Födelse- och doplängd år 1701 - 1710 för VÅNGA socken




F Ö D D A   Å R   1 7 0 1

                                                               OBS
OLOF         31 dec   6 jan   Olof Bengtsson i Gettorp    (Född år 1700)

PER          17 jan  20 jan   Anders Jonsson i Käslinge

JON          12 jan  20 jan   Sven Persson i Lenavik

OLOF         12 jan  20 jan   Sven Hansson i Berga

ANNA         17 jan  25 jan   Per Olofsson i Sätra

SVEN         25 jan  27 jan   Jon Mickelsson i Karbolund

JON           8 feb  10 feb   Göran Olofsson i Käslinge

KARIN         3 feb  10 feb   Nils Hansson i Kolstad

NILS         11 feb  17 feb   Hans Persson i Balderum

KERSTIN       9 feb  17 feb   Anders Gudmundsson i Ladugården

ANDERS       16 feb  24 feb   Hans Israelsson i Balderum

ANNA          2 mar   3 mar   Olof Persson i Torp

BOTIL         3 mar  10 mar   Erik Andersson i Göstad

KARIN         9 mar  10 mar   Hans Persson i Restad

barn (dödf. se dödlängden)  I
                            I
barn (dödf. se dödlängden)  I Olof Larsson o Elisabet Bengtsdotter i Boberg
                            I
INGEGÄRD     10 mar  17 mar I

NILS         17 mar  24 mar   Per Månsson i Ladugården

KARIN        20 mar  25 mar   Nils Jonsson i Restad

KARIN        28 mar  31 mar   Olof Jonsson i Hundekulla

JON          30 mar  31 mar   Gunnar skomakare

HANS         25 mar  31 mar   Samuel Zackrisson i Kilinge

ANDERS        2 apr   5 apr   Ingeborg Erlandsdotter i Torstorp     (Oäkta)
                                   och bagaren Anders i Norrköping

HANS         30 mar   7 apr   Lars Olsson i Restad

KERSTIN       6 apr  14 apr   Sven Håkansson i Tolskepp

HALVARD  (se dödlängden)    I
                            I Olof Håkansson i Ladugården
KERSTIN  (se dödlängden)    I

KERSTIN      19 apr  24 apr   Nils Persson i Boberg

HÅKAN        21 apr  28 apr   Nils Andersson i Björke

INGRID       15 jun  16 jun   Nils Eriksson i Turstorp

OLOF         15 jun  23 jun   Per Persson i Tolskepp

LARS         24 jun  30 jun   Påvel Ebbesson i Torp

PER           6 jul   7 jul   Måns Nilsson i Jogestorp

KERSTIN      13 jul  21 jul   Olof Nilsson i Boberg

ANDERS       23 jul  28 jul   Johan Nilsson vid Hammaren

INGEBORG     23 jul  28 jul   Olof Persson i Sunkerstad

MÅNS          6 aug  11 aug   Hans Mårtensson i Ruda

KARIN         1 aug  11 aug   Anders Olofsson i Rödja

KARIN        31 aug   8 sep   Anders Olofsson i Kolstad

SARA          6 sep   8 sep   Anders Stensson i Viggesätter

GUDMUND      12 okt  20 okt   Per Gudmundsson vid Gruvan

SVEN          3 okt   6 okt   Jon Svensson i Kronberga

ANNA         21 okt  27 okt   Johan ängevaktare

HÅKAN        23 okt  28 okt   Vaste Håkansson i Restad

MARIA         5 nov  10 nov   Lars Larsson i Boberg

SVEN          9 nov  17 nov   Hans Pålsson (Påvelsson) i Torp

PER          19 nov  24 nov   Vaste Persson i Käslinge

MARIA        16 nov  24 nov   Per Olofsson i Mantorp

OLOF         17 nov  24 nov   Anders Ebbesson i Tolskepp

ELISABET      ? dec   8 dec   Måns ålderman i Orga

SVEN         19 dec  22 dec   Jöns Håkansson vid Bobergsmossen



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1701)

   17 mars begrovs "Hustru Elisabeth Bengtsdotter i Bobärgh
   om 30 åhr, som dödde aff barnsbörda, då hon med stor sweda
   och wärk hade födt 3ne barn, 2 af dem dödfödde, och den 3
   som var dotter kom lefwande ur M."

   14 april begrovs "Oluf Håkanssons Twillingar i Ladugården
   Halward och Kierstin, som dödde samma dag de föddes,
   dock bekommo the nöddoop."





F Ö D D A   Å R   1 7 0 2


SVEN         14 jan  17 jan   Erik Moo befallningsman på Göstad

BRITA         8 jan  19 jan   Anders Nilsson i Torlunda

JON          28 jan   2 feb   Anders soldat i Bjälketorp

KARIN        28 jan   2 feb   Nils Olsson i Torp

LARS          2 feb   9 feb   Måns Hansson i Restad

ELIN          5 feb   9 feb   Anders Börjesson i Lada

KRISTINA      3 mar   4 mar   Johan Persson häktemakare från Hjo

HÅKAN        14 mar  23 mar   Nils Jonsson i Suggebo

SVEN         23 mar  25 mar   Halvard Ebbesson i Stensätter

KERSTIN      23 mar  30 mar   Nils i Dunderhult

MARIA        17 apr  20 apr   Anders Persson vid Grana

BÖRJE        19 apr  27 apr   Jon Börjesson i Lada

JONAS         ? apr  20 apr   Lars snickare i Björnstorp (Föd.datum saknas)

ANNA          ? apr  25 apr   Bengt klädmakares hustru Anna
                               (Anna födde barnet i Balderums Södergård när
                                hon var på genomresa. Föd.datum saknas)

ANNA          2 maj   4 maj   Lars Olofsson i Rödja

KERSTIN      21 maj  26 maj   Elisabet Jonsdotter i Sågarehemmet  (Änka?)

SVEN         26 maj   1 jun   Per Svensson i Örstorp

ELIN         28 maj   1 jun   Lars Hansson i Balderums Mellangård

JONAS        15 jun  22 jun   Henrik Svensson i Torlunda

OLOF         17 jun  24 jun   Nils Olofsson i Fivelsdal

BENGT        30 jun   6 jul   Per Esbjörnsson vid Grana

KERSTIN      11 jul  13 jul   Olof Håkansson i Ladugården

INGEBORG     18 jul  27 jul   Anders Jakobsson i Torp

NILS         30 jul   3 aug   Sven Jönsson i Käslinge

ANNA         23 jul   3 aug   Anders Persson i Hårkesätter

barn (ofött? se dödlängden)   Kristian Jönsson och Sigrid Persdotter i
                                                                 Trälsätter
PER          30 aug   7 sep   Nils Persson i Boberg

NATANAEL
     RAFAEL  11 sep  12 sep   Friderich Kourling komminister i Vånga

JOHANNA      10 sep  21 sep   Håkan Bengtsson i Sunkerstad

KERSTIN      11 okt  19 okt   Hans Påvelsson i Käslinge

KARIN        16 okt  19 okt   Anders Jonsson i Vedlösen

ELIN         23 okt  26 okt   Johan Håkansson i Kolstad

HANS         19 okt  26 okt   Erik Månsson i Torlunda

MARIA        24 okt  26 okt   Olof Persson i Bjälketorpet

KARIN        30 okt   2 nov   Olof Tyresson i Torp

LARS         26 okt   2 nov   Mårten Olofsson i Ladugården

BRITA         4 nov   9 nov   Klement Persson i Torp

ANNA          8 nov  16 nov   Nils Jönsson i Gettorp

MÅNS         13 nov  16 nov   Jon Månsson i Viggesätter

RAMBORG      20 nov  23 nov   Olof Jonsson i Hundekulla

JON          23 nov  30 nov   Anders Månsson i Trälsätter

NILS         28 nov   7 dec   Lars Olofsson i Restad

MARIA        29 nov   7 dec   Lars Olofsson i Jungfrutorp

MARIA         9 dec  21 dec   Nils Persson i Torlunda

KARIN        20 dec  26 dec   Olof Jonsson i Suggebo

barn  (dödf. se dödlängden)   Nils Hansson i Berga

barn  (dödf. se dödlängden)   Bengt Börjesson i Käslinge Skattegård



OBS    Ett barn som föddes den 30 dec detta år, 1702,
       men som döptes den 4 jan 1703, har registrerats
       som nr 1 år 1703.
       (Klement Olofssons son i Balderum, Anders)



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1702)

   24 aug begrovs "Christian Jönssons Hru Sigridh Pärsdotter
   från Träälsätter, som dödde i barnsbörden och sit foster,
   hon war 29 åhr gl."

   "Äljest begrafna: Nils Hanssons i Bärgia it dödfödt barn."   (Odaterat)

   "Item: Bengt Börgessons dödfödda barn i Skatte-Käslinge."    (Odaterat)





F Ö D D A   Å R   1 7 0 3

                                                                 OBS
ANDERS       30 dec   4 jan   Klement Olofsson i Balderum    (Född år 1702)

SVEN          1 jan   6 jan   Nils Månsson i Kolstad

OLOF          5 jan  11 jan   Anders Gudmundsson i Ladugården

JON          16 jan  25 jan   Tyres Larsson i Torp

PER          30 jan   8 feb   Erik Olofsson i Rödja

ANDERS        2 feb   8 feb   Samuel Zackrisson i Kilinge

OLOF         18 feb  22 feb   Olof Persson i Sunkerstad

OLOF          ? feb   1 mar   Jon Nilsson i Jogestorp    (föd.datum saknas)

KARIN        16 mar  21 mar   Påvel Äbbesson i Torp

NILS          ? mar  21 mar   Nils på Sanden         (föd.datum saknas)

LARS         30 mar   1 apr   Erik vid Gölen

NILS          1 apr   5 apr   Nils Andersson i Björke

PER           5 apr  12 apr   Tyres Persson i Jungfrutorp

OLOF         20 apr  26 apr   Hans Persson i Balderum

MARIA        16 maj  20 maj   Olof Göransson i Tolskepp

PER          20 maj  24 maj   Nils Persson i Balderum

MARGARETA    19 jun  24 jun   Karl Bengtsson i Gettorp

JONAS      ? 12 jul   ? jul   Henrik skräddare på Torlundabacken
                                  (Bara ett datum utsatt, oklart för vad)

OLOF         11 jul  17 jul   Nils Hansson i Kolstad

SVEN         19 jul  26 jul   Per Jonsson i St Rödja

KERSTIN       8 aug  14 aug   Gunnar i Knaperhult

JON           8 aug  14 aug I
                            I Johan Jonsson i Gettorp
ELIN          8 aug  14 aug I

LARS         16 aug  23 aug   Hans Larsson i Boberg

NILS         21 aug  24 aug   Vaste Persson i Käslinge

ELIN          1 sep   6 sep   Olof Bengtsson i Gettorp

ANDERS        9 sep  13 sep   Olof Andersson i Björke

LARS         12 sep  19 sep   Hans Israelsson i Balderum

LARS          3 okt  11 okt   Nils Andersson i Torlunda

OLOF         22 okt  25 okt   Måns Olofsson i Sunkerstad

JÖNS         19 okt  25 okt   Anders Jonsson i Käslinge

ANDERS       30 okt   1 nov   Per Gudmundsson vid Stora Gruvan

INGEBORG      4 nov   8 nov   Nils Persson i Tolskepp

MARGARETA     4 nov   8 nov   Hans Persson i Restad

JON          10 nov  15 nov   Hans Påvelsson i Torp

KERSTIN       6 nov  15 nov   Lars Hansson i Balderum

TYRES        14 nov  22 nov   Jon Svensson i Berga

KERSTIN      20 nov  22 nov   Anders Olofsson i Kolstad

OLOF         16 nov  22 nov   Vaste Håkansson i Restad

ANNA         28 nov  29 nov   Göran Olofsson i Käslinge

ELISABET     24 nov  29 nov   Anders Mickelsson i Orga

OLOF         28 nov  30 nov   Anders Nilsson i Ladugården

barn  (dödf. se dödlängden)   Olof Nilsson i Boberg

INGEBORG      6 dec  13 dec   Anders Stensson i Viggesätter

ANNA         10 dec  13 dec   Anders Månsson i Ruda

PER          21 dec  26 dec   Mårten Olofsson i Ladugården



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1703)

   30 nov begrovs "Oluf Nilssons dödfödda barn i Bobärgh."





F Ö D D A   Å R   1 7 0 4


ANNA          2 jan   6 jan   Israel Hansson i Rökstorp

KERSTIN       3 jan   6 jan   Anders Ebbesson i Tolskepp

PER          10 jan  17 jan   Halvard Ebbesson i Stensätter

BRITA        14 jan  17 jan   Per Olofsson i Sätra

MARIA        19 jan  24 jan   Nils Jonsson i Starrkärret

JON          21 jan  24 jan   Sven Hansson i Berga

OLOF         23 jan  31 jan   Måns Hansson i Restad

INGRID       29 jan  31 jan   Jöns Persson i Käslinge

KARIN        14 feb  21 feb   Hans Mårtensson i Ruda

GUNNEL       12 feb  14 feb   Per Persson i Tolskepp

KERSTIN       1 mar   6 mar   Sven Olofsson i Örstorp

barn (ofött, se dödlängden)   Nils Larsson och Maria Nilsdotter i Boberg

ANDERS        8 mar  13 mar   Anders Börjesson i Lada

KATARINA      8 mar  11 mar   Erik Moo befallningsman på Göstad

MARGARETA    14 mar  18 mar   Klement Olofsson i Balderum

BRITA         ? apr  15 apr I
                            I Anders Nilsson i Torlunda
barn ???  (se dödlängden)   I      (Bara ett datum utsatt för dottern,
                                    troligen dopdagen. Om ev ytterligare
                                    barn, se dödlängden nedan!)

ANDERS        ? apr  24 apr   Anders Olofsson i Rödja
                                    (Bara ett datum, troligen dopdagen)

KRISTIERN    16 maj  22 maj   Anders Jönsson hammarsmed i Orga

MARIA        23 maj  26 maj   Jöns Håkansson vid Mossen

NILS          3 jun   8 jun   Hans Pålsson i Käslinge

MARGARETA     4 aug   7 aug   Per Hansson i Restad

NILS         10 aug  14 aug   Måns Johansson i Trälsätter

TYRES        16 aug  21 aug   Lars Larsson i Boberg

KARIN        17 aug  21 aug   Hans Larsson i Boberg

MARGARETA    11 sep  18 sep   Lars Olofsson i Restad

INGRID       29 sep   9 okt   Olof Jonsson i Hundekulla

PER           8 okt  16 okt   Anders Persson i Hårkesätter

KARIN        31 okt   1 nov   Nils Israelsson i Berga

RAMBORG       4 nov  13 nov   Nils Olofsson i Torp

ELIN         10 nov  13 nov   Olof Nilsson i Boberg

ANNA         14 nov  16 nov   Lars Nilsson i Prästetorpet

OLOF         18 nov  20 nov   Lars Olofsson i Torp

OLOF         27 nov  30 nov   Jon Olofsson i Torp

OLOF          2 dec   4 dec   Olof Larsson i Göstads-Ängen

JÖNS         30 nov   4 dec   Sven Jönsson i Käslinge



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1704)

   6 mars begrovs "Nils Larssons H. Maria Nilsdotter i Bobärgh,
   om 30 åhr, som dödde af barnsbörden, och icke heller fostret
   föda kunde."

   15 april begrovs "Anders Nilssons barn i Torlunna, ....."
   (Notisen är inte färdigskriven, utan plats har lämnats för
   ytterligare en rad. Samma dag döptes emellertid dottern BRITA,
   se födelselängden ovan. Frågan är om anteckningen i död- och
   begravningslängden avser ett annat nyfött barn, dödfött eller
   dött innan det hann nöddöpas? I så fall var det en tvilling.
   Eller var det ett äldre barn?)





F Ö D D A   Å R   1 7 0 5


MARGARETA    20 jan  22 jan   Anders Jonsson i Gettorp

LARS         22 jan  29 jan   Mårten i Ladugården

PER          24 jan  29 jan   Per Olofsson i Mantorp

KARIN        30 jan   2 feb   Anders Jakobsson i Torp

TYRES         2 feb   5 feb   Nils Olofsson i Fivelsdal

KERSTIN      21 feb  26 feb   Nils Andersson i Björke

son  (dödf. se dödlängden)    Håkan Olofsson i Berga

KERSTIN       ? mar  25 mar   Hans Halvardsson i Tolskepp

OLOF         24 mar  31 mar   Samuel Zackrisson i Kilinge

ELIN         27 mar  31 mar   Lars Olofsson i St Rödja

ANDERS       24 mar   5 apr   Håkan Bengtsson i Sunkerstad

MARGARETA    10 apr  14 apr   Nils Gudmundsson i Ö Torp

BRITA         8 apr  16 apr   Anders Gudmundsson vid Mossen

MARIA        15 apr  23 apr   Olof Persson i Bjälketorp

OLOF         26 apr  30 apr   Sven Persson i Lenavik

BRITA         1 maj   7 maj   Nils Persson i Boberg

ANNA         15 maj  22 maj   Daniel Persson på Tolskepps ägor

HANS         14 maj  22 maj   Olof Persson i Sunkerstad

ANDERS       21 maj  24 maj   Anders Mickelsson i Orga

ERIK         19 maj  24 maj   Karl Bengtsson i Gettorp

MARGARETA    24 maj  28 maj   Israelis Retzius pastor

JOHAN        10 jun  11 jun   Henrik Håkansson i Örstorp

KERSTIN      14 jun  18 jun   Nils Hansson i Kolstad

ANNA         13 jun  18 jun   Nils Eriksson i Turstorp

NILS         30 jun   2 jul   Vaste Persson i Käslinge

MATTIAS      22 jul  25 jul   Olof Nilsson i Jogestorp

JON          23 jul  30 jul   Olof Persson i Stensätter

HÅKAN        25 jul  30 jul   Johan Håkansson i Suggebo

KERSTIN       3 aug   6 aug   Nils Månsson i Kolstad

ANNA          4 aug  10 aug   Henrik Svensson skräddare i Torlunda

NILS          4 aug   4 aug   Isak Nilsson smed i Ladugården

VASTE         5 aug  13 aug   Erik Månsson i Torlunda

HEDVIG
   JULIANA   10 aug  10 aug   Frederich Chourling komminister

KERSTIN       3 aug   6 aug   Nils Månsson i Kolstad

OLOF         12 aug  20 aug   Sven Persson i Nybygget

MARGARETA    22 aug  24 aug   Klement Persson i Ö Torp

ANDERS       28 aug   3 sep   Erik Olofsson i L Rödja

NIKLAS       30 aug   3 sep   Anders Jonsson hammarsmed i Orga

HANS          4 sep  10 sep   Jon Månsson i Viggesätter

KRISTOFFER   15 sep  24 sep   Nils Persson i Dunderhult

KERSTIN      28 sep   1 okt   Hans Israelsson i Balderum

ANNA          ? okt   8 okt   Vaste Persson i Fivelsdal
                                  (Dopnamn och föd.dag saknas, men namnet
                                   framgår av dödlängden i vol C:2:630)

KRISTIAN     25 okt  29 okt   Anders Hansson hammarsmedsgesäll i Orga

LARS         29 okt   1 nov   Tyres Larsson i Torp

KERSTIN      25 okt  29 okt   Nils Jönsson i Gettorp

??           29 okt   5 nov   Lars snickare i Björnstorp (Dopnamn saknas)

JOHAN         2 nov  12 nov   Nils Persson i Torlunda

KERSTIN      12 nov  19 nov   Johan Nilsson vid Bobergshammaren

BRITA        18 nov  19 nov   Sven Persson i Kolstad

MARGARETA    13 dec  17 dec   Olof Håkansson i Ladugården

OLOF         25 dec  28 dec   Olof Andersson i Björke

ANDERS       30 dec  30 dec   Olof Nilsson i Boberg



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1705)

   10 mars "begrofz Håkan Olofssons döfödde son i Bärga."





F Ö D D A   Å R   1 7 0 6


INGRID        2 jan   7 jan   Anders Jönsson i Vedlösen

JON           4 jan   7 jan   Olof Jonsson i Suggebo

KARIN        28 jan   2 feb   Anders Olofsson i Kolstad

KERSTIN      30 jan   2 feb   Olof Tyresson i Torp

KERSTIN       8 feb  11 feb   Lars Olofsson i Jungfrutorp

ELIN         12 feb  18 feb   Olof Olofsson i Käslinge

OLOF         14 feb  18 feb   Gunnar Gudmundsson i Knaperhult

barn  (dödf. se dödlängden)   Halvard Ebbesson i Stensätter

KERSTIN      26 feb   4 mar   Jon Mickelsson i Karbolund

ELIN         12 mar  18 mar   Anders Ebbesson i Tolskepp

MARGARETA    27 mar   1 apr   Nils Israelsson i Hårkesätter

ISRAEL       30 mar   1 apr   Olof Göransson i Ladugården

OLOF         30 mar   1 apr   Hans Pålsson i Torp

HANS         31 mar   8 apr   Per Hansson i Restad
                                (Enl födelselängden hette fadern Måns
                                 men det är skrivfel av prästen)

LARS          2 apr   8 apr   Hans Persson i Balderum

NILS          3 maj   6 maj   Per Grelsson på Sanden

BENGT        16 maj  22 maj   Per Svensson och Ingeborg Bengtsdotter
                                                                  i Boberg
NILS          5 jun  10 jun   Erik Andersson vid Gölen

MARIA         4 jun  10 jun   Jon Svensson i Berga

ANDERS       21 jun  24 jun   Israel Hansson i Rökstorp

BRITA         2 jul   6 jul   Per Gudmundsson vid Gruvan

ANNA         23 jun  29 jun   Hans Persson i Restad

ANDERS       12 jul  15 jul   Erik Jönsson vid Bobergshyttan        (Oäkta)
                                   och Kerstin Larsdotter i Boberg

JOHAN        31 jul   5 aug   Erik Moo befallningsman på Göstad

OLOF          9 aug  12 aug   Hans Halvardsson i Tolskepp

MARIA         2 sep   9 sep   Erik Olofsson i Trälsätter

OLOF         14 sep  23 sep   Hans Pålsson i Käslinge

DANIEL        2 okt   7 okt   Johan Hansson klockare

PER           8 okt  14 okt   Nils Andersson i Björke

ANNA         14 okt  21 okt   Anders i Käslinge

ANNA         20 okt  28 okt   Måns Hansson i Restad

JÖNS         24 okt  28 okt   Anders Jönsson hammarsmed i Orga

BRITA        28 okt   1 nov   Olof Bengtsson i Gettorp

ERIK          5 nov  11 nov   Tyres Persson i Jungfrutorp

ANNA         30 nov   2 dec   Olof Jonsson i Hundekulla

JON           6 dec   9 dec   Sven Jonsson i V Torp

RAGNHILD      9 dec  16 dec   Per Esbjörnsson masmästare vid Grana

INGRID       11 dec  16 dec   Per Olofsson i Sätra

OLOF         20 dec  23 dec   Anders Persson i Berga

JON          14 dec  23 dec   Daniel Persson på Tolskepps ägor

KERSTIN      29 dec   1 jan   Anders Arvidsson i Örstorp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1706)

   25 febr "begrofz oc et dödfödt barn, Halfwård Äbbessons
   i Steensätter."





F Ö D D A   Å R   1 7 0 7


JOSEF         4 jan   6 jan   Olof Larsson i Göstad

RAMBORG      13 jan  20 jan   Lars Olsson i Restad

ANDERS       22 feb  24 feb   Anders i Torlunda

JAKOB         4 mar  10 mar   Anders Jakobsson i Torp

ELIN         18 mar  24 mar   Olof Olofsson i Käslinge

KERSTIN      23 mar  25 mar   Sven i Käslinge

ANNA         26 mar  31 mar   Vaste Håkansson i Restad

GUDMUND       2 maj   5 maj   Anders Gudmundsson vid Balderums Mossen

INGRID       27 maj  23 jun?  Nils Hansson i Kolstad     (Dopdatum verkar
                                                          vara felskrivet)
LARS         31 maj   5 jun   Lars Larsson i Boberg

NILS          3 jun   5 jun   Håkan Bengtsson i Sunkerstad

KATARINA      6 jun   9 jun   Henrik Svensson vid Torlunda

KERSTIN       6 jun   9 jun   Samuel Zackrisson i Kilinge

ELIN          4 jun   9 jun   Jöns Håkansson vid Mossen

ANNA          9 jun  16 jun   Israelis Retzius pastor

HANS          8 jul  14 jul   Göran Olofsson i Käslinge

JON          13 jul  21 jul   Sven Persson i Nybygget

ANDERS       16 jul  21 jul   Olof Nilsson i Boberg

KRISTINA     29 jul   4 aug   Anders Hansson hammarsmed i Orga

PER          29 jul   4 aug   Per Persson i Tolskepp

ANNA          2 aug   4 aug   Olof Persson i Sunkerstad

INGEBORG     16 sep  21 sep   Lars Israelsson i Sunkerstad

ANNA         15 sep  22 sep   Sven Persson i Kolstad

MARGARETA    25 sep  29 sep   Nils Olofsson i Torp

TYRES        21 sep  29 sep   Hans Larsson i Boberg

ANNA         23 okt  25 okt   en borgare från Bogesund (Ulricehamn)

ANDERS       26 okt   1 nov   Jon Månsson i Viggesätter

KARL         29 okt   3 nov   Tomas Karlsson torpare i Prästagårds Äng

MARINA       28 okt   3 nov   Olof Jönsson i Tolskepp

ANDERS       31 okt   3 nov   Måns Nilsson i Viggesätter

MARGARETA    17 nov  24 nov   Lars Persson i Restad

INGEBORG     21 nov  24 nov   Per Grelsson på Sanden

JON           7 dec  15 dec   Mårten Olsson i Ladugården

MARGARETA    14 dec  22 dec   Per Hansson i Restad

PETTER       23 dec  26 dec   Anders Mickelsson i Orga





F Ö D D A   Å R   1 7 0 8


HANS          3 jan   6 jan   Lars Hansson i Balderum

TOL          11 jan  19 jan   Per Olsson i Mantorp

KERSTIN      11 jan  19 jan   Anders Persson i Berga

MARGARETA    16 jan  19 jan   Håkan Jonsson i Berga

barn (dödf. se dödlängden)    Halvard Ebbesson på Tolskepps ägor

MARIA        25 jan   2 feb   Klement Olofsson i Balderum

KERSTIN      10 feb  16 feb   Lars Olsson i Rödja

KERSTIN      22 feb   1 mar   Nils Persson i Balderum

MARIA         5 mar   8 mar   Erik Olofsson i L Rödja

INGRID        2 mar   8 mar   Olof Persson i Lövvik

JON          10 mar  15 mar   Anders Jonsson i Gettorp

NILS         17 mar  22 mar   Lars Olsson i Torp

PETTER       18 mar  22 mar   Anders Jönsson hammarsmed i Orga

barn (dödf. se dödlängden)    Karl i Gettorp

NILS         29 mar   3 apr   Hans Pålsson i Torp

JON          29 mar   3 apr   Nils Persson i Boberg

INGEBORG     11 apr  19 apr   Hans Israelsson i Balderum

INGEBORG     20 apr  24 apr   Nils Jönsson i Gettorp

BRITA         6 maj  10 maj   Nils Persson i Tolskepp

INGEBORG     17 maj  25 maj   Nils Israelsson i Hårkesätter

OLOF          3 jun   8 jun   Per Olsson på Tolskepps ägor

LARS         17 jun  21 jun   Nils Larsson den yngre i Boberg

BRITA        26 jun  28 jun   Olof Andersson i Björke

INGEBORG     28 jun  28 jun   Olof Tyresson i Torp

BENGT        21 jul  25 jul   Olof Persson i Stensätter

LISBETA      31 jul   2 aug   Nils Persson i Torlunda

MARIA        31 jul   2 aug   Olof Nilsson i Jogestorp

JON           7 aug  16 aug   Sven Jonsson i Olskeppetorp

OLOF         15 aug  23 aug   Anders Olofsson i Kolstad

LARS         22 aug  24 aug   Lars Norman soldat i Balderum

ANNA         27 aug  30 aug   Vaste Persson i Käslinge

MÅNS         31 aug   6 sep   Nils Månsson i Kolstad

ERIK         25 aug  28 aug   Erik Moo i Göstad

KERSTIN       9 sep  13 sep   Klement Persson i Torp

SVEN         15 sep  20 sep   Nils Nilsson i Balderums Södergård

INGRID       29 sep   4 okt   Olof Nilsson i Boberg

SVEN          5 nov   8 nov   Gunnar Gudmundsson skomakare på Tolskepps ägor

MARGARETA     7 nov  15 nov   Olof Göransson i Ladugården

JÖNS         12 nov  15 nov   Anders Jönsson kyrkväktare från Vedlösen

INGEBORG     15 nov  20 nov   Lars snickare i Björnstorp

barn  (dödfött, se C:2:242)   Karin Hansdotter i Balderum            (Oäkta)

BEATA        24 nov  29 nov   Petter Yckenberg befallningsman i Mariedal

OLOF         29 nov   6 dec   Anders Nilsson i Ödesrödja

PER           7 dec  13 dec   Vaste Persson i Fivelsdal

LARS         15 dec  20 dec   Hans Pålsson i Käslinge

KERSTIN      20 dec  28 dec   Nils Eriksson i Käslinge



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1708)

   19 jan "begrofz ett dödfödt barn Halfwård Äbbessons
   på Tolskiep ägor."

   22 mars "begrofz et dödföt barn Carls i Giettorp."


   
   Andra källor

   15 nov fick Karin Hansdotter från Balderum ett oäkta barn, som var dödfött
   enligt hennes uttalande inför Risinge häradsrätt (AI:10 sid 1257 m fl).
   Citat ur en krönika i Vånga C:2 (sid 242): "En qwinsperson Karin Hansdr i
   Ballerum ogifft blifwit hafwande af sin husbonde Hans Andersson i Rökztorp
   en man om 98 åhr, som hon påstod, men han nekade, oc blef innan saken
   afgiordes död ..."
   Hon dömdes till döden och bålet, men domen mildrades av Göta Hovrätt till
   ris-slitande två gånger.





F Ö D D A   Å R   1 7 0 9


ERIK         19 jan  24 jan   Mårten Olofsson i Ladugården

ANNA         22 jan  24 jan   Hans Persson i Balderum

PETTER        ? feb  19 feb   Petter Broms båtsman från Norrköping
                                  (Föddes hos Erland i Laggartorp

KERSTIN      19 feb  21 feb   Erik Jönsson skomakare i Restad

ISRAEL       21 mar  28 mar   Samuel Zackrisson i Kilinge

PER          17 maj  21 maj   Nils Hansson i Kolstad

MÅNS          4 jun   7 jun I
                            I Olof Jonsson i Suggebo
barn (dödf. se dödlängden)  I

JOHAN        26 aug  29 aug   Anders Hansson hammarsmed i Orga

MARGARETA     9 sep  12 sep   Måns Hansson i Restad

ANNA         24 sep  29 sep   Måns Persson i Kolstad

ANDERS       28 sep   3 okt   Halvard Ebbesson i Tolskepp

BRITA        12 okt  17 okt   Karl Bengtsson i Gettorp

SIGRID       22 okt  24 okt   Olof Olofsson i Hårkesätter

OLOF          4 nov   7 nov   Måns Nilsson i Viggesätter

OLOF          8 nov  14 nov   Per Hansson i Restad

INGEBORG     27 nov  30 nov   Hans Jonsson i Stensätter

PER           3 dec   5 dec   Jon Persson i Sätra

ANDERS        6 dec  10 dec   Anders Jönsson hammarsmed i Orga

OLOF         16 dec  19 dec   Jon Halvardsson i Restad

MARIA        18 dec  21 dec   Olof Nilsson i Boberg



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1709)

   7 juni "begrofz en dödfödt barn, Olof Jonssons i Suggebo."





F Ö D D A   Å R   1 7 1 0


LARS         20 jan  23 jan   Lars Larsson i Boberg

PER          14 feb  20 feb   Olof Olofsson i Sätra

OLOF         23 mar  25 mar   Sven Jonsson i Torp

ANNA         24 mar  27 mar   Lars Hansson i Balderum

KARL         10 apr  13 apr   Olof Persson i Sunkerstad

KATARINA     21 maj  22 maj   Petter Magnusson i Orga

JON          11 jun  19 jun   Olof Jonsson i Hundekulla

LARS         13 jun  19 jun   Sven Pålsson i Nybygget

EMERENTIA    19 jun  26 jun   Israelis Retzius pastor

ANNA         12 aug  14 aug   Håkan Bengtsson i Gettorp

PER          19 aug  21 aug   Sven Persson i Kolstad

ANNA SOFIA   11 okt  14 okt   Petter Yckenberg befallningsman i Mariedal

barn (dödf. se dödlängden)    Per Olsson i Sätra

HANS         19 dec  26 dec   Israel Hansson i Rökstorp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1710)

   13 nov "begrofz et dödfödt barn Pär Olssons i Sätra."


[ Upp ] - [ Hem ] - [ E-post ]

Till födda 1711 - 1720

Till Ragnas ingångssida