Vigda i Vånga, Östergötland
1659 - 1704


Förteckningen är hämtad ur volym C:1 som börjar registreringen av vigslar våren 1659. För en lucka i volym C:1 år 1697 har dock komplettering hämtats från volym C:2.

Jag har behållit den ursprungliga stavningen på personernas namn men har normaliserat all övrig text. Byarna och torpen har nu alltså modern stavning, och jag har försökt komplettera ofullständiga adresser. - Vid sökning efter en viss person skulle det ju ha varit en fördel om också personnamnen varit normaliserade. Lugn, en sådan version av vigsellängden kommer så småningom!

Jag har tagit med uppgifter om flyttning till annan ort, otidigt sängalag etc, eftersom sådant kan vara till nytta vid fortsatt forskning. Däremot har jag inte noterat morgongåvor och avvittringar (än).



1659

8/5	Äsbiörn och änkan Ragell i Ladugården, otidigt sängalag
3/6	Niels Pärsson i Käslinge och Kierstin Olofzdotter i Boberg
3/6	Joen Olofsson i Torlunda och Brita Markusdotter i Kilinge
26/6	Olof Olofsson i Gettorp och Ingebor Olofzdotter i Granmyra
17/7	Hans Biörsson och Brita Jönsdotter i Torlunda


1660

8/7	Niels Olofsson i Boberg och Brita Larsdotter i Järsätter
30/9	Olof Bergesson och Anna Olofzdotter i Lada
7/10	Hans Nilsson i Torp och Elin Pärsdotter
7/10	Erik Nielsson i Torp och Rangnel Hemmingsdotter
2/12	Lars Swensson i Kolstad och Kierstin Biörnsdotter


1661

3/6	Olof Pärsson och Anna Pärsdotter i Käslinge, otidigt sängalag
16/6	Olof Eriksson i Torp och Kierstin Mårtensdotter i Tolskepp
30/6	Pär Håkansson i Kolstad och Kierstin Swänsdotter
7/7	Pär Swensson och Margreta Nielsdotter i Käslinge
13/10	Lars Swensson och Kierstin Markusdotter i Kilinge


1662

14/6	Niels Hansson i Balderum och Ingebor Mattesdotter i Blixtorp, Risinge
14/6	Arfwed Andersson och Margreta Olofzdotter i Balderum
6/11	Jöns i Rosendal, Ö Skrukeby, och Maria Olofzdotter i Granmyra
30/11	Jöns och änkan Ingre i Viggesätter
17/12	Pär Jonsson i Käslinge och skomakarens Ingebor


1663

10/6	Anders Pärsson och Karin Algotsdotter i Suggebo
10/6	Niels Swensson och Kierstin Jönsdotter i Torlunda
28/6	Halfwål Mårtensson och Anna Olofzdotter i L Rödja
11/10	Tyres Markusson och Kierstin Bängtzdotter i Sunkerstad
11/10	Olof Mårtensson och Ingebor Bergesdotter i Lada
25/10	Pär Håkansson och Kierstin Joensdotter i Berga
25/10	Olof Ingewaldsson och Segre Håkansdotter i Berga
1/11	Anders Jahansson och Ramborg Olofsdotter i Örstorp
8/11	Swen Olofsson och Elin Håkansdotter i Boberg
15/11	Håkan Jönsson och Maria Hindriksdotter vid Korphyttan
28/12	Swen Andersson och Kierstin Joensdotter i Ruda


1664

10/7	Olof Månsson och Ingre Pärsdotter på Göstadskogen
9/10	Joen Pärsson i Käslinge och Anna Olofzdotter i Hårkesätter
19/10	Hämming och änkan Brita i Gettorp
30/10	Jöns Nielsson och Kierstin Eriksdotter i Torp
20/11	Israel Hansson och Elin Olofzdotter i Balderum
20/11	Pär Olofsson och Anna Hansdotter i Balderum


1665

6/1	Hans Andersson och Anna Larsdotter i Järsätter
8/1	Håkan Olofsson och Kierstin Larsdotter hos Bobergshyttan
9/4	Olof Swänsson och Karin Olofzdotter i Granmyra
11/6	Måns Pärsson och Brita Nielsdotter i Balderum
8/10	Jöns Pärsson och änkan Kierstin Knutsdotter i Balderum
15/10	Joen Mårtensson och Anna Hindriksdotter i Tolskepp
8/11	Michel Hindriksson och Lisbeta Jonsdotter på Korphytteskogen
20/11	Niels Larsson och änkan Rambor i Örstorp
20/11	Anders Tursson och Elin Mårtensdotter i Torlunda


1666

1/7	Pär Clemmetsson och Anna Olofzdotter i Fivelsdal
23/9	Grels Joensson och Giärtru Olofzdotter i Sätra
30/9	Pär Larsson och Ingre Olofzdotter i Torlunda
28/10	Lars Olofsson och Ingiäl Markusdotter i Boberg
28/10	Zachrijs Markusson och Elin Joensdotter i Kilinge
11/11	Jöns Eriksson och Kierstin Nielsdotter i Gettorp
18/11	Joen Pärsson i Trälsätter och Rambor Olofzdotter i Hårkesätter
25/11	Niels Ingewaldsson och Karin Jahansdotter i Boberg


1667

2/7	Joen Algotsson och Anna Bengtzdotter i Suggebo
7/7	Anders Joensson och Dårdi Olofzdotter i Torp,
                          som för några månader sedan fött barn
29/9	Joen Håkansson och Brita Larsdotter i Prästgården
13/10	Jöns Swänsson och Elin Olofzdotter i Tolskepp
13/10	Bengt Jönsson och Karin Swänsdotter i Sätra


1668

21/6	Pär Joensson och Ingebor Jönsdotter i Sätra
2/7	Swen Nielsson skomakare och Karin Eriksdotter i Torp
27/9	Joen Pärsson i Doverstorp, Risinge, och Kierstin Andersdotter i Mantorp
11/10	Håkan Nielsson och Gunnel Swensdotter i Prästgården
18/10	Joen Gustafsson och Karin Pärsdotter i Torlunda
25/10	Påwel Äbbesson och Sisla Hansdotter i Tolskepp
1/11	Påwel Pärsson och Karin Hansdotter i Hundekulla, otidigt sängalag
8/11	Anders Hämmingsson och änkan Ingebor Clemmetzdotter i Torp
15/11	Måns i Viggesätter och Anna Jönsdotter i Balderum
22/11	Jöns Eriksson och Ragnel Carlsdotter i Gettorp
22/11	Pär Pärsson och Anna Jonsdotter i Kolstad


1669

14/4	Måns Stensson och Kierstin Håkansdotter i Kolstad, otidigt sängalag
13/6	Olof Larsson och Anna Larsdotter i Restad
13/6	Anders Eriksson och Kierstin Larsdotter i Restad
20/6	Swen Olofsson och Anna Olofzdotter i Torlunda
4/7	Olof Bengtsson och Elin Andersdotter i Kolstad
4/7	Joen Håkansson och änkan Kierstin Bengtzdotter i Kolstad
10/10	Staffan Pärsson och Kierstin Andersdotter
10/10	Niels Hansson och Ingre Torsdotter i Prästgården
17/10	Finnewe Jönsson och Karin Jönsdotter på Korphytteskogen
24/10	Joen Andersson och Margreta Olofzdotter i Stensätter
31/10	Joen Håkansson och Kierstin Hansdotter i Berga
31/10	Påwel Olofsson och Brita Håkansdotter i Restad
7/11	Joseph Markusson och Elin Jonsdotter i Kilinge
12/12	Niels Pärsson i Ruda och änkan Karin Joensdotter
12/12	Erik Månsson och Anna Mårtensdotter i Ladugården
28/12	Erik Bengtsson och Elin Jonsdotter på Skogen


1670

19/6	Olof Hansson och Anna Andersdotter i Mantorp
10/7	Lars Månsson och Anna Andersdotter i Lilla Rödja
1/8	Hindrik Mattisson och Karin Jahansdotter i Örstorp
26/10	Olof Håkansson och änkan Elin Olofzdotter i Berga
26/10	Pär Olofsson och Karin Håkansdotter i Hårkesätter


1671

12/2	Pär Swensson och Kierstin Bergesdotter i Gettorp
7/5	Joen Swänsson, en knekt, och Hälga Jönsdotter i Torlunda
8/3	Grels Jacobsson och änkan Kierstin Erikzdotter på Göstadsskogen
29/10	Halfwar Jonsson och Karin Olofzdotter i Stensätter
5/11	Jöns Håkansson och Ingebor Månsdotter i Jungfrutorp
19/11	Pär Månsson och Ingebor Nielsdotter i Balderum
26/11	Hans Larsson och Kierstin Månsdotter i Balderum
28/12	Swän Andersson och Kierstin Pärsdotter i Torlunda


1672

17/4	Swen Pärsson och Anna Olofzdotter i Prästaängen, otidigt sängalag
16/6	Pär Pärsson och Brita Olofzdotter i Trälsätter
3/11	Pär Andersson skräddare och Maria Jonsdotter i Sätra
10/11	Jahan Bergesson och Karin Swänsdotter i Olskeppetorp
17/11	Pär Olofsson och Anna Ingewaldzdotter i Balderums Södergård
17/11	Håkan Mårtensson och Lisbeta Nielsdotter i Äskemålen, otidigt sängalag
24/11	Jöns Pärsson i Hundekulla och änkan Elin i Kolstad
29/12	Anders Pärsson och Ingiäl Turesdotter i Prästgården
10/11	Jöns och änkan Margreta i Tolskepp


1673

12/10	Swän Olofsson i Torp och Maria Larsdotter i Järsätter
19/10	Pär Hansson och änkan Anna i Granmyra
19/10	Pär Äbbesson i Tolskepp och änkan Brita i Gettorp
26/10	Mårten Mattesson och Maria Bergesdotter i Lada
23/11	Pär Torkelsson och änkan Kierstin Andersdotter i Kylehult
28/12	Niels och Ingebor Clasdotter i Äskemålen


1674

14/10	Pär Månsson och änkan Kierstin Larsdotter i Kolstad
1/11	Joen Jonsson i Puketorp och Ingre Månsdotter i Ladugården
12/12	Philip kolare och Anna Mårtensdotter i Torlunda


1675

7/4	Joen Tursson och Elin Andersdotter på Grensholmsskogen
24/10	Lars Månsson och Anna Olofzdotter i Ladugården
30/10	Pär Nielsson och Elin Jönsdotter i Balderum
14/11	Michel Andersson hammarsmedsgesäll och Elisabet Pärsdotter i Orga
21/11	Bengt Jönsson och Margreta Jöransdotter i Sätra
21/11	Joen Hansson och änkan Brita Larsdotter i Boberg
28/11	Ture och änkan Kierstin i Torlunda


1676

6/1	Olof Olofsson och Ingebor Bengtzdotter i Sunkerstad
9/1	Anders Larsson och änkan Elin Jahansdotter i Olskeppetorp
18/6	Algott i Suggebo och änkan Ingebor i Sunkerstad
2/7	Erik Larsson och änkan Kierstin i Käslinge
15/10	Bengt i Äskemålen och Brita Mårtensdotter i Tolskepp


1677

24/6	Påwel Äbbesson och Kierstin Olofzdotter i Torp
1/7	Pär Andersson och änkan Anna Hansdotter i Balderum
1/7	Bengt Olofsson och Jahanna Pärsdotter i Mantorp
1/7	Bengt Andersson i Kolstad och Ingre Joensdotter i Balderum
8/7	Hans Nielsson i Torp och änkan Ingre Torsdotter
28/10	Niels Holstensson i Sätra och Karin Andersdotter
4/11	Halfward Äbbesson och änkan Anna Olofzdotter i Stensätter


1678

24/2	Swen Jonsson och Maria Olofzdotter i Torp
1/4	Joen Swänsson och Maria Hansdotter i Olskeppetorp
16/6	Erik Olofsson i Eliantorp, Risinge, och Ragnel Månsdotter i Ruda
13/10	Tore och änkan Anna Mårtensdotter i Jungfrutorp
3/11	Jahan och Karin Jönsdotter i Viggesätter


1679

19/1	Joen Olofsson i Torp och Ingebor Joensdotter
                           i Klockaregården, otidigt sängalag
5/10	Pär Olofsson i Berga och Margreta Jonsdotter i Klockaregården
22/6	Anders Hansson i Berga och Kierstin Larsdotter i Järsätter
9/11	Anders i Hundekulla och änkan Karin i Gösebo, Hällestad
9/11	Hans Sunesson och Jahanna Påwelsdotter i Käslinge
23/11	Pär Larsson och Maria Nielsdotter i Balderum
23/11	Lars Jonsson och Anna Larsdotter i Balderum
12/11	Måns och Kierstin Jönsdotter i Ladugården
28/12	Niels i Ödesrödja och Brita Andersdotter
28/12	Swän Pärsson och Elin Pärsdotter på Skogen
12/10	Alexander Olofsson i Torp och Anna Hansdotter i Berga


1680

4/1	Niels Jonsson i Hejtorp, Risinge, och Brita Swensdotter i Örstorp
20/6	Olof Swensson i Tolskepp och Ingebor Pärsdotter
20/6	Pär Andersson i Mantorp och Kierstin Swänsdotter i Tolskepp
24/6	Måns Olofsson i Restad och Maria Olofzdotter i Käslinge
27/6	Niels Olofsson och Elin Andersdotter i Restad
22/8	Ture och änkan Ingre i Torlunda
26/9	Joen Nielsson och Jahanna Tyresdotter i Boberg
10/10	Bengt Nielsson skomakare och Margreta Mårtensdotter i Tolskepp
17/10	Olof Olofsson i Hårkesätter och Kierstin Hansdotter i Restad
17/10	Olof Andersson och Segre Olofzdotter ibidem
24/10	Joen Bergesson och Ingebor Pärsdotter i Lada
31/10	Måns Swänsson och Maria Danielsdotter i Kilinge
28/12	Anders Gunmundsson skomakardräng
                         och Jahanna Swänsdotter i Rudatorpet


1681

19/6	Niels Ingewaldsson och Maria Larsdotter i Boberg
24/6	Hämming Jonsson och Karin Jonsdotter i Rödja
13/11	Anders och änkan Ragnel i St Rödja
13/11	Lars Olofsson och änkan Maria Pärsdotter i Äskemålen


1682

6/3	Clas Larsson soldat och Karin Tursdotter i Torlunda
18/6	Pär Jonsson i Jägestorp, Hällestad, och Maria Nielsdotter i Balderum
18/6	Lars Jonsson i Balderum och Jahanna Larsdotter i Sätra, Risinge
25/6	Hans Bengtsson i Nygård, Hällestad, och Karin Tyresdotter i Boberg
25/6	Swän Äbbesson i Tolskepp och Maria Månsdotter i Ruda
2/7	Lars Olofsson i Torp och Kierstin Joensdotter i Klockaregården
23/7	Niels Jönsson soldat och Maria Hansdotter
24/9	Olof Pärsson och Anna Larsdotter på Hundekullaskogen
1/10	Waste Joensson och änkan Ingebor Calesdotter i Äskemålen
15/10	Lars Jonsson och Brita Olofzdotter i Torp
22/10	Pär Jacobsson och Anna Nielsdotter i Rödja
22/10	Måns Jahansson i Fröjerum, Kimstad, och Elin Olofzdotter i Hårkesätter       
29/10	Clemmet Grelsson vid Balderumsmossen och Segre Jacobsdotter i Sunkerstad
5/11	Swän Andersson och Ingiäl Jacobsdotter i Mektilstorp
28/12	Lars Pärsson och Kierstin Pärsdotter på Grensholmsskogen


1683

17/6	Pär Swensson och Karin Larsdotter i Kolstad
24/6	Lars Olofsson i Restad och Kierstin Swänsdotter i Göstad
1/7	Niels Hansson i Berga och Jahanna Olofzdotter i Fivelsdal
29/7	Niels Jönsson i Tolskepp och Anna Andersdotter i Björke
7/10	Swän Pärsson och Anna Jonsdotter i Prästgården
14/10	Hans Torsson och änkan Margreta Olofzdotter i Tolskepp
14/10	Swän Jönsson i Tolskepp och Kierstin Jacobsdotter i Sunkerstad
21/10	Pär Larsson och Brita Swänsdotter i Tolskepp
28/10	Swän Andersson och Jiärtru Håkansdotter i Restad
18/11	Daniel Månsson och Kierstin Jahansdotter i Kilinge
28/12	Jöns Pärsson i Kolstad och Rambor Andersdotter


1684

15/6	Håkan Jönsson och Jahanna Larsdotter i Tolskepp
22/6	Lars Jonsson i Torp och Karin Månsdotter i Ruda
29/6	Håkan Bengtsson och Jahanna Israelsdotter i Sunkerstad
2/7	Halsten Jönsson och Brita Jacobsdotter i Sunkerstad
12/10	Håkan Swänsson skomakare och änkan Ingebor i Gettorp
12/10	Joen Pärsson och Kierstin Larsdotter i Jungfrutorp
19/10	Pär Äsbiörnsson och Brita Håkansdotter i Grana
22/10	Håkan Larsson och änkan Anna Mårtensdotter i Tolskepp, otidigt sängalag
22/10	Joen Swänsson i Olskeppetorp och Kierstin Nielsdotter i Äskemålen,
                                                 otidigt sängalag
28/12	Anders Nielsson och Karin Grelsdotter i Kolstad,
                                         flyttar sedan till Hällestad
28/12	Olof Pärsson och änkan Ingre Jönsdotter
                                på Torlundabacken, otidigt sängalag


1685

15/11	Pär Jonsson i Rödja och Kierstin Jonsdotter i Balderums Krongård
22/11	Bengt och Jahanna Pärsdotter i Torp
28/12	Lars snickare och Ingebor Olofzdotter i Björstorpet


1686

12/9	Hindrick Håkansson och Ramborg Swänsdotter i Örstorp
19/9	Swän Olofsson skräddare i Torp och Sara Jahansdotter i Örstorp
26/9	Håkan Swänsson i Djuckerö, Hällestad, och Anna Tyresdotter i Boberg
10/10	Hans Larsson i Boberg och Ingebor Tyresdotter i Kolstad
10/10	Anders Larsson i Jungfrutorp och Maria Eriksdotter, vigdes i Ö Hargs kyrka
24/10	Lars Olofsson i Kolstad och Brita Olofzdotter i Käslinge
17/10	Niels Jonsson i Hundekulla och Kierstin Larsdotter i Käslinge
31/10	Pär Bergesson i Eliantorp, Risinge, och Segre Pärsdotter i Torp
1/11	Pär Nielsson i Torp och änkan Kierstin Eriksdotter
7/11	Niels Pärsson skomakaredräng och Giölin Nielsdotter i Ödesrödja


1687

19/6	Erik Swänsson i Göstad och Brita Swänsdotter i Berga
24/6	Lars Andersson änkling i Järsätter och Brita Erikzdotter i Torp
26/6	Anders Pärsson i L Rödja och Botel Larsdotter i Järsätter
9/10	Tyres Pärsson i L Rödja och Maria Erikzdotter i Viggesätter
23/10	Bengt Nielsson i Ruda och Ingred Andersdotter i L Torp
30/10	Pär Swänsson i Örstorp och Ingred Månsdotter i Erstorp, Risinge,
                                            vigdes i Risinge kyrka


1688

4/6	Niels Bergesson, hammarsmedsgesäll 4 år i Orga, och Ingebor Pärsdotter,
                                             hammarsmedsdotter i Orga
24/6	Anders Arfwidsson i Sunkerstad och Maria Andersdotter i Boberg
1/7	Olof Tyrsson i Kolstad och Ingred Israelsdotter i Sunkerstad
2/7	Swän Larsson i Stenstorp och änkan Kierstin Bengtzdotter i Kolstad
7/10	Olof Andersson änkling i Stavsätter, Kimstad,
                                      och Ingred Hansdotter i Restad
14/10	Vaste Larsson i Käslinge och Segred Swänsdotter i Göstad
21/10	Pär Nielsson änkling i Balderum och Kierstin Grelsdotter
                                                 vid Balderumsmossen
21/10	Swän Joensson i Balderums Krongård och Maria,
                           Anders snickares dotter, otidigt sängalag
4/11	Lars Nielsson änkling, sadelmakare i Rosendal, Ö Skrukeby,
                                       och Barbro Pädersdotter i Orga


1689

6/1	Niels Jönsson i Herrfallet och änkan Maria Erikzdotter
31/5	Anders Tursson änkling i Ladugården och Maria Bengtzdotter
                                   som tjänat i Grensholm några år
15/9	Swän Ingewalsson i Norunda, Ö Skrukeby, och Maria Pärsdotter i Orga
6/10	Swän Hansson i Berga och Karin Olofzdotter i Granmyra
6/10	Joen Olofsson i Granmyra och Brita Hansdotter i Berga
13/10	Hämming Andersson i Ö Torp och Elin Nielsdotter i Boberg
20/10	Jöns Håkansson vid Korphyttan och Elin Swänsdotter vid Bobergsmossen
27/10	Niels Pärsson i Turstorp och Gunnill Nielsdotter i Ödesrödja
1/11	Niels Hansson och Ingiäl Swänsdotter i Jogestorp


1690

7/3	Pär Andersson klockare och änkan Giärtru Bängtdotter
22/6	Påwel Olofsson i Gettorp och Karin Nielsdotter i Balderums Södergård
24/6	Olof Tyrsson änkling i Kolstad och Anna Larsdotter i Käslinge
29/6	Anders Pärsson i Getnäs, Risinge, och Kierstin Andersdotter i Björke,
                                             flyttar sedan till Risinge
29/6	Joen Larsson i Torp och Maria Bergesdotter i Björke,
                                             flyttar sedan till Risinge
6/7	Olof Nielsson i Boberg och Elin Månsdotter i Nääs, Kullerstad,
                                            vigsel i Kullerstads kyrka
14/9	Lars Olofsson och Kierstin Andersdotter i St Rödja
28/9	Joen Swänsson i Berga och Margreta Tyresdotter i Boberg
5/10	Håkan Olofsson och Segred Pärsdotter i Trälsätter
26/10	Måns Pärsson hammarsmed i Orga och Ingre Hansdotter
16/11	Pär Jonsson änkling i Sätra och änkan Anna Olofzdotter i Torp


1691

30/1	Pär Gunmunsson och Ingebor Nielsdotter i Käslinge, otidigt sängalag
19/4	Påwel Olofsson änkling i Gettorp och änkan Segre Swänsdotter i Torp
21/6	Pär Hansson i Torp och änkan Ingebor Joensdotter i Käslinge
21/6	Joen Olofsson i Fivelsdal och Kierstin Hansdotter i Torp
21/6	Clemmet Olofsson i Fivelsdal och Margreta Pärsdotter i Kyrkbyn (Balderum)
5/7	Anders Nielsson och Anna Pärsdotter i V Torp, otidigt sängalag
27/9	Niels Olofsson änkling i Torp och Margreta Pärsdotter i L Rödja,
                                                   otidigt sängalag
4/10	Hans Larsson i Hundekulla och Rambor Pärsdotter vid Ålsjön,
                                     flyttar till Gösebo i Hällestad
11/10	Olof Pärsson änkling i V Torp och Anna Nielsdotter i Käslinge
11/10	Anders Stensson och Karin Nielsdotter i Käslinge
18/10	Lars Swänsson i Veda, Vreta kloster, och Kierstin Olofdotter i Gettorp
18/10	Pär Olofsson i Käslinge och Ingebor Bängtzdotter i Sätra
11/10	Niels Swänsson i Bärgtorpet och änkan Jahanna Larsdotter i Tolskepp
25/10	Hans Pärsson i V Torp och Ingred Olofzdotter i Restad
1/11	Olof Håkansson vid Hammaren och Ramborg Halfwardzdotter i Tolskepp
27/12	Olof Swänsson i Berga och Kierstin Erikzdotter


1692

30/3	Joen Nielsson i Jogestorp och Brita Olofzdotter, otidigt sängalag
19/6	Carl Bängtsson i Gettorp och Jahanna Arfwidzdotter i Sunkerstad
9/10	Lars Olofsson änkling i Kolstad och Rambor Larsdotter i Boberg
9/10	Lars Larsson och Elin Tyresdotter i Boberg
16/10	Niels Andersson i Björke och Kierstin Håkansdotter i Grana
23/10	Swän Pärsson och Anna Joensdotter i Lenavik
30/10	Anders Månsson i Trälsätter och Kierstin Olofzdotter i Käslinge
6/11	Tyres Larsson i Käslinge och Kierstin Zachrisdotter i Kilinge
6/11	Hans Pärsson i Balderum och Margreta Larsdotter i Käslinge
13/11	Pär Staffansson i Kylehult och Elin Andersdotter i Mektilstorp
20/11	Holsten Larsson och Maria Swänsdotter vid Bobergsmossen


1693

8/1	Håkan Bängtsson änkling i Sunkerstad o Jahanna Olofzdotter i Gettorp
19/2	Anders Tursson änkling i Ladugården och Karin Jonsdotter
23/4	Olof Pärsson i Balderums Mellangård och Margreta Bängtzdotter
                                                          i Sunkerstad
24/11	Jöns Swänsson, född i Hägerstads socken, och Elin Bängtzdotter,
                                                       otidigt sängalag
22/10	Jon Månsson i Viggesätter och Maria Jonsdotter i Stensätter


1694

28/1	Pär Pärsson änkling i Smedstorpet och Karin Larsdotter i Restad
6/5	Anders Jönsson skräddare vid Bobergshammaren och Karin Håkansdotter,
                              som hela sin tid har tjänat i Prästgården
1/7	Erik Månsson änkling i Torlunda och Ingred Håkansdotter i Restad
7/10	Påwel Olofsson änkling i Berga och Ingred Pärsdotter i L Rödja
21/10	Pär Nielsson och änkan Maria Larsdotter i L Rödja
21/10	Niels Olofsson i Fivelsdal och Anna Swänsdotter i Göstad
28/10	Niels Pärsson i Dimperö, Hällestad, och Kierstin Tyresdotter i Boberg
28/10	Israel Nielsson i Gösebo, Hällestad, och Kierstin Pålsdotter i Hundekulla,
                                                 avflyttade sedan till Hällestad
4/11	Anders Nielsson och Anna Pärsdotter i Torlunda
11/11	Pär Månsson änkling i Ladugården och Botel Botwidzdotter
11/11	Pär Hindricksson änkling vid Ålsjön och änkan Brita Swänsdotter i Lada
30/12	Gunnar Gudmundsson och Kierstin Swänsdotter i Bergtorpet


1695

20/1	Anders Jönsson änkling på Sanden, fiskare vid Grensholmen,
                           och Karin Larsdotter vid Balderumshyttan
6/1	Måns Larsson och Brita Halfwardzdotter i Tolskepp, otidigt sängalag
24/2	Berge Pärsson och Lisbetha Swänsdotter i L Rödja, otidigt sängalag
30/6	Halsten Nielsson i Boberg och änkan Karin Andersdotter i Gettorp
6/10	Erik Olsson, sågare vid Göstad, och änkan Anna Jonsdotter i Viggesätter
3/11	Israel Jonsson i Rödja och Brita Nielsdotter i Torp
10/11	Anders Gudmundsson änkling i Torstorp och Karin Olofzdotter i Käslinge
24/11	Pär Swänsson i Göstad och Anna Olofzdotter i Fivelsdal


1696

20/9	Jahan Jonsson i Rödja och Elin Bängtzdotter i Gettorp
11/10	Olof Jonsson i Hundekulla och Anna Hansdotter i Restad
25/10	Anders Olofsson i Kolstad och Ingebor Larsdotter i Käslinge
1/11	Swän Andersson i Björke och Karin Bängtzdotter i Ruda
8/11	Anders Jonsson i Stensätter och Brita Pärsdotter i Fivelsdal
15/11	Hans Mårtensson i Ruda och änkan Karin Månsdotter i Ruda
15/11	Niels Jonsson i Gettorp och Maria Olofzdotter i Gettorp
15/11	Niels Eriksson i Torlunda och Elin Pärsdotter i Turstorp
22/11	Erik Olofsson i L Rödja och Ingiäl Pärsdotter i L Rödja
26/12	Pär Pärsson i Tolskepp och Karin Grelsdotter i Tolskepp
27/12	Olof Olofsson i Kilinge och änkan Kierstin Jahansdotter (?) i Kilinge
28/12	Swän Andersson änkling i Mektilstorp och Sara Pärsdotter i Lenavik


1697

14/2	Hindrik Swensson från Ö Skrukeby, skräddare vid Grensholm,
                   och Maria Jonsdotter i Mariedal, otidigt sängalag
6/6	Jahan Nilsson och Kirstin Nilsdotter i Torp,
                                   som flyttar till Kullerstad
20/6	Oluff Bengtsson i Gettorp och Anna Arfvidzdotter i Sunkerstad
25/7	Jon Michelsson och Margaretha Nilsdotter i Karbolund
17/10	Måns Nilsson i Jogestorp och Karin Bengtzdotter i Tolskepp
24/10	Måns Olufsson och Anna Thorsdotter i Restad
5/12	Hans Påfwelsson i Torp och Botill Jönsdotter i Restad


1698

16/1	Hans Påwellsson och Margaretha Andersdotter i Viggesätter
15/5	Anders Olufsson änkling i Rödja och Ingebohr Olufzdotter i Restad
27/5	Nils Jonsson i Suggebo och Kirstin Månsdotter i Trälsätter
5/6	Klämmet Olufsson änkling i Balderum och Maria Håkansdotter
                                              i Djuckerö, Hällestad
19/6	Swen Jönsson i Berga och Ilin Nilsdotter i Käslinge
19/6	Hans Israelsson i Sunkerstad och Margaretha Eriksdotter i Käslinge
9/10	Pehr Hansson i Restad och Margareta Jonsdotter i Kolstad
9/10	Nils Hansson i Restad och Margareta Olufzdotter ibidem
13/11	Jöns Pärsson änkling i Käslinge och Kirstin Andersdotter
27/11	Jahan Swänsson änkling, ängevaktare och Maria Nilsdotter
28/12	Jon Månsson änkling i Viggesätter och Maria Håkansdotter,
                                                  hans tjänstepiga


1699

25/6	Måns Hansson i Restad och Karin Larsdotter i Boberg
29/6	Anders Jacobsson och änkan Anna Nilsdotter i Torp
24/9	Oluff Danielsson och Maria Månsdotter i Prästgården
1/10	Klämmet Oluffsson änkling i Balderum och Karin Andersdotter i Björke
15/10	Jon Oluffsson änkling i Torp och Ilin Israelsdotter i Sunkerstad
15/10	Samuel Zachrisson i Kilinge och Ingebohr Israelsdotter i Sunkerstad
22/10	Klämmet Pärsson i Fivelsdal och Ingridh Olufzdotter i Kolstad
22/10	Giöran Olufzson i Kolstad och Maria Hansdotter i Rökstorp
22/10	Gabriel Hansson i Rökstorp och änkan Karin Olufsdotter i Torp
29/10	Anders Pärsson i Berga och Britha Olufzdotter i Restad
29/10	Nils Jönsson i Lundby, Lillkyrka, och Ilin Pärsdotter i Berga


1700

6/1	Oluff Giöransson skomakareoch änkan Britha Halfwardzdotter i Tolskepp
24/2	Erik Andersson änkling och Kirstin Larsdotter vid Gölen
10/6	Nils Pärsson änkling i Boberg och Ilin Jonsdotter i Berga
8/7	Nils Gunmundsson och Kirstin Håkansdotter i Restad
30/9	Niels Pärsson i Balderum och Ramborgh Nilsdotter i Käslinge
30/9	Oluff Larsson i Boberg och Elizabeth Bengtzdotter i Tolskepp
14/10	Waste Pärsson och Ingridh Larsdotter i Käslinge
14/10	Waste Håkansson i Restad och Sigridh Halfwardzdotter i Stensätter
21/10	Jahan Nilsson änkling på Olskeppetorps ägor och Maria Andersdotter
             från Slumperhult, Vreta kloster, nu boende på Bobergs ägor
21/10	Jahan Håkansson från Korphyttan och Karin Jönsdotter i Mantorp
1/11	Oluff Håkansson i Restad och Margaretha Olufzdotter i Tolskepp
11/11	Swen Larsson och änkan Kirstin Jacobsdotter i Tolskepp


1701

6/1	Nils Isaczson i Rådsla, Vreta kloster,
                          och Margaretha Påfwelsdotter i Hundekulla
1/3	Oluff Pärsson och Anna Pärsdotter som båda tjänat
                             hos rättaren i Torp, otidigt sängalag
25/8	Nils Jonsson änkling i Sätra och Britha Pärsdotter i Starrkärret
22/9	Pär Andersson änkling i Kolstad och änkan Ingebohr Nillsdotter
                                            i Balderums Norrgård
22/9	Hämmingh Andersson änkling i Ö Torp
                              och änkan Brita Olufzdotter i V Torp
22/9	Nils Pärsson i Torlunda och Anna Grellsdotter i Tolskepp
20/10	Nils Pärsson i Sätra och Anna Pärsdotter i Tolskepp
27/10	Lars Olufsson i Restad och änkan Kirstin Andersdotter i Mantorp
27/10	Nils Månsson i Kolstad och Anna Swänsdotter i Rödja
10/11	Anders Jönsson änkling, skräddare och Ilin Bengtzdotter i Sätra
10/11	Joen Josephsson i Kilinge och Kirstin Månsdotter i Erstorp, Risinge
17/11	Christian Jönsson och änkan Sigridh Pärsdotter i Trälsätter
24/11	Hans Påfwellsson i Balderum och Giölin Larsdotter i Käslinge
18/12	Ericus Exingh komminister i Krokek och Catharina Wangell
                                    i Vånga, dygderik jungfru etc
29/12	Halfwardh Äbbesson änkling i Stensätter och Ingridh Håkansdotter
                    från Humpen på Bobergs ägor, otidigt sängalag


1702

7/2	Lars Hansson i Balderums Mellangård och Ingebohrg Håkansdotter
                                  i Tolskepp, otidigt sängalag
26/5	Israel Hansson i Rökstorp och Ingebohr Andersdotter i Ö Torp
22/6	Nills Larsson i Boberg och Maria Nillsdotter i Stensätter
28/9	Oluff Andersson i Björke och Anna Oluffsdotter i Kolstad
28/9	Nils Andersson i Torlunda och Karin Larsdotter i Klockaregården
28/10	Bengt Börjesson och Maria Nilsdotter som tjänat
                             i Balderums Krongård, otidigt sängalag
9/11	Oluff Larsson änkling i Boberg och Ingridh Olufzdotter
i okt	Lars Oluffson från Risinge och Karin Larsdotter i Gölen.


1703

21/6	Oluff Nilsson i Balderum och Britha Pärsdotter i Restad
12/7	Anders Michelsson hammarsmedsdräng i Orga
                   och Karin Andersson (!), otidigt sängalag
19/7	Lars Nilsson dragon från Tjällmo och Britha Davidzdotter
                                 som tjänat i Prästgården
19/8	Anders Jönsson hammarsmedsmästare i Orga
                    och Ingebohr Eriksdotter från Norrköping
27/9	Håkan Oluffsson i Berga och Britha Jonsdotter i Torp
11/10	Nils Israelsson i Sunkerstad och Kirstin Pärsdotter
                                            i Berga Skattegård
11/10	Anders Jonsson i Kolstad och Maria Olufzdotter i Restad
1/11	Anders Jacobsson änkling i Torp och Anna Påfweldotter i Torp


1704

8/6	Pär Hansson i Gösebo, Hällestad, och Kirstin Bengtzdotter
                         från Simonstorps socken, otidigt sängalag
9/10	Swän Pärsson gruvdräng och Ilin Bengtzdotter i Ruda
16/10	Nils Hansson i Käslinge och Anna Nilsdotter i Äskemålen
23/10	Oluff Pärsson i Fivelsdal och Margaretha Oluffsdotter
                                från Bryttjorp, Vreta kloster
23/10	Waste Pärsson i Fivelsdal och Ilin Nilsdotter i Boberg
30/10	Swen Paullsson i Torp och Karin Larsdotter i Nybygget
6/11	Isaac Nilsson i Ladugården och Karin Andersdotter
                                        på Göstads herrgård



[ Upp ] - [ Hem ] - [ E-post ]

Till Ragnas ingångssida