Födelse- och doplängder åren 1711 - 1720 för VÅNGA socken



F Ö D D A   Å R   1 7 1 1


NILS         23 jan  25 jan   Per Hansson i Kolstad

OLOF          2 feb   5 feb   Lars Larsson i Boberg

OLOF          8 feb  12 feb   Nils Nilsson i S Balderum

OLOF         13 feb  19 feb   Nils Larsson den yngre i Boberg

LISBETA      26 feb  26 feb I
                            I Anders Mickelsson hammarsmedsgesäll i Orga
INGEBORG     26 feb  26 feb I

ANNA         16 mar  19 mar   Olof Grelsson i Tolskepp

ANDERS       15 mar  19 mar   Lars snickare i Björnstorpet

PER          12 mar  19 mar   Olof Persson i Lövvik

OLOF         20 mar  24 mar   Olof Andersson i Björke

ELISABET     27 mar  29 mar   Erik Moo befallningsman i Göstad

PER           2 apr   9 apr   Sven Jonsson i Olskeppetorp

KARIN         1 apr   9 apr   Hans Pålsson i Käslinge

INGEBORG      3 apr   9 apr   Samuel Zackrisson i Kilinge

LARS          2 apr   9 apr   Anders Olofsson i Kolstad

NILS         16 apr  21 apr   Nils Persson i Balderums Norrgård

JÖNS         25 apr  30 apr   Erik Jonsson vid Bobergshyttan

JÖNS         30 apr   4 maj   Olof Jönsson i Tolskepp

INGEBORG     10 maj  14 maj   Olof Larsson i Torp

PER          11 maj  15 maj   Nils Persson i Tolskepp

SVEN         10 maj  15 maj   Olof Olofsson i Sätra

JON          14 maj  17 maj   Håkan Jonsson i Berga

KARIN        23 maj  28 maj   Per Svensson i Björke

MARIA        25 maj  28 maj   Nils Jönsson i Gettorp

KERSTIN       2 jun   4 jun   Hans Pålsson i Torp

INGEBORG      6 jun  11 jun   Anders Israelsson i Sunkerstad

JOHANNA       8 juni 11 jun   Hans Israelsson i Balderum

INGEBORG     13 jun  18 jun   Håkan Olofsson i Berga

KERSTIN      23 jun  25 jun   Erik Olofsson i L Rödja

MARIA         3 jul   9 jul   Måns Persson i Kolstad

BRITA        12 jul  16 jul   Klement Olofsson i Torp

TYRES        17 jul  23 jul   Jöns Hansson i Torp

OLOF         16 jul  23 jul   Vaste Persson i Fivelsdal

KERSTIN      27 jul  30 jul   Hans Håkansson i Älgdalen

LARS         24 aug  27 aug   Olof Alexandersson i Torp

LISBETA       1 sep   3 sep   Olof Larsson i Göstad Ängen

JONAS         4 sep  10 sep   Olof Sätterling komminister

ANNA         11 sep  17 sep   Anders Persson vid Ålsjön

ANNA         12 sep  17 sep   Henrik Svensson skräddare vid Torlunda

MARGARETA    17 sep  21 sep   Lars Israelsson i Torp

INGEBORG     26 sep   1 okt   Per Svensson i Örstorp

ANNA         12 okt  15 okt   Jon Vastesson i Käslinge

JON          26 okt  27 okt I
                            I Mårten Olofsson i Ladugården
barn ???  (se dödlängden)   I

JOHANNA      23 okt  29 okt   Anders Olofsson i Mantorp

NILS         16 nov  17 nov   Jon Pålsson i Käslinge

NILS         19 nov  26 nov   Per Hansson i Restad

LARS         11 dec  17 dec   Vaste Persson i Käslinge

JOHAN        15 dec  17 dec   Håkan Månsson i Örstorp

MARGARETA     ? dec  17 dec   Anna Håkansdotter i Tolskepp
                                          (Födelsedatum saknas. Oäkta)

BRITA        17 dec  21 dec   Daniel Persson i Jungfrutorp

INGEGÄRD     18 dec  21 dec   Nils Andersson i Arlebrunn

JOHANNA      24 dec  28 dec   Anders Pålsson i Balderum

SVEN         30 dec   6 jan   Nils Olsson i Fivelsdal

MARGARETA    30 dec   6 jan   Nils Eriksson i Käslinge

KERSTIN      30 dec   6 jan   Jon Hansson i Balderum


   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1711)

   29 okt "begrofz et spätt barn Mårten Olofssons i Lagården
   som litet effter födslen fic nöddop oc blef död."
   (Troligen är detta barn identiskt med den son JON som föddes
   26 och döptes 27 okt. Men om ett barn döpts och fått ett namn
   så brukar detta namn, liksom barnets kön, sättas ut i död- och
   begravningslängden. Det står inte heller att JON fick nöddop,
   och fem dopvittnen hade samlats. - 27 okt var "helgdagsafton"
   och 28 var helgdag, Simon Judas dag.)





F Ö D D A   Å R   1 7 1 2


ANNA         14 jan  21 jan   Jon Halvardsson i Restad

BRITA        21 jan  25 jan   Göran Olofsson i Käslinge

KARL         11 jan  21 jan   Karl Vastesson i Äskemålen och      (Oäkta)
                                 Kerstin Bengtsdotter i Tolskepp

ANDERS       22 jan  28 jan   Hans Jonsson i Stensätter

LARS         27 jan   2 feb   Olof Tyresson i Torp

BRITA        28 jan   2 feb   Per Andersson i Kolstad

KARIN         6 feb  11 feb   Måns Hansson i Restad

NILS         10 mar  14 mar   Fredrik Persson i Hårkesätter

ERIK         18 mar  23 mar   Per Olsson i Mantorp

MARIA        24 mar  30 mar   Klement Persson i Torp

NIKOLAUS     17 apr  21 apr   Israelis Retzius pastor

BRITA        27 apr   1 maj   änkan Kerstin Larsdotter           (Oäkta)
                                        vid Björkelund i Torp

INGEBORG     30 apr   4 maj   Anders Jönsson hammarsmed i Orga

RAMBORG       9 maj  10 maj   Olof Nilsson i Boberg

JON          19 maj  25 maj   Hans Jonsson i Olskeppetorp

MARIA        23 maj  25 maj   Petter Magnusson hammarsmedsgesäll i Orga

LARS         31 maj   1 jun   Anders Jonsson i Sunkerstad

ANNA         28 maj   1 jun   Olof Svensson i Kylehult

ERLAND       30 maj   6 jun   Olof Rolofsson i Torstorp

INGEBORG     29 maj   6 jun   Anders Persson i Berga

KERSTIN      20 jun  24 jun   Lars Olsson i Torp

KARIN        20 jun  24 jun   Sven i Nybygget

KERSTIN       8 jul  13 jul   Lars Olofsson i Turstorp

OLOF         11 jul  13 jul   Nils Olsson i Kolstad

INGEBORG     14 jul  20 jul   Olof Nilsson i Jogestorp

ANNA         13 jul  20 jul   Per Larsson i Torp

OLOF         31 jul   3 aug   Jon Persson i Sätra

LARS         15 aug  17 aug   Per Nilsson i Boberg

SVEN         21 aug  24 aug   Per Nilsson i Kolstad

ANNA         17 aug  24 aug   Sven Jonsson i Rödja

MARIA        31 aug   7 sep   Hans Andersson i Suggebo

INGEBORG     16 sep  21 sep   Måns Persson i Balderums Norrgård

MARGARETA    28 sep   5 okt   Florens Jonsson i Olskeppetorp

JON           4 okt   5 okt   Olof Nilsson i Viggesätter

JÖNS         16 okt  19 okt   Anders Nilsson i Ödesrödja

SVEN         23 okt   1 nov   Mårten Olofsson i Ladugården

KERSTIN      29 okt   9 nov   Jon Svensson i Berga

barn  (se dödlängden)         Jon Persson i Käslinge

OLOF         15 nov  23 nov   Per Olofsson i Sätra

BRITA        15 nov  23 nov   Jöns Bengtsson i Sätra

BENGT         2 dec   7 dec   Anders Jönsson i Vedlösen

KARIN        25 dec  28 dec   Hans Persson i Balderum

barn  (dödfött? se C:2:242)   Kerstin Bengtsdotter, tjänade i Björke      (Oäkta)
                                fader: Johan Johansson i Ringtorp, Risinge



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1712)

   13 nov "avsomnade Jon Pärssons l. Son i Käslinge som
   allenast war et dygn gl., oc begrofz d. 16 dito."



   Andra källor

   Citat ur krönika i Vånga C:2 (sid 242): "En qwinsperson Kierstin Bängtzdr,
   föd här i försambl. men i Risinge Sochn blifwit hafwande af en dräng Jahan
   Jahansson i Ringtorp åhr 1712. Barnet födde hon under sin tiänst hos Pär 
   Swänsson i Börke, oc dät hemligen nedgrafwit under sin Säng, hwilket uptogz
   oc befans upmultnat. Blef åter sädan hon en tijd för dänna missgärning i
   Tornet i Linkiöping legat andra gången hafwande af bem. dräng oc med honom
   gifft. Synes wäl hafwa förtiänt galgbacken." 





F Ö D D A   Å R   1 7 1 3


KERSTIN      19 jan  25 jan   Per Andersson vid Grana

VASTE        18 jan  25 jan   Per Månsson i Restad

MARGARETA     4 feb   8 feb   Olof Persson i Sunkerstad

JOHANNA       1 feb   8 feb   Jon Hansson i Örstorp

KERSTIN       9 feb  15 feb   Per Hansson i Käslinge

ANDERS       15 feb  20 feb   Sven Persson i Lenavik

INGEBORG     16 feb  22 feb   Olof Olofsson i Sätra

MARIA        26 feb   1 mar   Johan Håkansson i Suggebo

KRISTIERN    25 feb   1 mar   Anders Mickelsson i Orga

PER          16 mar  22 mar   Börje Persson i Bergtorp

barn   (se Vånga C:2:242)     Erik Olofsson sågare vid Göstad och
                                hans styvdotter Margareta Persdotter
                                           (barnet föddes nog i Linköping)          

LISBETA      28 mar  29 mar I
                            I Erik Jönsson skomakare i Restadtorpet
barn  (dödf. se dödlängden) I                (Lisbeta fick nöddop 28 mars)

ELIN          1 apr   5 apr   Lars Hansson i Balderum

barn  (dödf. se dödlängden)   Erik Nilsson i Lada

ELIN          4 apr   9 apr   Håkan Olofsson i Berga

LARS         17 apr  26 apr   Halvard Ebbesson vid Tolskepp

MARIA
  ELISABET   19 apr  26 apr   Tobias Spaak kvartersmästare på Göstad

OLOF         29 apr   1 maj   Jöns Hansson i Torp

MARGARETA    27 apr   1 maj   Anders Olofsson i Kolstad

BENGT         5 maj  10 maj   Sven Jonsson i Torp

PÅVEL        14 maj  17 maj   Hans Pålsson i Käslinge

barn (ofött? se dödlängden)   Sven Olofsson och Lisbeta Håkansdotter
                                                              i Tolskepp
LARS         23 maj  27 maj   Olof Larsson i V Torp

KARL         29 maj  31 maj   Karl Bengtsson i Gettorp

HANS          3 jun   7 jun   Nils Larsson den yngre i Boberg

BRITA         9 jun  14 jun   Nils Pålsson i Restad

MARGARETA    24 jun  28 jun   Nils Olofsson i Restad

MARGARETA    24 jun  28 jun   Anders Israelsson i Sunkerstad

BRITA        29 jun   5 jul   Olof Persson i Lövvik

ANNA         11 jul  19 jul   Olof Andersson i Björke

OLOF         26 jul   2 aug   Anders Olofsson i Torlunda

MARIA        29 jul   2 aug   Per Hansson i Restad

barn  (dödf. se dödlängden)   Petter Yckenberg befallningsman

PER           7 aug   9 aug   Håkan Bengtsson i Gettorp

ANDERS       30 aug  10 sep   Jon Persson i Järsätter

PER          13 sep  20 sep   Hans Pålsson i Torp

OLOF         24 sep  27 sep   Anders Hansson i Mantorp

PER          23 sep  27 sep   Olof Pålsson i Torp

INGEBORG      8 okt  11 okt   Nils Nilsson i Balderum

INGEBORG     17 okt  25 okt   Sven Jonsson i Olskeppetorp

ANNA         22 okt  25 okt   Anders Olofsson och Elin Håkansdotter
                                                                i Mantorp
PER          19 okt  25 okt   Nils Persson i Balderum

INGEBORG     19 okt  25 okt   Olof Grelsson i Tolskepp

JOHAN        18 nov  22 nov   Nils Jönsson i Gettorp

BRITA        19 nov  22 nov   Florens Jonsson i Olskeppetorp

ANDERS        3 dec   6 dec   Johan Hansson hammarsmedsgesäll i Orga

HÅKAN         7 dec  13 dec   Olof Svensson i Kylehult

MÅNS          6 dec  13 dec   Nils Eriksson i Käslinge

ANNA         11 dec  20 dec   Håkan Jonsson i Berga

INGEBORG     18 dec  20 dec   Anders Persson vid Ålsjön

MARIA        26 dec   1 jan   Måns Hansson i Restad



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1713)

   29 mars "begrofz Eric Jönsson Skomakares dödfödda barn."

   3 april "begrofz et dödfödt barn Erich Nielssons i Lada."

   17 maj "afled af en häfftig barnsbörd H. Lisbeta Håkansdr
   Swän Olofssons Hu. i Tolskiep, som lefwat   .... uti 38 åhr."
   (Notering om barnet saknas.)

   2 aug begrovs "Befal.ns Petter Yckenbergz döfödda barn."



   Andra källor

   Citat ur en krönika i Vånga C:2 (sid 242): "Sågaren wid Giösta Eric
   Olofsson befans 5 åhr legat i blodskam med sin Stiufdotter Margareta
   Pärsdr en flicka när dätta röjdes om 24 åhr, hwilken omsider blef af
   honom hafwande, dömdes bägge till döden. Hon effter födslen blef död
   i tornet d. 18 Martii oc sädan af bödelen nedgrafwen i galgebacken wid
   Linkiöping. Han halshöggs uppå Rökztorp Mo oc (......) d. 28 M 1713."






F Ö D D A   Å R   1 7 1 4


HELENA       15 feb  24 feb   Anders Jönsson hammarsmed i Orga

PER          22 feb  25 feb   Nils Persson i Torlunda

JOHANNA       2 mar   7 mar   Jon Persson i Sätra

ANNA         23 mar  25 mar   Erik Olofsson i L Rödja

MARIA        23 mar  29 mar   Hans Jonsson i Olskeppetorp

INGEBORG      5 apr   9 apr   Olof Persson i Sunkerstad

JON           6 apr  11 apr   Daniel Jonsson i Jungfrutorp

INGEBORG      7 apr  11 apr   Israel Hansson i Rökstorp

ANNA          4 apr  11 apr   Lars Olofsson i Torp

PER          30 apr   2 maj   Sven Pålsson i Nybygget

JÖNS          2 maj   6 maj   Erik Jönsson skomakare vid Göstad

HANS          5 maj   9 maj   Jon Hansson i Örstorp

OLOF         28 maj  30 maj   Sven Olofsson o Kerstin Persdotter i Tolskepp
                                 (Oäkta. Föräldrarna gifta på varsitt håll)

PÅVEL         2 jun   6 jun   Anders Pålsson i Balderums Södergård

SVEN         10 jun  13 jun   Per Svensson i Örstorp

MARIA        20 jun  27 jun   Jon Halvardsson i Restad

barn  (dödf. se dödlängden)   Vaste Persson i Fivelsdal

ANNA         26 jul   1 aug   Per Nilsson i Kolstad

SVEN          6 aug   8 aug   Nils Olofsson i Kolstad

BENGT         9 aug  15 aug   Pastorn  (= Israel Retzius)

KERSTIN      22 aug  24 aug   Jon Pålsson i Käslinge

JON           2 sep   5 sep   Klement Olofsson i Torp

ERIK          4 sep  12 sep   Nils Persson i Tolskepp

PER          20 sep  26 sep   Fredrik Persson i Hårkesätter

ANDERS       29 sep   3 okt   Erik Nilsson i Lada

INGEBORG      4 okt  10 okt   Anders Jonsson i Sunkerstad

MÅNS         17 okt  24 okt   Jon Vastesson i Stenstorp

MARIA        30 okt   7 nov   Hans Persson i Restad

BRITA         2 nov   7 nov   Mårten Bengtsson i Ladugården

SVEN          6 nov  14 nov   Per Svensson i Björke

ANNA          9 nov  14 nov   Petter Magnusson gesäll i Orga

BRITA        27 nov   5 dec   Hans Håkansson i Älgdalen

GERTRUD      12 dec  19 dec   Nils Andersson i Arlebrunn

DANIEL       17 dec  21 dec   Henrik Svensson vid Torlunda

NILS         18 dec  21 dec   Olof Nilsson i Viggesätter

OLOF         22 dec  27 dec   Göran Olofsson i Käslinge

NILS         25 dec  28 dec   Nils Olofsson i Restad

NILS         28 dec   2 jan   Per Larsson i Torp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1714)

   2 juli "begrofz et dödfött barn Vaste Pärssons i Fiwelstad"





F Ö D D A   Å R   1 7 1 5


OLOF         15 jan  23 jan   Per Andersson vid Grana

KARIN        24 jan  25 jan   Johan Hansson hammarsmedsdräng i Orga

ALEXANDER    17 feb  20 feb   Olof Alexandersson i Ö Torp

HEMMING      15 feb  20 feb   Jon Hemmingsson i Rödja

KATARINA     29 jan   1 feb   Tobias Spaak kvartersmästare i Göstad

INGRID        4 mar   6 mar   Klement Persson i Ö Torp

KERSTIN       8 mar  13 mar   Måns Persson i Balderums Norrgård

INGEBORG     13 mar  20 mar   Sven Olsson i Tolskepp

BRITA        17 mar  20 mar   Nils Bengtsson i Jungfrutorp

KERSTIN      20 mar  25 mar   Per Andersson i Kolstad

OLOF         22 mar  27 mar   Jöns Olofsson i Berga

NILS          7 apr  10 apr   Anders Olofsson i Kolstad

OLOF         19 apr  24 apr   Anders Jonsson i Restad

ANNA         22 apr  24 apr   Hans Pålsson i Torp

NILS          6 maj   8 maj   Olof Nilsson i Boberg

MARIA        24 jun  29 jun   Nils Larsson i Boberg

NILS         17 jul  24 jul   Anders Nilsson på Sanden

NILS          6 aug  14 aug   Börje Nilsson i Olskeppetorp

ISRAEL        5 aug  14 aug   Hans Israelsson i Balderum

ANNA         18 aug  24 aug   Petter Svensson vid Göstads Såg

MÅNS         21 aug  28 aug   Per Månsson den yngre i Restad

HÅKAN        22 aug  28 aug   Mårten Håkansson i Fivelsdal

ANNA         22 aug  28 aug   Jon Persson i Järsätter

BRITA         8 sep  11 sep   Olof Larsson i V Torp

MARGARETA     9 sep  11 sep   Nils Pålsson i Restad

PER          14 sep  21 sep   Mårten Olofsson i Ladugården

JON          21 sep  29 sep   Olof Tyresson i Torp

ELIN         23 sep   2 okt   Anders Olofsson i Ödesrödja

KERSTIN      27 sep   2 okt   Måns Persson i Kolstad

barn  (dödf. se dödlängden)   Nils Jonsson i Viggesätter

OLOF         29 sep   2 okt   Per Svensson i Björke

barn  (dödf. se dödlängden)   Per Hansson i Restad

JOSEF         8 okt  16 okt   Per Olsson i Sätra

PER          10 okt  16 okt   Vaste Persson i Käslinge

PÅVEL        12 okt  16 okt   Bengt Nilsson och Ingeborg Påvelsdotter
                                                                 i Restad
KARIN        16 okt  23 okt   Jon Månsson i Torlunda

MARIA        28 okt   1 nov   Anders Israelsson i Sunkerstad

INGEGÄRD     29 okt   1 nov   Anders Hansson i Jogestorp

ANNA          7 nov  13 nov   Anders Olofsson i Torlunda

MARGARETA    13 nov  20 nov   Jöns Bengtsson i Sätra

SVEN         24 nov  27 nov   Anders Persson i Tolskepp

INGEBORG     27 nov  30 nov   Jon Hansson i Örstorp

BRITA        24 nov   4 dec   Olof Persson i Bjälketorp

INGEBORG     30 nov   4 dec   Lars Olsson i Torp

KERSTIN       7 dec  11 dec   Måns Hansson i Restad

ERIK         11 dec  18 dec   Anders Jönsson hammarsmed i Orga

INGEBORG     19 dec  26 dec   Nils Eriksson i Käslinge

barn  (dödf. se dödlängden)   Nils Israelsson i Hårkesätter

KERSTIN      23 dec  28 dec   Vaste Persson i Fivelsdal

MARIA        25 dec  28 dec   Johan Jönsson häktemakare från Trosa



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1715)

   29 sept "begrofz Niels Jonssons dödfödda barn
   i Wijksätter."

   2 okt begrovs "Pär Hanssons dödfödda barn i Resta."

   21 dec "begrofz et döfödt barn Niels Israelssons
   i Hårkesätter."





F Ö D D A   Å R   1 7 1 6


VASTE         3 jan   8 jan   Hans Pålsson i Käslinge

HANS         28 jan   2 feb   Sven Jonsson i Olskeppetorp

OLOF         29 jan   6 feb   Per Nilsson i Boberg

KERSTIN      13 feb  18 feb   Hans Andersson i Suggebo

OLOF          1 mar  11 mar   Anders Persson i Ålsjön

ANNA         10 mar  11 mar   Sven Pålsson i Nybygget

JOHAN         7 apr   8 apr   Anders Mickelsson i Orga

INGRID        6 apr   8 apr   Olof Andersson i Björke

KERSTIN       8 apr  13 apr   Olof Nilsson i Viggesätter

KERSTIN      12 apr  16 apr I
                            I Petter Magnusson i Orga    (Nöddop 12 apr)
STINA  (se dödlängden)      I

KERSTIN       3 maj   6 maj   Nils Persson i Torlunda

NILS          5 maj  10 maj   Karl Nilsson i Herrfallet

ANNA          6 maj  13 maj   Erik Nilsson i Lada

INGEBORG      7 maj  13 maj   Hans Jonsson i Olskeppetorp

ANDERS       18 maj  21 maj   Lars Israelsson i Torp

OLOF         28 maj   1 jun   Anders Olofsson i Mantorp

LARS          3 jun  10 jun   Olof Persson i Sunkerstad

ANDERS        4 jun  10 jun   Nils Bengtsson i Tolskepp

JOHANNA      22 jun  24 jun   Nils Jönsson i Gettorp

MARGARETA     5 jul   8 jul   Olof Rolofsson i Torstorp

KERSTIN      18 jul  22 jul   Olof Eriksson i Torlunda

BRITA         3 aug   5 aug   Lars Olofsson i Turstorp

LISBETA       9 aug  12 aug   Anders Larsson i Pastoris äng (Prästängen)

ARVID        16 aug  19 aug   Karl Bengtsson i Gettorp

KERSTIN      20 aug  24 aug   Olof Andersson i Skoga

PER          30 aug   2 sep   Olof Larsson i Torp

MARGARETA     7 sep   9 sep   Erik Jönsson skomakare på Restads ägor

JÖNS         19 sep  23 sep   Johan Jönsson hammarsmedsdräng i Orga

NILS         10 okt  14 okt   Göran Olofsson i Käslinge

MARIA        20 okt  21 okt   Per Nilsson i Kolstad

ANNA         23 okt  28 okt   Håkan Olofsson i Berga

KARL          5 nov  12 nov   Jon Vastesson i Stenstorp

ANDERS       14 nov  18 nov   Tobias Spaak förman i Göstad

INGEBORG     21 nov  25 nov   Grels Klementsson i Tolskepp

VASTE        30 nov   2 dec   Olof Tyresson i Torp

KERSTIN      16 dec  21 dec   Nils Jonsson i Viggesätter

JÖNS         16 dec  23 dec   Hans Pålsson i Torp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1716)

   13 april "dödde Petter Magnussons nyfödda dotter Stina
   i Orga oc begrofz d. 15 dito Štas 1 dygn."





F Ö D D A   Å R   1 7 1 7


LARS          8 jan  13 jan   Per Hansson i Restad

ELIN         17 jan  20 jan   Olof Olofsson i Sätra

ISRAEL       14 jan  20 jan   Nils Israelsson i Hårkesätter

ANDERS       22 jan  25 jan   Per Andersson vid Grana

MARGARETA    10 feb  17 feb   Olof Nilsson i Balderum

BRITA        15 feb  17 feb   Johan Hansson i Orga

KARIN        24 feb   3 mar   Jöns Månsson i Stenstorp

SVEN          1 mar   3 mar   Jon Halvardsson i Restad

KERSTIN       3 mar  10 mar   Israel Hansson i Rökstorp

MARIA         5 mar  10 mar   Börje Persson i Bergtorpet

ANDERS       10 mar  17 mar   Anders Jonsson hammarsmed i Orga

INGEBORG     14 mar  17 mar   Johan Bengtsson i Jogestorp

son (dödf.)  18 mar           Per Nilsson i L Rödja

BENGT        12 apr  14 apr   Nils Bengtsson i Jungfrutorp

JOHAN        13 apr  14 apr   Börje i Olskeppetorp

MARIA        20 apr  22 apr   Olof Svensson i Kylehult

BENGT        14 maj  19 maj   Mårten Bengtsson i Ladugården

HANS         26 maj  30 maj   Anders Jonsson i Restad

KARIN         2 jun  10 jun   Sven Olofsson i Kolstad

ANNA         15 jun  21 jun   Per Hansson i Käslinge

INGEBORG     20 jun  23 jun   Nils Persson i St Rödja

ELIAS        28 jun  29 jun   Anders Mickelsson i Orga

SVEN         28 jun   2 jul   Jon Persson i Sätra

ERIK         30 jun   6 jul   Jöns Olofsson i Berga Krongård

MÅNS         19 jul  21 jul I
                            I Nils Olofsson i Kolstad
JON          19 jul  21 jul I

OLOF         24 jul  25 jul   Fredrik Persson i Hårkesätter

ANDERS        4 aug  11 aug   Klement Olofsson i V Torp

KERSTIN      28 aug   1 sep   Anders Jonsson i Sunkerstad

MARGARETA     8 sep  14 sep   Olof Hemmingsson och Ingeborg Israelsdotter
                                                                 i Kilinge
BRITA         8 sep  14 sep   Hans Jonsson och Maria i Stensätter

SVEN         16 sep  22 sep   Lars Olofsson o Kerstin Svensdotter i V Torp

LARS	     17 sep  22 sep   Per Larsson i Ö Torp

barn  (dödf. se dödlängden)   Anders på Sanden

ELIN         29 okt   1 nov   Måns Persson och Anna i Balderums Norrgård

NILS         28 okt   3 nov   Anders Hemmingsson och Maria Hansdotter
                                                                  i Boberg
JOHAN        27 okt   3 nov   Jon i Örstorp

OLOF          6 nov  10 nov   Anders Svensson och Ingrid Jonsdotter
                                                              i Mektilstorp

OLOF         20 nov  24 nov   Sven Eriksson och Anna Larsdotter i Skoga

PER          17 nov  20 nov   Jon Persson o Karin Andersdotter i Järsätter

MARIA        28 nov  30 nov   Måns Hansson i Restad

OLOF         30 nov   8 dec   Anders Olofsson och Margareta Eriksdotter
                                                                 i Balderum

ANNA         14 dec  21 dec   Anders Hansson och Margareta Larsdotter
                                                            i Jogestorp
KERSTIN      19 dec  22 dec   Nils Persson i Torlunda



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1717)

   6 okt "nedsattes i Jorden Anderses barn på Sanden
   som dödt född war.".



F Ö D D A   Å R   1 7 1 8


KERSTIN      19 jan  26 jan   Nils Olofsson och Jana Nilsdotter i Restad

BENGT        10 feb  16 feb   Per Olofsson o Margareta Josefsdotter i Sätra

KARL         15 feb  23 feb   Jon Vastesson i Stenstorp

barn  (dödf. se dödlängden)   Karl i Herrfallet

OLOF          5 mar   9 mar   Per Svensson i Örstorp

KERSTIN      26 mar  30 mar   Per Nilsson och Maria Nilsdotter i L Rödja

VASTE        27 mar  29 mar   Anders Olofsson och Ingeborg Larsdotter
                                                                  i Kolstad

MAJA         31 mar   6 apr   Jon Månsson o Kerstin Svensdotter i Torlunda

JÖNS         12 apr  16 apr   Anders Olofsson och Sigrid Jönsdotter
                                                                 i Torlunda

NILS         17 apr  20 apr   Erik Nilsson och Karin Andersdotter i Lada

PER          27 apr   1 maj   Nils Andersson och Karin Gunnarsdotter
                                                                i Arlebrunn
KERSTIN      22 maj  25 maj   Sven Pålsson i Nybygget

MÅNS          1 jun   4 jun   Per Wongberg dragon

RAMBORG      27 jun  29 jun   Vaste Persson i Fivelstad

MARIA        23 jul  27 jul   Anders Jönsson hammarsmedsmästare i Orga

barn  (dödf. se dödlängden)   Nils Eriksson i Käslinge

PER           5 sep   7 sep   Mårten Håkansson i Fivelsdal

PER           8 sep  14 sep   Fredrik Persson i Laggartorp

MARIA        15 sep  21 sep   Grels Klementsson i Tolskepp

VASTE        18 sep  21 sep   Per Månsson i Restad

ANNA         30 sep   6 okt   Nils Jonsson i Viggesätter

ANDERS       11 okt  12 okt   Sven Henriksson vid Ålsjön

MARGARETA    11 okt  19 okt   Johan Svensson i Björke

JOHAN        19 okt  21 okt   Per Svensson i Sågaretorpet

TYRES        17 okt  24 okt   Olof Klementsson i V Torp

MARIA        18 okt  26 okt   Sven Jonsson i Olskeppetorp

KARIN        18 okt  26 okt   Klement Persson i Östra Torp

MARIA        29 okt   1 nov   Sven Olofsson i Kolstad

MARIA        21 okt  26 okt   Nils Nilsson i Balderums Södergård

SVEN         31 okt   1 nov   Nils Olofsson i Kolstad

KERSTIN       8 nov  16 nov   Hans Pålsson i Käslinge

BRITA         ? nov  16 nov   Jon Bengtsson vid Bobergshyttan

KARIN        10 nov  16 nov   Johan Jonsson i Orga

KARIN        16 nov  23 nov   Jon Hemmingsson i St Rödja

MARGARETA    24 nov  30 nov   Anders Olofsson i Mantorp

HÅKAN        25 nov  30 nov   Lars Håkansson i Boberg

KERSTIN      29 nov   ?  ?    Anders Nilsson på Sanden   (Dopdag saknas)

TYRES        26 dec  28 dec   Jon Hansson i Örstorp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1718)

   2 mars "begroofz Carls döfödda barn i Herrfallet."

   17 aug "begrofs Niels Erikssons döfödda barn i Kieslinge."





F Ö D D A   Å R   1 7 1 9


KARIN         6 jan  11 jan   Vaste Persson i Käslinge

PER           6 jan  11 jan   Hans Jonsson i Olskeppetorp

SVEN          5 jan  11 jan   Olof Andersson i Björke

NILS         31 jan   2 feb   Bengt Nilsson i Restad

INGEBORG     15 feb  18 feb   Karl Vastesson i Äskemålen

LARS         18 feb  22 feb   Jöns Bengtsson i Sätra

MARGARETA    10 mar  15 mar   Anders Jönsson i Vedlösen

MARIA        11 mar  15 mar   Karl Nilsson i Herrfallet

ISRAEL       15 mar  22 mar   Lars Israelsson i V Torp

OLOF         29 mar   1 apr   Nils Jönsson i Gettorp

NILS          ? mar   1 apr   Per Nilsson i Kolstad   (Födelsedatum saknas)

ANNA          5 apr  12 apr   Nils Persson i St Rödja

KARIN        17 apr  19 apr   Per Pålsson i Torp

BRITA        24 maj  31 maj   Nils Persson i Tolskepp

ANNA
  MARGARETA   9 jul  12 jul   Pastorn  (= Daniel Wong)

KARIN        20 jul  26 jul   Florens Jonsson i Olskeppetorp

PER          16 jul  19 jul   Daniel i Jungfrutorp

JOSEF         ? jul  26 jul   Israel i Kilinge     (Födelsedatum saknas)

NILS          8 sep   8 sep   Nils Nilsson i Balderum

LARS          8 sep  13 sep   Per Larsson i Torp

MARIA        21 sep  27 sep   Per Andersson vid Grana

SVEN         29 sep   4 okt   Anders Bengtsson i V Torp

JOHAN         7 okt  11 okt   Johan Hansson hammarsmedsgesäll i Orga

KERSTIN      13 okt  18 okt   Hans Nilsson i Berga

KERSTIN      15 okt  18 okt   Per Nilsson i Boberg

ANNA         24 okt  28 okt   Jon Månsson i Torlunda

ANNA         27 okt   1 nov   Jon Jonsson i Kylehult

MARGARETA    11 nov  15 nov   Jon Halvardsson i Restad

NILS         28 nov  30 nov   Anders Pålsson

ANDERS        2 dec   6 dec   Börje Nilsson i Olskeppetorp

JON           3 dec   6 dec   Hans Jonsson i Berga Skattegård

KARIN        27 dec  28 dec   Anders Olsson i Balderum





F Ö D D A   Å R   1 7 2 0


JOHAN         7 jan  10 jan   Jon Jönsson i Orga

MARIA        15 jan  17 jan   Nils Jonsson i Ängen

MARGARETA    17 feb  20 feb   Anders Jonsson i Restad

KERSTIN      17 feb  20 feb   Anders Hemmingsson i Boberg

PER          20 feb  21 feb   Lars Persson i Björke

HÅKAN        23 feb  28 feb   Nils Persson i Torlunda

MARGARETA    29 feb   4 mar   Jon Olsson och Anna Mattisdotter
                                   (Flyktingar från Åland)

MARGARETA    28 feb   6 mar   Olof Eriksson i Torlunda

MÅNS         29 mar   3 apr   Nils Olofsson i Kolstad

ANNA          2 apr  10 apr   Bengt Olsson i Ladugården

TYRES         4 apr  10 apr   Nils Bengtsson i Jungfrutorp

MARIA         8 apr  10 apr   Nils Eriksson i Käslinge

BRITA         9 maj  15 maj   Sven Eriksson i Skoga

HANS         30 maj   6 jun   Jon Persson i Järsätter

SARA          8 jun  12 jun   Jon Hansson i Örstorp

LARS         24 jun  26 jun   Olof Andersson i Örstorp

NILS         24 jun  29 jun   Olof Nilsson i Balderum

JON          25 jul  30 jul   Erik Nilsson i Lada

ANNA          8 aug  12 aug   Måns Persson i Kolstad

BENGT        15 aug  21 aug   Nils Bengtsson i Tolskepp

NILS         15 aug  21 aug   Nils Nilsson i Jogestorp

TYRES        20 sep  25 sep   Erik Olofsson i L Rödja

BRITA        28 sep   2 okt   Olof Svensson i Torlunda

MARGARETA    29 sep   2 okt   Per Pålsson i Torp

JON           6 okt   9 okt   Olof Persson i Ruda

OLOF         13 sep  29 sep   Nils Persson och Brita Svensdotter i St Rödja

OLOF         16 okt  23 okt I
                            I Nils Olofsson i Restad
MARIA        16 okt  23 okt I

PER          26 okt   ? okt   Måns Persson i Balderum
                                      (Döpt i okt med datum saknas)

INGEBORG     29 okt   1 nov   Per Nilsson i L Rödja

OLOF         28 okt   1 nov   Erik skomakare på Restads ägor

OLOF          5 nov  10 nov   Pastorn  (= Daniel Wong)

MÅNS         23 nov  25 nov   Anders Månsson organist

KATARINA      4 dec   ? dec   Johan Armbrust dragon och
                                 Elin Hansdotter i Älgdalen  (Dopdag saknas)

MARGARETA    29 nov   4 dec   Håkan Eriksson i Ladugården


[ Upp ] - [ Hem ] - [ E-post ]

Till födda 1721 - 1730

Till Ragnas ingångssida