Födelse- och doplängder åren 1721 - 1730 för VÅNGA socken


  
F Ö D D A    Å R   1 7 2 1


ANDERS       12 jan  15 jan   Bengt Karlsson i Viggesätter

OLOF         21 jan  25 jan   Anders Håkansson i Sätra

ISAK         21 jan  29 jan   Anders Nilsson på Sanden

ANDREAS       8 feb  12 feb   Anders Jönsson i Orga

PÅVEL (se dödlängden nedan)   Bengt Nilsson i Restad

MARIA        16 feb  18 feb   Sven Henriksson vid Ålsjön

ISRAEL        5 mar  12 mar   Anders Olsson i Mantorp

HÅKAN         6 mar  12 mar   Per Håkansson i Trälsätter

ELIN         26 mar   2 apr   Jan Bengtsson i Boberg

ANNA         31 mar   2 apr   Nils Andersson i Arlebrunn

TYRES         9 apr  12 apr   Klement Olofsson i Torp

OLOF         21 apr  23 apr   Per Larsson i Torp
                                 (När sonen dör 27 juni kallas han LARS)

MARGARETA    24 apr  30 apr   Anders Nilsson i Hålan

LARS         13 maj  18 maj   Börje Nilsson i Olskeppetorp

SVEN         18 maj  21 maj   Anders Svensson i Mektilstorp

OLOF         28 maj   4 jun   Hans Jonsson i Olskeppetorp

?             4 jun   ? jun   Bengt Håkansson i Gettorp   (Både dopnamn o
                                                           dopdag saknas)
ANNA          7 jun   9 jun   Karl Vastesson Äskemålen

KERSTIN      13 jun  18 jun   Jon Persson i Järsätter

ANNA         20 jun  24 jun   Sven Olofsson i Kolstad

ANNA         13 jul  16 jul   Grels Klementsson i Tolskepp

KARIN        17 aug  20 aug   Bengt Persson i Smedstorp

KERSTIN      27 jul   ?  ?    Per Nilsson i Kolstad    (Dopdag saknas)

NILS          5 sep   9 sep   Anders Larsson i Hårkesätter

HÅKAN        23 sep  29 sep   Jon Månsson i Torlunda

NILS          1 okt   1 okt I
                            I Olof Persson i Sunkerstad
ISRAEL        1 okt   1 okt I

MÅNS         30 sep   8 okt   Per Wångberg dragon

OLOF          4 okt   8 okt   Per Olofsson i Hundekulla

PER           7 okt   8 okt   Lars Olofsson i Torp

PER          24 okt  28 okt   Nils Persson

KERSTIN      26 okt  29 okt   Sven Jonsson i Torp

JON           5 nov  12 nov   Hans Jonsson i Stensätter

OLOF          7 dec  10 dec   Anders Larsson på Berga ägor

SVEN         11 dec  16 dec   Jon Persson i Tolskepp

INGRID       13 dec  16 dec   Per Svensson vid Göstad Såg



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1721)

   16 febr "afsomnade Bengt Nilssons såhn i Resta, Påfwel.
   Begrofs d. 24 Dito. Hans ålder war allenast 2 dagar oc
   undfik dopet hemma af Pastore."





F Ö D D A    Å R   1 7 2 2


JON           1 jan   6 jan   Anders Nilsson på Sanden

JOHANNA       7 jan  10 jan   Nils i Ängen

PER          20 jan  25 jan   Olof Persson i Ruda

LARS         20 jan  21 jan   Johan Svensson i Björke

KERSTIN      25 jan  28 jan   Bengt Nilsson i Restad

KARIN        26 jan  28 jan   Hans Månsson i Örstorp

JON           4 feb  11 feb   Erik Nilsson i Lada

BRITA         5 feb  11 feb   Lars Persson i Hårkesätter

ANDERS        8 feb  11 feb   Hans Jonsson i Berga Skattegård

MÅNS          9 feb  11 feb   Karl Nilsson i Herrfallet

TYRES        13 feb  18 feb   Olof Nilsson i Balderum

BRITA        27 feb   4 mar   Jöns Olofsson i Berga

BRITA         6 mar  11 mar   Jon Jonsson i Kylehult

ANDERS       25 mar  27 mar   Johan Hansson hammarsmed i Orga

INGEBORG      8 apr  14 apr   Olof Eriksson i Torlunda

INGEBORG     11 apr  14 apr   Anders Bengtsson i Torp

PER          14 apr  22 apr   Nils Persson i St Rödja

VASTE        20 apr  22 apr   Jon Vastesson i Stenstorp

HANS         26 apr  29 apr   Anders Olofsson i Balderums Norrgård

OLOF         10 maj  14 maj   Hans Nilsson i Berga

HANS         12 maj  14 maj   Per Andersson vid Grana

KRISTINA
  KATARINA    1 jun   8 jun   Pastorn  (=Daniel Wong)

ELIN         25 jun  29 jun   Per Larsson i Torp

NILS         29 jun   2 jul   Per Nilsson i Boberg

BENGT        31 aug   2 sep   Nils Bengtsson i Tolskepp

KERSTIN       4 sep   9 sep   Jon Hansson i Örstorp

SARA         16 sep  23 sep   Sven Eriksson i Skoga

SVEN         22 sep  23 sep   Jon Svensson i Lenavik

KARL         26 sep  29 sep   Samuel Mikaelsson i Älgdalen

ANDERS       24 sep  30 sep   Johan Jönsson i Orga

JÖNS         29 sep  30 sep   Lars Persson i Björke

ANNA          8 okt  14 okt   Anders Håkansson i Sätra

HEMMING      13 okt  14 okt   Olof Hemmingsson i Kilinge

HANS         29 okt   4 nov   Anders Hemmingsson i Boberg

SVEN          1 nov   4 nov   Nils Olofsson i Kolstad

ELIN          9 nov  11 nov   Jon Jonsson i Boberg

ISRAEL       11 nov  18 nov   Hans Pålsson i Käslinge

INGRID       22 nov  25 nov   Nils Persson i Torlunda

ANDERS       17 nov  25 nov   Olof Andersson i Örstorp

INGEBORG     25 nov  30 nov   Lars Olofsson i Gettorp

MARIA        27 nov   2 dec   Jon Hemmingsson i Rödja   (Både Maria och Jon
                                                        uppges döpta 2 okt
JON          30 nov   2 dec   Anders Jonsson i Restad   men troligen avses
                                                        söndagen den 2 dec)
HANS          8 dec  16 dec   Nils Larsson i Boberg

MARIA        17 dec  23 dec   Lars Lund trädgårdsmästare i Turstorp

TYRES        26 dec  30 dec   Daniel Jonsson i Jungfrutorp





F Ö D D A    Å R   1 7 2 3


LARS  (se dödl. 1723 o 1725)  Per Larsson och Brita Nilsdotter i Rökstorp
                                    (modern dör men barnet överlever,
                                     barnets namn framgår när det dör 26/4 1725)
                                
JONAS         2 mar   8 mar   Anders Jönsson i Orga

PER           9 mar  17 mar   Måns Persson i Kolstad

JOHAN        10 mar  17 mar   Sven Henriksson vid Ålsjön

ANNA         17 mar  24 mar   Sven Jonsson i Torp

INGRID        2 apr   5 apr   Anders Månsson organist

KARIN        13 apr  15 apr   Johan Håkansson rättare i Ladugården

ANNA          8 maj  12 maj   Anders Jonsson i Sunkerstad

KERSTIN      20 maj  23 maj   Anders Larsson i Hårkesätter

INGEBORG     25 maj   2 jun   Jon Persson i Sätra

MARIA        31 maj   5 jun   Nils Nilsson i Jogestorp

NILS         12 jun  16 jun   Lars Nilsson i Restad

PÅVEL        16 jun  27 jun   Anders Pålsson i Käslinge
                                (Födelsedag otydlig, kan ev vara 18 juni)

MÅNS          6 jul  12 jul   Jon Månsson i Torlunda

KERSTIN      30 jul   4 aug   Sven Jonsson i Olskeppetorp

                     *  *  O B S E R V E R A  *  *

             Här är en lucka i födelselängden. Enligt numreringen
             saknas en födelsenotis. Två födslar är tänkbara:

KARIN ??     Troligen föddes här Karin Andersdotter, dotter till
             Anders Olofsson och Elin Håkansdotter i Mantorp. 
             Hon var enligt sin dödsnotis född i Mantorp 1723
             men saknas i födelselängden.

MARIA ??     Möjligen föddes också (eller istället) Maria Halvardsdotter,
             dotter till Halvard Mårtensson och Maria Nilsdotter i Laggartorpet.
             Hon föddes ungefär då men saknas i födelselängden.

                      *  *  *  *  *  *  *  *  *

LARS         13 sep  15 sep   Per Pålsson i Torp

ANNA         19 sep  22 sep   Hans Andersson i Suggebo

ISRAEL       14 sep  15 sep   Olof Persson i Ruda

ANDERS       14 okt  20 okt   Per Hansson i Restad

SVEN         11 nov  17 nov   Olof Svensson i Käslinge

PER          15 nov  17 nov   Anders Nilsson i Torlunda

PER          17 nov  22 nov   Jon Svensson i Lenavik

BENGT        29 nov   1 dec   Nils Bengtsson i Jungfrutorp

LARS         10 dec  15 dec   Måns Persson i Balderum

INGRID       21 dec  22 dec   Per Nilsson i Kolstad



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN detta år och 1725

   2 febr "afled effter en swår barnsbörd hstr Brita Nielsdr
   i Rökstorp oc begrofs d. 10 Dito, Štas 39 åhr."

   Hur det gick med barnet framgår inte, och det är heller 
   inte registrerat i födelselängden.

   Barnet var dock vid liv och levde till våren 1725:

   2 maj 1725 begrovs "Lars Pärsson i Rökstorp som
   dödde d. 26 Ap: Štas 2 åhr och 3 Månader."
  




F Ö D D A    Å R   1 7 2 4


HANS         16 jan  18 jan   Erik Nilsson i Lada

MARGARETA    22 jan  25 jan   Olof Andersson i Örstorp

OLOF         21 jan  26 jan   Bengt Håkansson i Sunkerstad

MARGARETA    24 jan  26 jan   Vaste Persson i Käslinge

KARIN         7 feb  10 feb   Lars Andersson på Skogen

JON          16 feb  23 feb   Olof Hansson i Mektilstorp

TYRES        14 mar  16 mar   Hans Pålsson i Käslinge

OLOF         19 mar  19 mar   Sven Olofsson i Kolstad

HÅKAN        22 apr  26 apr   Anders Håkansson i Sätra

KERSTIN       3 maj   8 maj   Johan Bengtsson i Bobergstorpet

ANNA          2 maj   8 maj   Börje Nilsson i Olskeppetorp

MARIA         6 maj  10 maj   Hans Nilsson i Käslinge Lillgård

ANDERS       17 maj  24 maj   Börje Andersson i Berga Skattegård

ANNA         26 maj  31 maj   Mårten Håkansson i Fivelsdal

SVEN         28 maj  31 maj   Jon Jonsson i Kylehult
                                 (När sonen dör 5 aug kallas han JON)

PER           6 jun  13 jun   Jon Persson i Tolskepp

MARGARETA    16 jun  20 jun   Bengt Karlsson i Viggesätter

HANS         17 jun  21 jun   Per Olofsson i Tolskepp

SVEN         24 jun  25 jun   Anders Eriksson i Göltorpet

ISRAEL       25 maj  31 maj   Pastorn  (=Daniel Wong)

ANDERS        3 jul   5 jul   Anders Israelsson i Sunkerstad

MARIA        28 jul   2 aug   Anders Andersson gruvkarl vid Finspång

MARIA        14 aug  16 aug   Jon Nilsson i Fivelsdal  

OLOF         30 aug   6 sep   Hans Jonsson i Lada

MARIA (!)    14 aug  16 aug   Jon Nilsson i Fivelsdal  (Dubbelförd se ovan)

KATARINA     10 sep  13 sep   Lars Lund trädgårdsmästare vid Grensholm

LARS         12 sep  20 sep   Nils Olofsson i Trälsätter

INGEBORG     23 sep  29 sep   Olof Hemmingsson i Kilinge

NILS          2 okt   4 okt   Jon Halvardsson i Restad

BENGT         1 okt   4 okt   Anders Bengtsson i Torp

MARGARETA     9 okt  11 okt   Bengt Nilsson i Restad
                                (Enl texten född 29 okt, trol. avses 9 okt)

SVEN         22 okt  25 okt   Sven Pålsson i Nybygget

JON          29 okt  31 okt   Lars Håkansson i Boberg
                                (Faderns namn rättat från Johan till Lars)

OLOF          4 dec   6 dec   Olof Nilsson i Balderum

ERIK         20 dec  26 dec   Sven Eriksson i Skoga





F Ö D D A    Å R   1 7 2 5


ANNA         17 jan  24 jan   Olof Eriksson i Torlunda
                                     (Otydlig dopdag men troligen 24 jan)

BRITA        14 feb  15 feb   Per Andersson vid Grana

MAGDALENA    14 feb  21 feb   Johan Jönsson hammarsmedsgesäll i Orga

JON          24 feb  28 feb   Nils Persson den äldre
                                          (Troligen från St Rödja)

JON           6 mar   7 mar   Sven Jonsson i Torp

SARA         10 mar  14 mar   Grels Klementsson i Tolskepp

KARIN        22 apr  25 apr   Nils Eriksson i Käslinge

KERSTIN      24 apr   ?  ?    Kerstin Larsdotter i Björkelund
                                och Olof Larsson    (Oäkta. Dopdag saknas)

PER          25 apr   1 maj   Bengt Persson i Smedstorp

SVEN         29 apr   2 maj   Jon Månsson i Torlunda

JOHANNA       6 jun  11 jun   Olof Jonsson i Gettorp

OLOF         28 jun   4 jul   Per Nilsson i Boberg

KERSTIN      10 jul  11 jul I
                            I Olof Klementsson i Torp
MARGARETA    10 jul  11 jul I

PER           4 jul   ? jul   Nils Olofsson i Kolstad    (Dopdag saknas)

OLOF          1 sep   5 sep   Per Larsson i Rökstorp

LARS         12 sep  15 sep   Olof Svensson i Björstorpet

JON          13 sep  19 sep   Samuel Mickelsson i Älgdalen

KARIN        17 sep  19 sep   Hans Tyrsson i Suggebo

JON          24 sep  26 sep   Jon Larsson vid Korphyttan

JON           7 okt  10 okt   Olof Svensson i Käslinge

PÅVEL         8 okt  10 okt   Per Pålsson i Torp

OLOF          9 okt  10 okt   Nils Olofsson i Trälsätter

MÅNS         10 okt  17 okt   Per Hansson i Restad

OLOF         12 okt  17 okt   Nils Andersson i Arlebrunn

OLOF         17 okt  24 okt   Per Håkansson i Trälsätter

ANDERS       23 okt  28 okt   Anders Andersson soldat i Tolskepp

PETTER       25 okt  31 okt   Nicolai Köhler i Orga

KERSTIN       4 nov   8 nov   Nils Persson den yngre i St Rödja

ANNA          7 nov  12 nov   Måns Persson i Balderums Norrgård

MARGARETA     8 nov  14 nov   Nils Persson i Hålan

OLOF         16 nov  20 nov   Olof Persson i Ruda

ANDERS       29 nov   5 dec   Karl Nilsson i Herrfallet

KERSTIN       3 dec   5 dec   Nils Pålsson i Bottebo

KERSTIN      17 dec  21 dec   Anders Pålsson i Käslinge

KERSTIN      23 dec  26 dec   Anders Jonsson i Restad





F Ö D D A    Å R   1 7 2 6


OLOF         21 jan  23 jan   Maria Persdotter på Tolskeppsskogen   (Oäkta)

JON          10 jan  16 jan   Olof Jonsson i Ruda

ANNA          6 feb   6 feb   Lars Olofsson i Balderum

MARIA         7 feb  13 feb   Lars Andersson på Skogen

MARIA         8 mar  13 mar   Erik Nilsson i Restad

ISRAEL       14 mar  20 mar   Bengt Håkansson i Sunkerstad

KARIN        19 mar  25 mar   Anders Nilsson i Torlunda

OLOF         20 mar  27 mar   Sven Börjesson i Torstorp

ANDERS       25 mar  27 mar   Hans Jonsson i Berga Skattegård

LARS         27 mar   3 apr   Anders Larsson i Hårkesätter

NILS          1 apr   8 apr   Lars Jonsson i Olskeppetorp

LARS          4 maj   8 maj   Per Larsson i Torp

KARIN         6 maj   8 maj   Anders Månsson organist

JON          13 maj  15 maj   Jon Månsson i Torlunda

JOHANNA      12 jun  17 jun   Klement Olofsson i Torp

BENGT        12 jun  17 jun   Anders Bengtsson i Torp

ELISABET      4 jul  10 jul   Lars Zakrisson i Orga

KERSTIN      20 jul  24 jul   Karl Vastesson i Äskemålen

ANNA         24 jul  31 jul   Hans Larsson i Restad

KERSTIN      29 jul  31 jul   Olof Andersson i Örstorp

JOHANNA       2 aug   7 aug   Måns Jonsson i Lövvik

KARIN         1 sep   4 sep   Olof Andersson i Jogestorp

ANDERS       23 aug  28 aug   Abraham i L Stenstorp

SVEN          9 sep  11 sep   Jon Svensson i Lenavik

SVEN         11 sep  18 sep   Sven i Olskeppetorp

KERSTIN      14 sep  18 sep   Nils Johansson vid Korphyttan

KERSTIN      24 sep  29 sep   Jon Jonsson i Kylehult

LARS         12 sep  16 sep   Hans Påvelsson i Torp

NILS         24 sep  29 sep   Hans Nilsson i Käslinge

OLOF         26 sep   1 okt   Olof Håkansson i Gettorp

OLOF         26 sep  29 sep   Börje Andersson i Berga

KARIN         4 okt   9 okt   Lars Nilsson i Restad

MARIA        27 okt  29 okt   Sven Pålsson i Nybygget

PER          29 okt   1 nov   Johan Bengtsson vid Hyttan

OLOF         31 okt   6 nov   Anders Andersson i Björke

SVEN         17 nov  20 nov   Jöns Svensson i Tolskepp

MARGARETA    25 nov  27 nov   Olof Nilsson i Kolstad

ISRAEL       29 nov   4 dec   Tyres Olofsson i Torp

OLOF          5 dec  11 dec   Johan Svensson i Björke

INGEBORG     12 dec   ? dec   Jon Jonsson i Boberg     (Dopdag saknas)





F Ö D D A    Å R   1 7 2 7


ELIN          1 jan   6 jan   Jöns Olofsson i Berga

KARIN        10 jan  15 jan   Per Nilsson i Kolstad

OLOF          8 jan  15 jan   Måns Månsson i Lenavik

MARIA        24 jan  29 jan   Sven Olofsson i Kolstad

TYRES         4 feb  12 feb   Sven Eriksson i Skoga

INGEBORG      5 feb  12 feb   Olof Svensson i Björstorpet

KARIN        11 feb  12 feb   Olof Grelsson i Tolskepp

GILIUS       14 feb  19 feb   Anders Giliusson i Örstorp

KERSTIN      26 feb   5 mar   Sven Jonsson i Torp

ISRAEL        2 mar   5 mar   Erik Nilsson i Lada

PETRUS        2 mar   5 mar   Johan Jönsson i Orga

OLOF         24 apr  30 apr   Jon Hemmingsson i Rödja

HÅKAN        27 apr  30 apr   Anders Olofsson i Mantorp

HÅKAN        26 mar   2 apr   Jon Persson i Sätra             (Notiserna är
                                                              införda i fel
MARGARETA    28 jun   2 jul   Grels Klementsson i Tolskepp    tidsföljd)

KARIN         2 maj   7 maj   Lars Persson i Smedstorp

PÅVEL         9 maj  11 maj   Bengt Nilsson i Restad

ANNA         10 maj  11 maj   Per Andersson vid Grana

KERSTIN      13 maj  14 maj   Olof Persson i Ruda

LARS         17 jun  18 jun   Per Larsson i Rökstorp

KERSTIN      18 jun  24 jun   Lars Persson i Tolskepp

ANDERS       16 jul  23 jul   Per Andersson i Turstorp

SVEN         18 jul  20 jul   Per Olofsson i Tolskepp

NILS         17 jul  22 jul   Jöns Eriksson i Torlunda

KERSTIN       6 aug   6 aug   Bengt Karlsson i Viggesätter

SVEN         10 aug  12 aug   Olof Svensson i Berga

MARGARETA    14 aug  20 aug   Bengt i Sunkerstad

KARIN        27 aug   3 sep   Jon Persson i Tolskepp

MARIA         4 sep  10 sep   Tyres Larsson i Boberg

HELENA        7 sep  10 sep   Pastorn  (=Daniel Wong)

ANDERS       11 sep  17 sep   Anders Nilsson i Ödesrödja

MATS         16 sep  24 sep   Nils Nilsson i Jogestorp
                                   (Troligen döpt 24 sep, men ev 21)

INGRID       26 sep   1 okt   Olof Hansson i Mektilstorp

BRITA         8 okt  15 okt   Simon Servaskij på Tolskepps ägor

KERSTIN      16 okt  22 okt   Olof Svensson i Käslinge

ANDERS       29 okt   1 nov   Nils Jonsson i Ängen

SVEN          9 nov  12 nov   Nils Olofsson i Kolstad

MARGARETA    20 nov  26 nov   Olof Klementsson i Torp

OLOF         27 nov  30 nov   Jon Nilsson i Balderum

HÅKAN        16 dec  21 dec   Per Olofsson i Ladugården

NILS         26 dec  28 dec   Daniel Johansson i Bergtorpet




F Ö D D A    Å R   1 7 2 8


OLOF          1 jan   6 jan   Henrik Jönsson i Tolskepp

LARS          2 jan   6 jan I
                            I Olof Hemmingsson i Kilinge
ERIK          2 jan   6 jan I

PER          10 jan  14 jan   Nils Bengtsson i Jungfrutorp

PER          10 jan  14 jan   Anders Andersson soldat i Tolskepp

PER          29 jan   4 feb   Olof Jönsson i Tolskepp

ANNA          5 feb   5 feb   Hans Tyresson i Suggebo

LARS         11 feb  18 feb   Olof Karlsson i Boberg

LARS          7 mar   9 mar   Olof Jonsson i Ruda

INGEBORG     15 mar  17 mar   Måns Andersson i Ruda

JOHANNA       6 apr  14 apr   Hans Nilsson i Berga

JOHAN         5 maj  12 maj   Anders Månsson i Trälsätter

RAMBORG       7 maj  12 maj   Lars Andersson på Skogen

MARIA         5 jun   9 jun   Olof Nilsson i Granmyra

JON          13 jul  14 jul   Kristoffer Nilsson i Laggartorpet

JOHANNA      16 jul  19 jul   Jon Hansson vid Örstorp

MARIA        17 jul  21 jul   Hans Jonsson i Lada

ANDERS       29 aug   1 sep   Johan Henriksson i Örstorp

ISRAEL        8 sep  15 sep   Bengt Håkansson i Sunkerstad

RAMBORG       1 sep   6 sep   Hans Larsson i Restad

ANNA         19 sep  22 sep   Per Hansson i Balderum

KARIN        26 sep  29 sep   Nils Olofsson i Käslinge

ERIK         10 okt  13 okt   Per Pålsson i Torp

LARS         14 okt  20 okt   Nils Olofsson i Restad

SAMUEL       21 okt  27 okt   Anders Samuelsson i Gettorp

SVEN         20 okt  27 okt   Nils Persson i Torlunda

SVEN          5 nov  10 nov   Hans Jonsson i Olskeppetorp

MARGARETA    24 nov   1 dec   Tyres Olofsson i Torp

NILS         28 nov   1 dec   Anders Nilsson i Skoga

NILS          9 dec  15 dec   Nils Bengtsson i Tolskepp

LARS     (se dödlängden)      Olof 



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1728)

   "Lars Olofsson ett spätt barn afsomnade d. 20 Decemb.
   oc Begrofs 22 dito Sedan icke mer än en dag i Werlden
   lefwat. Fik Nöddop."
   (Endast faderns förnamn uppges, och ingen adress.)





F Ö D D A    Å R   1 7 2 9


INGEBORG      8 jan  12 jan   Sven Jonsson på Tolskepps ägor

KERSTIN  (se dödlängden)      Per i Torp   (Troligen Per Larsson)

PETTER       10 feb  16 feb   Johan Jönsson i Orga

NILS         11 feb  16 feb   Nils Olofsson i Kolstad

JON          13 feb  16 feb   Jon Jonsson i Boberg

OLOF         23 feb   2 mar   Olof Andersson i Örstorp

TYRES        24 feb   2 mar   Måns Månsson i Lenavik

SVEN          6 mar   9 mar   Olof Nilsson i Balderum
                                                              (Notiserna
INGEBORG      7 jan  12 jan   Anders Bengtsson i Rökstorp     står i fel
                                                              tidsföljd)
SVEN          9 mar  16 mar   Tyres Jonsson i Berga

OLOF         23 mar  30 mar   Lars Olofsson i Tolskepp

HANS         23 mar  29 mar   Nils Köhler hammarsmed i Orga

JOHANNA      21 apr  27 apr   Börje Andersson i Berga

ANNA          1 maj   4 maj   Olof Svensson i Berga

MARGARETA    28 maj   1 jun   Erik Nilsson i Restad

MARIA        10 jun  13 jun   Måns Jonsson i Lövvik

SVEN         13 jun  15 jun   Jon Månsson i Torlunda

MARGARETA    16 jun  22 jun   Anders Pålsson i Käslinge

HANS         14 jul  20 jul   Olof Hansson i Hundekulla

OLOF         21 jul  25 jul   Lars Nilsson i Restad

DANIEL       19 jul  25 jul   Karl Nilsson i Herrfallet

HANS          1 aug   3 aug   Bengt Olofsson i Ladugården

INGEBORG     15 aug  17 aug   Jon Svensson i Knaperhult

SAMUEL       16 aug  17 aug   Bengt Persson i Melberget

JOHANNA       6 sep   7 sep   Olof Svensson i Björstorpet

INGEBORG      6 sep   7 sep   Anders Andersson på Björke ägor

ANNA         19 sep  21 sep   Nils Olofsson i Käslinge

INGRID       27 sep  28 sep   Per Larsson i Rökstorp

LARS         26 sep  29 sep   Tyres Larsson i Boberg

OLOF         17 okt  19 okt   Bengt Nilsson i Restad

BRITA        19 okt  24 okt   Lars Persson i Smedstorp

KERSTIN      21 okt  26 okt   Anders Olsson i Mantorp

ANNA          4 nov   9 nov   Jöns Bengtsson i Stenstorp

MARIA         7 nov   9 nov   Gudmund Persson i Lenavik

MARGARETA    10 nov  16 nov   Lars Persson i Tolskepp

ANNA         17 nov  18 nov   Olof Andersson på Tolskepps ägor

ANNA         23 nov  30 nov   Anders Andersson i Tolskepp

INGEBORG     28 nov  30 nov   Per Olsson i Tolskepp        (Notiserna
                                                           står i fel
ANDERS       31 okt  31 okt I                              tidsföljd)
                            I Anders Månsson organist
NILS         31 okt  31 okt I

ISRAEL        6 dec  14 dec   Olof Jönsson i Tolskepp

BENGT        13 dec  21 dec   Lars Jonsson i Olskeppetorp

ANNA         21 dec  26 dec   Nils Persson den yngre i St Rödja

MARIA        21 dec  26 dec   Jon Nilsson i Balderum
                                 (Oklart uttryckt, ev föddes Maria 26 dec)

MARGARETA    27 dec   1 jan   Jöns Svensson i Tolskepp



   Uppgifter om födslar i DÖD- OCH BEGRAVNINGSLÄNGDEN samma år (1729)

   "Kierstin Pärsdotter i Torp ett Spätt barn
   dödde d. 20 Jan. begrofs 26 Dito Štas 3 dagar."
   (Troligen dotter till Per Larsson i Torp)





F Ö D D A    Å R   1 7 3 0


NILS         23 jan  25 jan   Per Andersson i Turstorp

KARIN        25 jan  31 jan   Nils Nilsson i Jogestorp

MARIA        14 feb  15 feb   Nils Pålsson i Bottebo

ELIN         17 feb  21 feb   Simon Servaskij på Tolskepps ägor

PER           5 mar   8 mar   Sven Olofsson i Kolstad

KARL          5 mar   8 mar   Henrik Jönsson i Tolskepp

MARGARETA     9 mar  13 mar   Per Hansson i Balderum

MARIA        21 mar  27 mar   Sven Börjesson i Torstorp

MARIA         2 apr   5 apr   Jon Jonsson i Boberg

INGEBORG     12 apr  19 apr   Hans Tyresson i Suggebo

BRITA         1 apr  24 apr   Nils Bengtsson i Tolskepp
                                 (Lång tid till dopet. Skrev prästen fel?)

KARIN        30 apr   3 maj   Anders Larsson på Skogen

ANNA          2 maj   3 maj   Jon Hansson på Örstorps ägor

ISRAEL        9 maj  10 maj   Olof Larsson i Torp

MARIA        12 maj  17 maj   Olof Jonsson i Gettorp

LARS         19 maj  24 maj   Per Nilsson i Boberg

NILS         21 maj  24 maj   Olof Nilsson i Kolstad

NILS         25 maj  31 maj   Per Halvardsson vid Humpen

OLOF         26 jun  28 jun   Jon Persson i Tolskepp

SVEN         29 jun   2 jul   Nils Persson i Torlunda

BRITA HELENA 28 jun   2 jul   Johan Jönsson hammarsmed i Orga

ANNA         26 jul   2 aug   Johan Hansson i Ladugården

INGEBORG      1 aug   2 aug   Jon Andersson i Trälsätter

ANNA          1 aug   9 aug   Nils Eriksson i Käslinge

INGEBORG      9 aug  15 aug   Per Nilsson i Balderum

OLOF         21 aug  23 aug   Per Larsson i Torp

HANS         22 aug  23 aug   Sven Hansson i Torp

KERSTIN      23 aug  30 aug   Lars Eriksson i Vadsjön

NILS          8 sep  13 sep   Hans Jonsson i Berga

NILS         14 sep  19 sep   Börje Jonsson i Tolskepp

MÅNS          3 okt   4 okt   Johan Svensson i Björke

ANNA         13 okt  18 okt   Anders Jonsson i Restad

LARS         16 okt  18 okt   Tyres Olsson i Torp  (Dopnamn sattes ut först
                                  (Sonens namn saknas i födelselängden
                                   men framgår när han dör den 4 nov)

NILS         20 okt  25 okt   Sven Jonsson i Ökenkärr

KARIN        24 okt  25 okt   Måns Andersson i Ruda

SVEN         28 okt   1 nov   Nils Jonsson vid Korphyttan

INGEBORG     29 okt   1 nov   Bengt Olsson i Ladugården

OLOF         30 nov   6 dec   Lars Andersson på Skogen

MARIA        25 dec  28 dec   Tyres Nilsson i Järsätter


[ Upp ] - [ Hem ] - [ E-post ]

Till födda 1731 - 1740

Till Ragnas ingångssida