
OLOF         28 apr  28 apr   Måns Larsson i Balderums Norrgård

NILS          8 maj  14 maj   Nils Persson i Mosinroth (Dunderhult)

STAFFAN      28 maj  28 maj I
                            I Per Staffansson i Kylehult
ANDERS       30 maj  30 maj I

TYRES        31 maj   3 jun I
                            I Olof Tyrsson i Kolstad
KERSTIN      31 maj   3 jun I

KERSTIN      16 jun  23 jun   Jon Olofsson i V Torp

ERIK          5 jul   7 jul   Per Svensson i Kolstad

KERSTIN      16 jul  21 jul   Sven Hansson i Berga

HANS         13 jul  13 jul I
                            I Klement Olofsson i Balderums Mellangård
MARIA        13 jul  13 jul I

MAGDALENA    27 jul   4 aug   Måns Persson hammarsmed i Orga

INGRID        5 aug  12 aug   Anders Stensson i Käslinge

JOHAN         7 aug  12 aug   Lars Eriksson snickare i Björnstorp

SVEN         10 aug  18 aug   Nils Olofsson o Anna Svensdotter i Fivelsdal

HANS          3 sep   8 sep   Nils Svensson i Tolskepp

MARKUS       15 sep  22 sep   Joen Johansson i Kilinge

NILS         20 sep  29 sep   Anders Nilsson och Anna Persdotter i Torlunda

ANDERS       16 okt  27 okt   Anders Månsson i Ruda

ELIN         27 okt   1 nov   Nils Eriksson fiskare vid Sanden

MARGARETA    13 nov  17 nov   Nils Olsson i Restad

SARA         17 nov  24 nov   Erik Svensson i Göstad

KARIN        18 nov  24 nov   Per Olofsson i Sätra

JAKOB         6 dec   6 dec   Klement Grelsson vid Balderumsmossen

NILS         29 nov   8 dec   Anders Nilsson i V Torp

barn  (dödf. se dödlängden)   Per Månsson i Ladugården

ANDERS        ? dec  15 dec   Bengt Nilsson i Torp
                                  (när sonen dör 19/5 1696 kallas han NILS)  

KARIN        24 dec  28 dec   Jon Nilsson i Jogestorp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1695)

   1 dec "begrofz Pär Månssons dödfödde barn i Lagården."





F Ö D D A   Å R   1 6 9 6


OLOF         17 feb  23 feb   Jon Börjesson i Lada

ANNA         23 feb   1 mar   Nils Andersson i Björke

ANNA         12 mar  15 mar   Lars Olsson i Restad

RAMBORG      21 mar  25 mar   Israel Jonsson och Brita Nilsdotter i Rödja

INGRID       31 mar   5 apr   Jöns Håkansson skräddare vid Bobergshammaren

PER           4 apr  13 apr   Olof Svensson i Tolskepp

BRITA        14 apr  19 apr   Gunnar Gudmundsson skomakare i Bergtorpet

JOHANNA      13 apr  19 apr   Hans Persson i Balderums Mellangård

NILS         14 apr  19 apr   Joen Svensson i Balderumshagen

LARS  (se dödlängden)         Lars Larsson i Boberg

BENGT        21 maj  24 maj   Karl Bengtsson i Gettorp

NILS         31 maj   3 jun   Alexander i Ö Torp

OLOF         18 jun  21 jun   Anders Månsson i Trälsätter

SVEN         15 jun  24 jun   Jon Svensson den yngre i Olskeppetorp

BENGT        23 jun  28 jun   Olof Persson i Balderums Mellangård

OLOF          1 jul   2 jul   Hans Persson i Ö Torp

BRITA         4 jul  10 jul   Anders Ebbesson i Tolskepp

RAGNHILD      6 jul  12 jul   Per Esbjörnsson vid Grana

HANS         10 jul  12 jul   Hans Håkansson i Skoga

ANNA         13 sep  20 sep   Anders Gudmundsson i Ladugården

ANDERS       10 okt  18 okt   Per Olsson i Mantorp

dotter (dödf.se dödlängden)   Erik Olsson sågare och Anna Jonsdotter
                                                                 i Göstad
OLOF         22 okt  25 okt   Tyres Larsson i Ö Torp
                                   (Prästen skrev troligen fel,
                                    för sonen kallas senare HANS) 

OLOF         23 okt  25 okt   Klement Olofsson i Balderums Mellangård

MARIA         6 nov  15 nov   Per Svensson i Göstad

BENGT        27 nov   6 dec   Hemming Jonsson i Boberg

MARGARETA    26 nov   6 dec   Jon Månsson i Viggesätter

KERSTIN      28 nov   3 dec   Israelis Retzius komminister

KARIN        10 dec  13 dec   Jon Svensson i Berga

HANS         20 okt  13 dec   Måns Persson hammarsmed i Orga
                                        (Nöddop 21 okt som konfirmerades
                                                  i kyrkan den 13 dec)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1696)

   24 maj begrovs "Lars Larssons nyfödde barn Lars i Bobergh
   som föddes d. 19 oc dödde d. 20 dito 1 dag gammal."

   11 okt "begrofz Sågarens wid Giösta Erik Olssons
   oc H. Anna Jonsdrs dödfödda pigebarn."





F Ö D D A   Å R   1 6 9 7


OBS!  Det är en lucka i volym C:1 våren 1697. De som föddes
      då blev istället införda i volym C:2. Fyra födslar är
      dock registrerade i bägge volymerna. Uppgifterna för
      dessa stämmer inte helt inbördes.


KERSTIN      22 jan  24 jan   Hemming Andersson i Torp

INGRID   (se dödlängden)      Olof Nilsson i Boberg

LARS          7 feb  14 feb   Hans Mårtensson i Ruda

LISBETA       7 feb  14 feb   Johan Svensson ängevaktare

INGRID        6 feb  14 feb   Per Månsson i Ladugården

MARGARETA    26 feb  28 feb   Nils Jonsson i Restad

JON          24 feb  28 feb   Nils Olofsson i Fivelsdal

INGEBORG     21 feb  28 feb   Nils Hansson i Berga

PER          28 feb   7 mar   Anders Persson i Jungfrutorp

KARIN        15 mar  21 mar   Lars Olofsson i St Rödja

son (dödf.)  18 mar         I
                            I Måns Larsson i Tolskepp
HALVARD      18 mar  21 mar I
                                (Den dödfödde sonen nämns bara i vol C:2.
                                 Halvard nöddöptes 18 mars. Dopet konfir-
                                 merades 21 mars enl C:2, 28 mars enl C:1)

MARGARETA    27 mar   2 apr   Påvel Ebbesson i Torp  (Född 27 mars enl C:2
                                                        30 mars enl C:1)
KERSTIN       1 apr   2 apr   Bengt Nilsson i Torp

GUSTAV       18 apr  20 apr   Henrik skräddare i Mariedal

MARGARETA    28 apr   2 maj   Hans Persson i Restad

OLOF          7 maj   9 maj   Måns Larsson i Balderum
                                  (Enl C:2 född 7 maj och döpt 9 maj
                                   enl C:1 född 14 juni och döpt 20 juni)

KARIN        14 maj  16 maj   Lars Olofsson i Torp

RAMBORG      22 maj  24 maj   Johan Jonsson i Gettorp

PER          16 maj  24 maj   Anders Stensson i Käslinge
                                   (Enl C:2 hette sonen PER och var född
                                    i Käslinge 16 maj. Enl C:1 hette han
                                    JÖNS och var född i Viggesätter 21 maj.
                                    Av andra handlingar har det framgått att
                                    Per var det rätta namnet.) 

ANNA         16 maj  24 maj   Sven Andersson i Torp

INGEBORG     17 jun  24 jun   Per Persson i Stenstorp

JOHAN        20 jul  25 jul   Olof i Kilinge

JOHAN        24 jul   1 aug   Måns Persson i Torstorp

MARGARETA    14 aug  22 aug I
                            I Olof Jonsson i Hundekulla
INGRID       14 aug  22 aug I

OLOF         21 aug  29 aug   Nils i Gettorp

barn  (dödf. se dödlängden)   Anders Månsson i Vedlösen

ERIK         13 sep  15 sep I
                            I Nils Eriksson i Sandstorpet
KERSTIN      13 sep  15 sep I

barn  (dödf. se dödlängden)   Nils Persson och Kerstin Tyresdotter i Boberg

OLOF         24 okt  28 okt   Anders Olsson i Kolstad

OLOF          1 nov   7 nov   Erik Olsson i Rödja

ANNA         17 nov  21 nov   Lars Larsson i Boberg

BRITA        24 nov  25 nov   Sven Andersson i Björke

ANNA         25 nov  28 nov   Per Jonsson i Rödja

BRITA         5 dec  12 dec   Lars Olsson i Restad

BRITA         8 dec  12 dec   Olof Håkansson i Lada

LARS         11 dec  12 dec   Håkan Bengtsson i Sunkerstad

ANNA          8 dec  12 dec   Börje Persson på Torlundabacken

JON          16 dec  19 dec   Anders Börjesson i Lada

JON          27 dec  28 dec   Per Persson i Tolskepp



OBS    Ett barn som föddes den 28 dec detta år, 1697,
       men som döptes den 2 jan 1698, har registrerats
       som nr 1 år 1698.
       (Nils Olofssons dotter i Restad, Elin)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1697)

   31 jan "begrofz Olof Nielssons lilla dotter Ingred
   i Bobärg som straxt effter dän lekamliga oc nya födelsen
   blef död d. 26 dito."

   29 aug "begrofz Anders Månssons dödfödda barn frå Weelösen."

   24 okt "begrofz Nils Pärssons Hustru Kirstin Tyrsdotter
   i Bobärgh om 23 åhr, wid sit dödfödda barn, hon dödde medh."





F Ö D D A   Å R   1 6 9 8

                                                             OBS
ELIN         28 dec   2 jan   Nils Olofsson i Restad   (Född år 1697)

HANS          2 jan   9 jan   Måns mäster i Orga

MARIA         7 jan   9 jan   Anders Olsson i Rödja

OLOF          8 jan  16 jan   Sven Hansson i Berga

MARIA        12 jan  16 jan   Nils Andersson i Björke

CHRISTINA
     REGINA  16 jan  16 jan   Fredrik Chourling i Balderums Krongård

KERSTIN      19 jan  23 jan   Anders Månsson i Ruda

OLOF         22 jan  24 jan   Karl Bengtsson i Gettorp

PER           2 feb   6 feb   Sven Andersson i Mektilstorp

OLOF         16 feb  20 feb I
                            I Sven Olofsson i Örstorp
JOHANNA      16 feb  20 feb I

HÅKAN        22 feb  24 feb   Erik Månsson i Torlunda

LARS         21 mar  25 mar   Olof Persson i Ålsjön

JON          21 mar  27 mar   Anders Jönsson i Käslinge

HANS         25 mar  27 mar   Måns Olsson i Restad

NILS         27 mar   3 apr   Olof Persson i Torp

NILS         31 mar  10 apr   Jon Mickelsson i Karlebolund

MARGARETA    19 apr  22 apr   Olof Tyrsson i Torp

KERSTIN      13 maj  15 maj   Hans Larsson i Boberg

KERSTIN      19 maj  22 maj I
                            I Olof Nilsson i Boberg
son  (dödf. se dödlängden)  I

JOHAN        24 maj  29 maj   Johan Svensson ängevaktare

ANNA         20 jun  24 jun   Per Staffansson i Kylehult

PER           1 jul   2 jul   Hans Persson i Balderums Mellangård

KERSTIN      19 jul  24 jul   Nils Eriksson i Turstorp

ANNA          8 aug  12 aug   Nils Torkelsson på Sanden

BENGT         5 sep  11 sep   Olof Bengtsson i Gettorp

INGEBORG      5 sep  11 sep   Hans Påvelsson i Torp

ANNA         18 sep  21 sep   Måns Nilsson i Jogestorp

PER          23 sep  25 sep   Olof Persson i Balderums Mellangård

JON          25 sep  29 sep   Anders Gudmundsson i Ladugården

OLOF          ?       6 nov   Måns Olofsson i Kolstad    (Föd.datum saknas
                                                            Föddes postumt)
SVEN         11 nov  20 nov   Gunnar på Hörstorpets marker

OLOF         22 nov  27 nov   Anders Arvidsson i Örstorp

OLOF         22 nov  27 nov   Per Olofsson i Sätra

SAMUEL       16 dec  16 dec   Lars Månsson i Nybygget

ANNA         23 dec  28 dec   Hans Mårtensson i Ruda



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1698)

   22 maj "begrofz Oluff Nilssons dödfödde Son
   i Bobärg, en twillingh."





F Ö D D A   Å R   1 6 9 9


MARIA         7 jan   8 jan   Jon Månsson i Viggesätter

MARGARETA    28 jan  29 jan   Tyres Larsson i Torp

KERSTIN      30 jan   4 feb   Jon Svensson i Berga

INGEBORG      5 feb  12 feb   Påvel Hansson i Balderum

KERSTIN       6 feb  12 feb   Olof Jonsson i Hundekulla

ANDERS       16 feb  19 feb   Sven Andersson i Björke

MARGARETA    19 feb  24 feb   Hans Persson i Torstorp

MARIA        23 feb  26 feb   Jöns Håkansson vid Mossen (= Bobergsmossen)

RAMBORG      18 feb  26 feb I
                            I Johan Jonsson i Gettorp
ELISABET     18 feb  26 feb I

HANS         25 feb   3 mar   Nils Hansson i Kolstad

HANS          2 mar   5 mar   Jon Börjesson i Lada

barn  (dödf. se dödlängden)   Anders skräddare och Karin på Bobergs ägor

PER          24 mar  26 mar   Kerstin Persdotter i L Rödja och drängen
                                   Anders Andersson på Runstorp, Kimstad

ANNA         28 mar   2 apr   Henrik Håkansson i Korphyttan

INGEBORG     27 apr  30 apr   Anders Ebbesson i Tolskepp

MARIA         1 maj   7 maj   Nils Olsson i Torp

ANDERS        6 maj  14 maj   Per Svensson i Kolstad

HANS         24 maj  29 maj   Per Olofsson i Mantorp

OLOF         23 maj  29 maj   Anders Olofsson i St Rödja

barn  (dödf. se dödlängden)   Påvel Ebbesson i Torp

KERSTIN       3 jun  11 jun   Anders Persson i Bjälketorp

PER           6 jun  11 jun I
                            I Håkan Olofsson i Trälsätter
JON           6 jun  11 jun I

KERSTIN      10 jun  11 jun   Per Gudmundsson vid Gruvan
                                                           (Bara ett datum
JON        ? 18 jun   ? jun   Nils Jonsson i Suggebo        utsatt, avser
                                                            nog föd.dagen)
LARS         29 jun   2 jul   Nils Persson i Dunderhult

OLOF          1 jul   2 jul   Lars snickare i Björstorp

NILS          7 jul   ? jul   Anders Nilsson i Torlunda

HENRIK       12 aug  20 aug   Anders Stensson i Viggesätter

ELIN          ? aug  20 aug   Anders Olsson i Kolstad

OLOF         27 aug   3 sep   Lars Olofsson i Restad

KERSTIN      31 aug   3 sep   Johan Svensson ängevaktare

ANNA         17 sep  24 sep I
                            I Nils Andersson i Björke
dotter (dödf.se dödlängden) I

ANNA         25 sep   1 okt   Lars Larsson i Boberg
                                                          (Bara ett datum
ANNA       ? 13 okt   ? okt   Sven Danielsson i Kilinge    utsatt, avser 
                                                           nog föd.dagen)
HANS         18 okt  22 okt   Hans Persson i Restad

MARIA         ? nov  19 nov   Per Esbjörnsson vid Grana
                                                          (Bara ett datum
MARIA         ? dec ?10 dec   Nils Olofsson i Fivelsdal    utsatt, avser
                                                           nog dopdagen)
barn  (dödf. se dödlängden)   Hans Israelsson i Balderum



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1699)

   19 mars begrovs "Anders Skräddares Hustru Karin
   på Bobärgz ägor, om 28 år, dödde effter ett dödfödt barn."

   31 maj begrovs "Paul Äbbessons dödfödda barn i Torp."

   24 sept begrovs "Niels Anderssons i Börke dödfödda dotterbarn."

   21 dec begrovs "Hans Israelssons dödfödda barn i Balrum."





F Ö D D A   Å R   1 7 0 0


ANNA          1 jan   6 jan   Lars Olsson i Jungfrutorp

OLOF         11 jan  14 jan   Lars Olofsson i St Rödja

INGRID        6 jan  14 jan   Nils Jönsson i Gettorp

PER          19 jan  28 jan   Anders Månsson i Trälsätter

INGEBORG     30 jan   4 feb   Sven Hansson i Berga

LARS       ? 30 jan ? 4 feb   Per Persson i Stenstorp   (Datum är "dito")

ANNA         15 feb  18 feb   Sven Jönsson i Käslinge

BRITA        28 feb   3 mar   Erik Bengtsson i Orga

PER        ?  3 mar   ?       Håkan Bengtsson i Sunkerstad      (Oklart om
                                                                 datumen i
ANDREAS    ? 10 mar   ?       Erik Moo befallningsman i Göstad   födelse-
                                                                 längden
KERSTIN      18 mar  24 mar   Hans Larsson i Boberg              avser dag
                                                                 för född
LARS       ? 26 mar   ?       Hemming i St Rödja                 el döpt)

MARGARETA    26 mar   2 apr   Hans Påvelsson i Torp

ANNA          4 apr   8 apr   Nils Eriksson i Turstorp

JÖNS EFRAIM  10 apr  18 maj   Friderich Chourling i Balderums Krongård
                                 (Nöddop 10 april som konfirmerades 18 maj)

MARIA        14 apr  22 apr   Erik Olofsson i L Rödja

ANNA         22 feb   1 maj   Måns Persson mäster i Orga

INGRID       10 maj  13 maj   Hemming i Torp

BRITA        19 maj  23 maj   Tyres Persson i Jungfrutorp

OLOF         14 maj  21 maj   Erik Månsson i Torlunda

barn  (dödf. se dödlängden)   Sven Andersson i Mektilstorp

KERSTIN      27 maj   3 jun   Börje Persson i Bergstorpet

ANNA         27 maj   3 jun   Nils Svensson i Tolskepp

INGRID       29 jun   2 jul   Jon Nilsson i Jogestorp

MARGARETA    11 jul  15 jul   Olof Jonsson i Suggebo

NILS         16 jul  22 jul   Olof Tyresson i Torp

ALEXANDER    21 jul  25 jul   Alexander i Torp

ANNA         26 jul  29 jul   Olof Göransson i Tolskepp

HANS          6 aug  12 aug   Måns Hansson i Restad

BRITA        27 aug   3 sep   Lars Olsson i Torp

OLOF         17 sep  23 sep   Mårten Olsson i Ladugården

INGEBORG     29 sep   7 okt   Jon Olofsson i Torp
                                                           (Oklart om 7 okt
MARGARETA   ? 7 okt   ?       Måns Olofsson på Rödja ägor   avser födelse
                                                            eller dop)
KARIN         7 okt  14 okt   Anders Persson i Hårkesätter

ANDERS        8 okt  14 okt   Måns Johansson i Hårkesätter

ANNA         16 okt  21 okt   Klement Persson i Torp

ANDERS       20 okt  28 okt   Jöns Persson i Käslinge

ANNA         12 nov  18 nov   Karl Bengtsson i Gettorp

MARGARETA    19 nov  25 nov   Klement Olofsson i Balderum

BRITA         7 dec   9 dec   Jon Månsson i Viggesätter

PER          10 dec  16 dec I
                            I Anders Nilsson i Skoga
JON          10 dec  16 dec I



OBS    Ett barn som föddes den 31 dec detta år, 1700,
       men som döptes den 6 jan 1701, har registrerats
       som nr 1 år 1701.
       (Olof Bengtssons son i Gettorp, Olof)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1700)

   27 maj begrovs "Swen Anderssons dödfödda barn
   i Mächtelstorp."



[ Upp ] - [ Hem ] - [ E-post ]

Till födda 1701 - 1710

Till Ragnas ingångssida